• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    ROMANET: To mi je jasne, ved som sam pisal, ze to co tam maju to ani zdaleka NZP nie je.

    Ja som to myslel ako dlhodoby investicny fond do, ktoreho kazdy prispieva povinne. A zisk sa v nejakom pomere deli. Vybrat sa to neda, po smrti ziaden narok nevznika. Proste zo strany obcana je to klasicka dan, az nato ze sa pouziva vylucne na investovanie. Tj. postupom casu by ten fond potencialne mohol byt masivny.

    Len ako pisem, nemyslim ze by to bolo prilis realne. Zaroven v momente keby ten fond zacal davat zaujimave vysledky by sa nutne musela riesit imigracia. Taktiez je to v podstate plan, ktory by sa musel udrziavat xy rokov, aby to realne mohlo mat tolko prostriedkov.

    Tj. nieco ako 2 5000 000 ludi odvedie 2e mesacne, po dobu x rokov. To sa bude priebezne investovat na financnych trhoch, zisk sa podeli na narast fondu a vyplatu. A ta vyplata sa nasledne vrati obyvatelom. Az nato, ze to aj pri velmi dobrej investicnej strategii je na velmi dlhe obdobie. :D
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    SEAMON: aljaška je dost specifická.

    a) země se snaží přilákat nové obyvatele.
    b) má jich obecně málo.
    c) má dost zdrojů
    d) je součástí usa a láká tak jiný američany a ne cizince.

    a důležité e) vzhledem k tamním cenovým i mzdovým poměrům nejde o nějakej vejvar.

    SEAMON
    SEAMON --- ---
    Ja zrovna zastanca NZP nie som, ale nieco podobne tomu aliaskemu systemu by z dlhodobeho hladiska mohlo fungovat. Tj. nieco ako statny fond, do ktoreho sa pripieva formou dane. Ten investuje a kazdemu obcanovi vyplaca dividendu. V ciste teoretickej rovine by to v nejakom case n malo davat dostatocny prijem.

    Realne by som to moc funkcne samozrejme nevidel. :) Minimalne pre politikov by to bola mimoriadne atraktivna dojna krava.. Taktiez pokles trhov ala nedavna kriza a cele roky prispievania mozu byt silne znehodnotene.. A hlavne - ti co chcu si mozu investovat do fondov uz teraz a nemusia sa o vynos delit..
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ROMANET: PiziBot ani Gorg sem, dle statistik, zatim ani nepachli. takze budto si je sem natahejte anebo si budeme muset najit nejaky jiny kasparky.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    nebyly = abychom tu nesedeli jako tvrdý Y.
    ROMANET
    ROMANET --- ---
    je tu někdo kdo NZP prosazuje? abychom tu nebyly jako skupina hetero chlapů na seznamovací párty, kam nepřišla jediná žena.
    ADMIX
    ADMIX --- ---
    ATOMIKS: wake up, neo!
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    nebo si naopak našel práci a hnedle zjistil, že NZP zas takový terno není
    ATOMIKS
    ATOMIKS --- ---
    šel žít Škromach
    HWLLFFRDD
    HWLLFFRDD --- ---
    _BENNY: nebo "chodili mu tam lidi"
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    IF_: neuvedl. imho zjistil, ze dalsi ovecky se svou znackou v onom klubu nenabere.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    Hm a bude sa tu realne preberat aj ekonomicka realizovatelnost / udrzatelnost tejto myslienky? (tj. aspon pokus o nejake prepocty)

    Btw z odkazu na wiki - info o tej aliaskej variante:
    Alaska Permanent Fund - Wikipedia, the free encyclopedia
    http://en.wikipedia.org/wiki/Alaska_Permanent_Fund

    Uprimne to mi nepride ako realny priklad NZP (teda podla povodnej diskusie). Historicky priemer dividendy je asi tak 1000$ na rok. V takejto vyske je to myslim vcelku realne prevadzkovat aj v nasich podmienkach. Len to imho nesplna ani nahodou zelane benefity NZP.
    IF_
    IF_ --- ---
    On to smazal? A uvedl aspoň nějaký konstruktivní důvod:)?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VYHULENY_UFO: ok, co uz s tebou
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    _BENNY: zeptam se jeste takhle, (id JUNIPETRUS jsem to musel vysvetlit celkem 3x)... psal jsem neco tom, ze chci prosim MOZNA ban????
    a jen dodam, chci ho s -1 a nechci mit ani prava pro cteni... ok?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VYHULENY_UFO: tak dobre, tobe jako jedinemu ten ban mozna dam ;)
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    _BENNY: neni o cem diskutovat, pokud chces o tomto diskutovat, bez ke komunistum. ti maji s timto celkem dost zkusenosti a mohli by ti dat cene rady. a neznalka jsem cetl.

    no, pokud mi nedas ban, tak vez, ze jsem te varoval a mozna budu patrit do kategorie troll a nebo prudic
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    VYHULENY_UFO: diskutoval bych prave o tom. ja myslim ze tema se jeste nevycerpalo. ale samozrejme te tady nikdo do niceho nenuti. klidne zmiz a uz se tady neukazuj, jestli to vidis jinak.
    VYHULENY_UFO
    VYHULENY_UFO --- ---
    _BENNY: fakt nechapu o cem chces debatovat. robotu, znarodnovani bank, daneni luxusniho zbozi, prerozdelovani spolecnyho bohatstvi a zlych bankeru z wallstreetu uz bylo dost. prosim o BAN
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    Hip hip hurá :-)
    (Příště už budu konstruktivnější.)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    _BENNY: Nechám se překvapit :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam