• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYNepodmíněný Základní Příjem
    GORG
    GORG --- ---
    diky za vase nazory.
    snad ten vas rezim k necemu vede
    MANFRED
    MANFRED --- ---
    Napadlo mne, jen tak bokem, jak když se bojuje v souvislosti s NZP s bohatými(Parijs patent), třeba majiteli fabrik, tak na ukrajině měli spoustu polostátních podniků, řízenejch ne zlými boháči ale lidma s nejsvětějším posláním plnit státní kasu a rozhodně nikoliv svoji, přesto mám pocit, že tam nějak nejsou vychechtaný.
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    hmm. plodna diskuse
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    GORG: Tak jako patrilo by, ale vytah jsi to ty v GORG, tj. predpokladam v navaznosti na GORG, tak jsem myslel ze to byl argument na podporu NZP...nebo ne?
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    GORG: kdyz zlomecek populace dostane finacni podporu, co presne to ma spolecneho s nepodminenym zakladnim prijmem?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GORG: ani takto z vyslovne nepodmineneho zakladniho prijmu podmineny zakladni prijem neudelas
    ZARREMGREGARROK
    ZARREMGREGARROK --- ---
    GORG: Což o to, něco čemu budou říkat důchod asi bude, ale nebude toho dost aby za to člověk slušně přežil.
    http://bit.ly/1nFQvRA
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: Ano, len tvoj mikrokosmos je v porovnani so vseobecnym NZP cca ako perpetu mobile, ktore ma externy zdroj. ;) Proste z hladiska celkoveho systemu je to uplne neporovnatelne.

    Navyse predpokladam, ze dotacia z naseho pohladu nejaka uplne smiesna suma a z ich pohladu peniaze, ktore by setrili mozno pol roka. Co je v nasich NZP podmienkach ciste matematicke nemozne.

    Ad nepodmienenost.. No neviem, ci su to len slovicka, ak dostanem prijem, tak pre mna to znamena, ze su to uz moje peniaze, ktore mozem vynalozit ako chcem, bez dodatocnych pravidiel. Ak to tak nie je, tak mame ine slova, napr. davka - co vacsinou znamena prijem, ktory uz ale ma urcite pravidla a jasne urcenie. Ak ma NZP davat ludom slobodu, tak mi pride divne limitovat jeho pouzitie.

    Druha vec je realnost kontroly - samotna kontrola "vhodneho" vyuzitia prijmu by bola tak financne narocna, ze to nema zmysel riesit. To sa uz rovno mozu zacat vydavat kupony a hotovo.
    GORG
    GORG --- ---
    SEAMON: Neni to hra se slovicky? Nepodmineny prijem neni nepodmineny prijem, pokud s tim nejsou spojene nepodminene vydaje? :)
    Tady jsme videli aplikaci zakladniho prijmu na nekolik vesnic v Indii. Mikrokosmos s vnejsim zdrojem a jak se ty lidi zachovaji.
    LUBOB
    LUBOB --- ---
    THEODORT: ono se to jmenuje zakladni prijem a ne nepodmineny zakladni prijem jestli jste si behem vyvoje diskuse o ZP nevsimli..)?

    ne. diskuse tady je o NZP. nic se nezmenilo jenom proto, ze ty se nedokazes/nechces drzet daneho tematu.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    GORG: NZP na jednu dedinu sa tak isto dobre moze nazvat socialna dotacia. Ak chapem spravne ich prijem bol plne dotovany externymi skupinami, pricom NZP ma byt principialne "samodotujuce".

    A znova sa "NZP" aplikovalo na spolocnost, ktora je z naseho pohladu extrenme podvizivena. A tym padom sa znova musim pytat - vzhladom nato, ze v nasich krajinach je vzdelanie zadarmo, dostupne zdravotne osetrenie a aj socialny system (o ktoreho kvalitach sa da diskutovat), preco by to malo mat rovnaky efekt ako v krajine 3tieho sveta? Mne to stale pride ako reklama na uzasny chlieb - podvyziveny bezdomovec sa ponom citi 100x lepsie, co vsak neznamena ze sa budem aj ja...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    THEODORT: muj prinos k tematu je takovy, ze to co tvrdis ty neni pravda. vidim to na lidech okolo sebe a vidim to i u sebe samotnyho. smerem nahoru do jiny spolecensky vrstvy se dostane ten, ktery o to opravdu stoji, netreba zakladat FB, staci se jen snazit.
    GORG
    GORG --- ---
    Hmm no jak jsem ted poslouchal tu prednasku o Indii, tak me tam zaujalo tvrzeni, ze 70% penez, co jdou na socialni pomoc chudym nedosahne sveho cile - totiz nedojde do rukou tech chudych. Naopak si tam pochvalovali, jak je supr, kdyz si chudi indove mohou poridit ucet v bance a dostavaji penize primo. (do ruky)
    GORG
    GORG --- ---
    ALMAD: ?
    No některí si myslí, že prestanou platit socialni pojisteni a bude pro ně tak lepší si sporit penzijnim fondem. Nevím. Nerozumím tomu a tahle polemika myslím patri jinam ne?
    GORG
    GORG --- ---
    ALMAD: Asi ne.

    ZARREMGREGARROK: A Evidenční list důchodového pojištění teda nemá nic s mým důchodem společného?
    Upímne receno tohle slyším poprvé v životě.
    SEAMON
    SEAMON --- ---
    THEODORT: Hm no ked pozriem na nazov diskusie tak je NZP. Prave ta nepodmienenost, je pre vacsinu zastancov esencialna. Ty si bol prvy, co zastava ZP a zaroven chcel regulovat naco sa maju tie prostriedky pouzivat (aspon co si pamatam v ramci diskusie).

    Mne zas naopak pride humorne, ked sa v principe bavime o systeme, ktory len prerozdeluje inak peniaze, ktore stat vybera a uplne prirodzena otazka - kde sa nato vezme je velmi nepopularna.

    Podla mna su prave podstatne tie kapitoly, ktore sa financne orezu nato aby na NZP boli zdroje. To bude urcovat, co tento novy system ma nahradit a a ake ucinky musi mat aby zostala spolocnost pouzitelna.

    Samozrejme, sa da o NZP bavit aj z pohladu totalnej prestavby spolocnosti a zmeny hodnot atd. Len to je uz diskusia v trosku inom duchu..
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    _BENNY: plati to porad, tvuj prinos k tematu?
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    THEODORT: hele zkus se presunout (legalnim byznysem/podnikanim/praci) smerem nahoru do jiny spolecensky vrstvy aniz bys mel zprdelekliku a vymyslel druhej FB a pak se podel jaka je rezistence jestli chces bejt k necemu prinosnej .)

    takze to uz neplati?
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    apropo asi vyrazim dnes driv kdyz je tak hezky ;-)
    THEODORT
    THEODORT --- ---
    _BENNY: no a co ja s tim? jestli ti to nedoslo tak jsem ti psal jaky ja mam den uz zarizeny. nezebram tu o prachy ze bych po nich touzil nebo je potreboval, jen se narozdil treba od tebe snazim prispet k diskusi. cim tys prispel nasi diskusi? samozrejme krome toho ze to nejde a otazky "kde se na to vezme?"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam