MANFRED:
každej to radši navíc vyhodí punkové hnutí ("popelnicová kultura") proti tomuhle dost protestovalo už před skoro 40 lety ... já jsem zavrhl ad-absurdum podoby (typu dumpstering) a spíš se vzbouřil proti vynucení inovačního cyklu u softwaru, a začal se asi už před 15-20 lety zajímat o Linux, který právě zajistí zpětnou kompatibilitu. léta jsem se snažil o recyklaci zastaralých PC jako servery či routery (protože mi vynucená inovační smyčka štvala), další pokles cen hardware ale vedl k tomu, že jako hlavní kritérium se ukázala spotřeba energie na daný výkon (zastaralá PC neměla dostatečný výkon) a životnost (ne nutně kvůli celkové ceně - ale častější výměny hardwaru znamenaly větší celkový downtime) takže ano - byl jsem nucen začít uvažovat ekonomicky: u PC co mám doma můžu kašlat na to, že vyšlo z módy, ale pokud poskytuju službu na volném trhu, nesmím mít horší parametry, než konkurence.
podívej, já jsem třeba enviromentálně citlivej (jako docela slušný procento lidí narozených ve velkoměstech: je to prostě dané zatížením prostředí, ve kterém jsme vyrůstali, lidi na venkově to nepochopí...).takže představa, že lidi žijící ze ZP budou jezdit auty (ojetými, nešetrnými...) nesmyslně sem a tam, mě fakt příjemná není. ale pokud věřím na demokracii, tak musím doufat, že většina lidí nakonec nějak v tomto ohledu začne být "gramotná" (tak, jako se většina populace před 200 lety naučila číst a psát, ačkoliv původně to byla jen výsada elit...).
k tomu
občas poznat liberála od rudocha je docela fuška - problém ale je, že liberálové ve své době představovali radikální opozici vůči dědičným výsadám a nárokům šlechty: majetek sice zpochybňovali opatrněji (asi i proto, že sami nějaký měli... nebo se aspoň nehodlali vzdát možnosti, že ho nabudou :-) ale základním principem byla představa "otevřené společnosti" - tzn. společnosti otevřené možnosti vlastní změny, nikoliv navěky determinované svými tradicemi.
bolševická verze komunismu/levice toho obrátila vzhůru nohama, resp. pokusila se o vlastní prototyp jakéhosi postmodernismu, "konce historie", když historii prohlásila za uzavřenou a vyhlásila svůj vlastní "konec dějin" - tedy nutnost už "na věčné časy" jet podle zažitých dogmat (tím se ale přiblížila spíš předliberálním, předdemokratickým, feudálním a aristokratickým společnostem - oni taky sociologové hned po roce 1989 zdůrazňovali, že reálný socialismus byl vzpourou proti modernitě - že šlo o pokus zachovat archaickou společnost, ve které má každé svoje pevně dané místo, není vystaven konkurenčním tlakům, módním trendům, apod.)
hlavní efekt svý existence (jakkoliv maskovaný a přehlížený), což je nekončící, rozlévající se a kynoucí dluh - podívej, dluh je jenom abstrakce, něco jako reálná či imaginární čísla v matematice. já sám jsem na finanční konspirace dřív hodně slyšel, protože jsem sám prchal před složitějšími abstrakcemi, než jsem dokázal skutečně nějak pochopit/uchopit: jenže člověk v tomto jednak časem otupí, jednak se jeho představivost rozvine novými směry. Ekonomika není hra s nulovým součtem, prostě.
o čem má smysl se bavit je jaké prostředky kdo použije při vynucování dluhu. je třeba se bavit kdo splácí jaké dluhy, a jakými prostředky je k tomu nucen.