VYHULENY_UFO: kdo potřebuje čísla, když má náklaďák drobných :-)
podívej, považovat cokoliv ádvojkovýho apriori za sračku je jednoduchý. já to taky nečtu jako zjevenou pravdu. taky mi není jasný, jak se "podíl na výnosech z kapitálu" liší od "zdanění". článek je zajímavý tím, že stejně jako já mluví o tradičně levicových i tradičně pravicových (tzn. tunajších) pohledech na ZP a o tom, že je to vlastně napříč politickým spektrem dost nepopulární koncept.
BTW1 s hrůzou jsem zjistil, že Trump odmítá "zdanění lidské práce", stejně jako já jsem tenhle koncept převzal od Pirátů :-) (ale otázka je, jestli ho Pirátům neposunul nějaký alt-right insider)
BTW2 nemám rád Trumpa a alt-right, protože jsem individualista a nehledám silnou identitu (rasovou/národní/kastovní...) a nevidím ani důvod to povzbuzovat u ostatních. přitom je asi nejpravděpodobnější, že pokud někdo někde ZP skutečně zavede, bude to nějaký alt-right podporovaný diktátor - protože prostě vyhodí na ulici hromady úředníků a nedá jim právě nic víc, než ZP (ten bude dokonce nižší, než dnešní podpory)
Jinak stejně, jako jsem tvrdil jednomu známému, dlouholetému popírači globálního oteplování: vyhrál si, Američani si odhlasovali Trumpa, tzn. odhlasovali si, že globální oteplování není. (Co by se mohlo pokazit, strejda Lysenko přece taky věděl, že genetika a kybernetika jsou "buržoazní pavědy"...)
Stejně tak ZP je z řady praktických hledisek over. Alt-right diktátorům se k image daleko víc hodí přídělový systém, než nějaký ZP, který by se dal (byť jen hypoteticky) "prochlastat", jak strašíš. Ostatně skutečně.. .nástup všeobecné gramotnosti na vrcholu renesance a začátku novověku v 16. a 17.století vedl jen k reformaci, fanatismu a náboženským válkám. Trvalo dalších až 200 let, než všeobecná gramotnost dostala nějaký použitelný rámec - a shodou okolností, bylo to v 18.století a zasloužili se o to lidé, kteří slovo "demokracie" nespojovali s nostalgií po antických hodnotách, ale pokládali ho za nadávku. Takže i budoucnost ZP bude nejspíš podobně paradoxní... ač jde o přirozené směřování demokracie, tak demokracie ho nejspíš přijme až poté, co ho někdo prosadí mimo-demokratickými prostředky, s nějakou pro nás, s naším dnešním úhlem pohledu zatím ne-zcela pochopitelnou motivací (a ne... nehodlám tomu tleskat, jako podobným úvahám tleskali komunističtí intelektuálové... i když pokud by člověk žil v éře 1.světové války, tak by asi viděl jinak ledacos)
Každopádně: z jakéhokoliv praktického hlediska si samozřejmě se svojí primitivní rétorikou diskuzi o ZP vyhrál. Dokonce i ti, kteří si mysleli, že je to fajn populistické téma, z toho začínají couvat, když slyší "hlas lidu", který tyhle úvahy nesnáší (v jistém smyslu, lidu skutečně silová řešení imponují víc, než jakýkoliv "obchod", který pokládá v nejhlubší rovině za podvod - odtud také ty úvahy "vlastnictví je práce" - není, jen obchod nutně není za všech okolností zlo, ale v Evropě obchodovaly holt poražené keltské kmeny, zatímco ty vítězné germánské kmeny obchodem pohrdaly a dopracovaly se s tím až na ochranku Říma ... a v tomhle teď žijeme, je to skutečně dekadentní fáze...) Jediná potíž v tom je, že já se na svět nedívám z hlediska dělení na "vítěze" a "poražené": můžeš mi, teoreticky, silovými prostředky umlčet - ale aby můj pohled na svět přestal existovat úplně, musel bys mi zabít.