DANYSEK: ale kdeže, to si nerozumíme, já říkám že tohle je ještě hovno pokrok a máme na víc.
já se na budoucnost těším, tyhle technologie nás přibližují k osvobození lidstva, budoucnosti bez vykořisťování a zbytečného utrpení. ty sociální a politické změny o kterých mluvím jsou pokrok v nejčistší formě, pro kapitalisty, kterým je článek určenej ale budou neštěstím, protože, inšalláh, ukončí historické období jejich hegemonie.
naopak autor článku bagatelizuje pokrokový potenciál této technologie a nepřipouští, že by mohla mít celospolečenský sociální a politický dopad, lidičky nebojte, určitě se i v budoucnu najde způsob, jak vydělávat lidem z vládnoucí kasty nějaké peníze, žádný stres, bezpochyby budete pracovat až se z vás bude kouřit. v době, kdy je celkem stejně jako kdykoliv předtím zjevné, že budoucnost bude právě taková, jakou si jí uděláme, je možné něco takového napsat jedině z ideologických pohnutek. autor si myslí, kdovíjak nebalancuje na hraně nejnovější inovace, ale sám svým psaním konzervuje status quo.
což není žádné překvapení, protože kapitalistický mód produkce obecně není přítelem inovací ani pokroku. naprostá většina technologií a konceptů, díky kterým funguje tenhle počítač a tenhle diskuzní server, byla vynalezena ve státy placených výzkumných zařízeních. copak si tech firmy můžou dovolit riskovat a pouštět se do základního výzkumu? jistě že nemůžou, proto neustále remixují staré vynálezy a stále drobnější inovace až do bodu, kdy telefon bez audio jacku je podstatnou částí lidstva považovaný za takřka mimozemskou technologii nebo kdy léky, které jsou leckdy vyráběny tak masově a levně, že by mohly saturovat poptávku po celém světě, jsou kvůli patentovému trollingu násobně dražší a tedy hůře dostupné i v prvním světě. který jiný systém než kapitalistický mohl stvořit copyright, vynález přímo určený k brždění šíření vědění za účelem profitu?
pokud chápu pokrok v principu coby zlepšování života, tak se nám to moc nedaří, protože lidé, kteří skutečně potřebují pomoci jsou obvykle chudí jak prdel, tedy jako zákazníci nezajímaví. mnohem více peněz tak jde do vývoje stále směšnějších automobilů a odšťavňovačů, tím pádem největší mozky naší generace obvykle nejsou zaměstnané problémy chudých ve třetím světě, s mnohem větší pravděpodobností vymýšlí nějakou módní píčovinu pro podstatně bohatší konzumenty.
a konečně nezapomeňme na ty, kteří vlivem materiálního nedostatku nedosáhli na potřebné vzdělání a projebali život nějakou tuctovou prací, místo aby jim vzdělání umožnilo zlepšovat svět v maximální možné míře.
jestli tohle považuješ za pokrok, tak já říkám, že je to docela slabota.