NEKROMANT: Ano, tak pro mě jako pro drobného podnikatele je pochopitelně minimální mzda velká překážka. protože nejsem schopen vytvářet stálá pracovní místa (natož pak adekvátně placená). Drobné podnikání je úzce spojené s tím, že existuje pool příležitostné pracovní síly - různých brigádníků, nádeníků, apod. Otázka, kdo nese odpovědnost za to, aby dosáhli na důstojný životní styl, je prostě téma k diskuzi. Mě deformace ceny pracovní síly odvody z mezd apod. samozřejmě brzdí v tom, abych mohl dělat čistě tržní rozhodnutí. V podstatě skutečně chci zbavit drobné poodnikání sociální odpovědnosti.
Trvalá pracovní místa vytváří velké korporace, ale podle mě velké korporace s přístupem k velkým finančním zdrojů působí na deformovaném trhu, který už neuspokojuje reálné lidské potřeby. Definování reálných pootřeb souvisí s tím, že kupní síla potřebných nebude klesat na nulu. Víceméně ani nejsem v rozporu s typickým dnešním korporátním zaměstnancem (nebo někým, kdo po takové pozici touží) - mám pocit, že hlavním produktem, které korporátní prostředí produkuje (v nejširším smyslu) je pocit příslušnosti k nějaké elitní vrstvě, korporát je dnes pro lidi zdrojem identity.
Já nemám žádnou konzistentní ideologii, ale kopu za to, co tolik vadilo levičákům - "maloburžoazie", "petty burgeois". V zásadě mám za to, že je možné z toho nějak vybruslit a neskončit jako nacionalista či rovnou fašoun. Hlavně mě zajímá, jak se vlastně střední třída udržuje, obnovuje a rozrůstá: jsou tam dva trendy: jednak lidé formují různé korporátní a jiné sekty, které se snaží mezi "lepší lidi" dostat kombinací tvrdé práce, hochštaplerství, bezohledného kariérního růstu, apod. Druhá možnost je, že střední třída mezi sebe kooptuje ty, které shledá schopnými, pracovitými, charakterními. Tenhle proces ale nejde "vyhnat práškama", tedy tím, že se budou vytvářet umělé "soutěžní disciplíny"... ekonomika není sportovní odvětví...
Základní příjem v tomhle, stejně jako minimální mzda a vůbec různé další nástroje sociální politiky státy, hraje prostě roli jednoho z možných nástrojů. Dnešní společnost nadprodukce kombinovaná s umělým nedostatkem jednoznačně preferuje např. lidi se sociálními dovednostmi před lidmi s jiným typem dovedností, jako jsou čistě technické, apod. (hierarchie management vs. zaměstnanci na tomto stojí). Základní příjem by byl infrastruktura, usnadňující přežití i lidem, jejichž sociální dovednosti nejsou tak na výši. (Ono se brzy může ukázat, že umělé inteligence dokáží řídit společnost daleko lépe, než nejschopnější manažeři... a všechno může být úplně jinak.. )