DANYSEK: no ale to právě přijde na věc. Jako máš pravdu v tom, že spirálu hyperinflace za Výmarské republiky skutečně roztočilo to, že po (málo známé) okupaci Porýní západními spojenci kvůli neplacení válečných reparací tam stát tiskl nekryté peníze na výplaty dělníků, kteří buď neměli pracovat nebo pracovali a produkce byla zabavována okupačními jednotkami - já teď nevím, musel bych se podívat na wiki. To se skutečně vzdáleně podobalo ZP, ale princip byl, že šlo o stav nefunkčního, poraženého státu, který neměl pod kontrolou svoje teritorium.
Funkční ZP by fakt nebyl o tom, že si každý natiskne tolik peněz, kolik bude chtít. Ono to je spíš o tom, že kdo se do ekonomiky nezapojí "nedostane více, než"... bez ohledu na to, jak dobré má konexe či známosti či tak něco. Protože ale zrušení existujících mimoekonomických penězovodů by bylo málo populární a ve společnosti neprůchodné, tak ZP zůstává málo pochopeným principem na levici i na pravici. Nebyla to ani cesta k radikální rovnostii, ani to není cesta k hyperinflaci. Ve skutečnosti, populární to není, protože ve společnosti o žádnou elementární rovnost nikdo nestojí. (dokonce ani ti komunisti nikdy nedokázali žádnou rovnost prodat - vždy tam šlo o mstu těm úspěšným v předchozím systému, a budování nových hierarchiích mimo rámec těch dosavadních)
Ve skutečnosti když se podíváš na stoupence ZP, tak jsou to často ekonomové nebo podnikatelé, kteří prostě nestojí o to, aby jejich firmy plnily roli nějaké sociální infrastruktury - nechtějí "vytvářet pracovní místa", chtějí si prostě zaměstnance vybírat a ne za ně nést odpovědnost. Nicméně firmy dnes prostě plní sociální funkci: pro spoustu lidí je prostě jejich pracovní místo zdrojem jejich začlenění do společnosti. I když to třeba není původní záměr existence té firmy...
Heslem liberálních republik v éře konce předchozí, aristokratické společnosti, byla pozemková reforma. První československá republika byl typický příklad. Byla to náhrada za možnost, kterou měl nejúspěšnější předchozí demokratický stát, tedy USA v prvních cca 100 letech existence, kdy existoval "frontier" a argumentace byla, že vlastně každý může odejít na západ a tam si zabrat půdu a hospodařit na svém. ZP je potřeba chápat v kontextu historické existence "frontieru" nebo pozemkových reforem u mladých liberálních demokracií - je navázáním na tuhle tradici, kdy existovala možnost nějaké základní autonomie či nezávislosti pro každého občana.
Ale pochopitelně, jako pozemková reforma nebyla o tom, že si kdokoliv zabral komukoliv cokoliv (nebyl to nějaký plošný squatting, ale detailně organizovaný proces - na rozdíl od toho frontierru, tam skutečně každý urval domorodcům takový kus území, na jaký si troufl), tak anii ZP není o tom, že si lidi natisknout kolik peněz budou chtít a rozpoutají inflaci.