• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    YMLADRISMontessori - mimino, batole, školkáč i školák
    BERENIKEE
    BERENIKEE --- ---
    YMLADRIS: Treba k obleceni-jednotlive supliky(kasliky)oznacis kartickou s jednoduchym obrazkem napr. tricka,ponozky,kalhoty...v koupelne znazornis,lze i zabavne ,obrazkem postup cisteni zoubku,v kuchyni oznacis nadobi,v lednici fochy s jidlem.
    Takhle to zni jako prekartickovano,ale myslim,ze par karticek nam neuskodi a male muzou v mnohem pomoci (take je mozne brat to i jako pomucku k rozsirovani slovni zasoby,ci hrani si.)
    Ale pocitam,ze to bude fuska,vzhledem k tomu,ze mam tendence mit vse pate pres devate na malem prostoru k tomu.
    Priklad karticek treba tady:

    http://www.montessoridoma.cz/?p=1504

    http://www.montessoridoma.cz/?p=167

    http://montebyjemi.blog.cz/1310/obleceni-vim-co-kam-patri-a-muzu-si-vzit-co-chci

    http://www.montessoridoma.cz/?p=8064



    OXIS
    OXIS --- ---
    Zní to všechno krásně, ale třeba můj muž je "z vesnice, vyhrál si s klacíkem a vychovali ho selským rozumem, takže ani jeho syn nepotřebuje tyhlecty vejmysy moderní doby". A normálně má strach, aby nekupovala jenom didaktické hračky, že prej tomu dítěti seberu dětství nebo co... no tak uvidíme, jak se ve výchově shodneme. Ale zatím spolu ti dva tráví asi tak pět procent času, takže si můžu dělat, co chci .)).

    K těm mobilům, dělala jsem origami jeřáby, teď nám to visí na velký stojací lampě a když si sedneme k nim a točím s nimi, tak se malej uklidní/zabaví :). Mají větší úspěch, než bych čekala a ještě to vypadá hezky vesele.

    ZEGA
    ZEGA --- ---
    a pro zacatek je dobra tahle kniha - aktivity pro prtata:
    Předškolní léta - Metoda Montessori a jak ji učit doma | Nakladatelství Portál
    http://obchod.portal.cz/predskolni-leta--metoda-montessori-a-jak-ji-ucit-doma/
    ZEGA
    ZEGA --- ---
    velmi dlouho jsem shanela drevene tacky a jine drevene misticky a kosiky apod. za prijatelnou cenu.
    dnes jsem konecne nasla.
    http://www.decuart.cz/9|.k.117.predmety-k-dekorovani.str11.html
    budu tady objednavat, tak kdybyste nekdo neco, piste do posty
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    Hlavní myšlenky Montessori pedagogiky

    Dítě je tvůrcem sebe sama: na vyvíjející se dítě sice působí lidé a okolní prostředí, ale je jen na něm samotném, co, kdy a jakým způsobem ho ovlivní

    Pomoz mi, abych to dokázal sám: dítě získává svým tempem a vlastními silami znalosti a dovednosti, úlohou dospělých je mu v tom pomáhat

    Ruka je nástrojem ducha: práce rukama s věcmi je, díky spojování fyzické a psychické aktivity ,základem pro pochopení věcí, jevů, rozvoj myšlení a řeči

    Respektování senzitivních období: cílené využití individuálních období, kdy je dítě zvýšeně citlivé a připravené pro získání určitého typu znalostí a dovedností

    Svobodná volba práce: jen dítě samo rozhoduje, co, s kým a jak dlouho bude dělat

    Připravené prostředí: pracovní místo a pomůcky jsou uspořádány tak, aby si dítě mohlo samo, bez vnější pomoci, osvojovat nové poznatky

    Polarizace pozornosti: využití schopnosti dítěte soustředěně, intenzivně a dlouho vykonávat činnost, která ho zaujala

    Celostní učení: zlepšení efektivity procesu učení díky propojení yzické a psychické aktivity
    ALDEMIK
    ALDEMIK --- ---
    YMLADRIS: V podstatě jo. Předpokádám, že to nějak vyvážené je, ale nemůžu sloužit svojí zkušeností :-) Navíc ve spoustě školek/škol se snaží používat metody montessori spolu s metodama dalších směrů.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    BERENIKEE: co je vytvoreni znacek k mistum?
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    LUCYA: nase dite je asi montessori od povahy.
    sebralo koberecek u vychodu na terasku, odtahlo si ho do pokoje a vsecko na nej sklada :-D
    beru to tak, ze je to jeho maly domecek a nijak nezasahuju...
    BERENIKEE
    BERENIKEE --- ---
    YMLADRIS: Mame malou kuchyn,tak jeste stopro nevim,jestli schudky k sobe na linku a nebo stolecek ,zidlicku a k tomu pomucky k praci(kuchynske nadobi,pomucky k uklizeni apod.)
    Spis se priklanim k druhe variante,hlavne kvuli bezpecnosti,na male plose se mi samotne malokdy dari do neceho nevrazet .
    Mam v planu spodni regal linky prehodnotit,preskladat a ulozit v nem nadobi a jine veci,ktere bude mala sama potrebovat at si pro ne prijde kdykoli potrebuje.
    Celkove se mi libi myslenka ve vsech pouzivanych prostorech vytvorit misto i pro dcerku a vyplnit jejima vecma at se sama muze pekne zaclenit a byt samostatnejsi,navazuje na to i vytvoreni znacek k jednotlivym mistum at se s tim sama szije,ale to je zatim jen predstava,preci jen jeste nechodi a sama si to v hlave utriduju.
    LUCYA
    LUCYA --- ---
    KEIKIN: já moc neuklízím, protože mě to moc nebaví; ale negativní příklad taky příklad: syn se naučil velice rychle, že když si po sobě neuklidí, může mu na to někdo šlápnout nebo mu to sežere pes.)

    Jinak ten princip koberečku se mi velice líbí, někdo tip, kde seženu nějakou takovou podložku /asi velikosti koberečku/, že by si na ní mohl i malovat na zemi /tj omyvatelné/? Napadla mě leda karimatka nějak nastříhat a poslepovat, aby se dala poskládat a byla spíš čtvercová....
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    YMLADRIS: nj ve školce to funguje spolehlivě i bez Montessori. ale jde o to jak to udělat doma. Většina lidí co znám, tak to neřeší a uklízejí za děti.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KEIKIN: pozor, jen si delam zavery, nevim jak to funguje v praxi, ale proste jako kdyz ja jsem byla ve skolce, tak jsme museli dojidat jidlo a lezet na postylkach po obede i kdyz jsme nechteli, tak si myslim ze v montessori skolce ucitelka holt na decka tlaci aby po sobe uklizeli. protoze proste se to dela a je to takovy system. (jestli se ptas jak je donuti tak to nevim, asi koho nedonuti ten tam nechodi - fakt nevim)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    YMLADRIS: jak to myslíš, že uklízí i když nechce ?
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ALDEMIK: diky rozumim. Cili hlavni posun je od toho, ze dite se zabyva aktivitou co zvolil ucitel a zpusobem co diktuje ucitel, k tomu, ze dite je rizeno vnitrni motivaci ze ho neco zaujalo na regalu a interaguje s tim protoze samo chce. Jo zni to tak jako pro samotare/introverty, ktere az tak nestoji o soucinnost s jinymi detmi... jak jsi psala ze monte neresi ty socialni skilly atd

    ale predpokladam ze moderni montessori toto musi mit nejak poresene vyvazene, kdyz je to tak popularni vzdelavaci styl atd

    snazit se co nejvic nasledovat vnitrni zajem decka, to mi pripada zasadni a hodnotne. i v dospelosti asi vsichni vime, jaky je rozdil kdyz neco delame z nutnosti a kdyz to delame ze zajmu. Ale nevim prave jak je to v praxi dosazitelne, no uvidim :)
    CHIMERA
    CHIMERA --- ---
    YMLADRIS: pche, a co má dělat rodič, kterej uklízení nenávidí? :-D
    já se nebudu s děckem rozčilovat - přes den je roztaženo kdeco, jak dáme mimino spát, tak za 5 minut to všechno uklidíme a fertik. v klidu.
    těžko můžu chtít po dětech, aby uklízely, když já byla bordelář nebetyčný. začala jsem si hledět pořádku, až jsem byla ve svém (resp. já si radši bordel neudělám, abych to nemusela uklízet :-D
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KEIKIN: dle zkusenosti naomi aldort temer vsechny deti kolem dvou let rady pomahaji s uklidem, jak obecne pomahaji rady se vsim co delaji dospelaci, pak temer vsechny deti uklizet prestanou chtit ... a ona tvrdi ze kdyz vidi vzor v rodicich co na ne nenalehaji ale stale znovu demosntruji vyhody poradku (rodice radostne uklizi sami), tak zacnou pomahat zase kolem 10 let, az z toho maji rozum, pokud teda maji pomocnickou naturu

    ale to neni montessori styl, tam jestli to dobre chapu proste decko uklizet hracky atd musi i kdyz nechce
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    ZEGA: aha diky. z ikea se mi libi stolek a zidle ze nejsou drevene = asi se s tim decko nezrani ani kdyz bude behat okolo padat a mlatit



    pripadne ten skladaci Maly genius, ze je to penove.
    http://www.anabelka.cz/...aly-genius-podlahove-koberce-hracky/penovy-stolecek-a-zidlicka-maly-genius
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    holky muzete vyfotit ci jinak zobrazit ty schudky?


    BERENIKEE: a jak budes delat tu pracovni plochu?


    NIENNA: tak po montessoriovsku si predstavuju ze bys ji hraci kuchynku mohla nabidnout u nejake kamosky ci nekde, mozna v ikea? ber me srezervou.. a videla bys zda ji to zajima, spis nez za ni rozhodnout k cemu ji vest. ale mozna si to predstavuju jako hurvinek valku.
    ja prave taky nevim zda dle monte kdyz rodic teda investuje tolik usili do pripraveneho prostredi, zda pak do ditete nenapadne ci napadne keruje aby to koukal vyuzivat. tsim se az se s deckem pude domluvit, protoze kupovat drahe vybaveni batoleti mi prave pripada jako hroznej risk :)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    ZEGA: no podle mého je to o temperamentu dítěte. A vlastně i onás rodičích. Pokud to neděláme my, těžko to učit děti.
    KDy jsi začínala praktikovat to uklízení po sobě ? V kolika měsících ? Naše malá už od dětství kramovala, vytahovala oblečení, šuplíky, hračky, všechno. Je trošku více akčnější než děti v jejím věku. Problém je, že když už byla starší a řekli sme jí, aŤ si po sobě uklízí, tak se zasekla a přestala cokoli dělat. Vím, že je to špatně asi, ale u každého úklidu jejího pokoje jí musíme asistovat, jinak by se to nepohlo. Víš asi sme prošvihli tu dobu, kdy toho šlo dosáhnout přes nějakou ráznější disciplínu. Teď uklízení provází pláč a křik..hehe
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam