• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RESCAPEQUADROKOPTÉRY , Coptery DJI Phantom a jiné osazené kamerou, všeobecná diskuze, fotky a videa
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MHO: můžeš mi prosím ukázat, kde sem psal, že mi vadí, že PČR zakázala lety nad lidmi? Já s tebou přeci v tomhle souhlasím.
    MHO
    MHO --- ---
    MERTLAS: Víš to tyhle systémy udělají s koptérou na RC na 2,4ghz? Odruší to a spadne?
    MHO
    MHO --- ---
    DRAGON: Já myslím, že se stále mírně nechápeme. Neexistuje nic jako že "byl najednou zákaz dronů pro demonstraci na Letné".

    Drony nad jakýmikoliv lidmi jsou zakázány. Bez ohledu, zda ti lidé demonstrují za A nebo za B. A nebo jdou na fotbal. Drony v HOPu jsou zakázané. Má to celkem dost rozumné důvodu a kdo nechápe, nechť si prosím z deseti metrů nechá na hlavu shodit baterku z Mavica.

    PČR prostě jenom striktně řekla "hele, teď ty zákazy budeme striktně vyžadovat". Nic víc. U akce, která je mimo jiné definovaná slušností a tolerancí mi to přijde velmi fér. Dovedu si představit mnhoho scénářů, které by poklidnému protestu ublížily. Pád dronu mohl rozpoutat paniku. Lidi zmasírovaný strachem z imigrantů už zkusili kácet stromy před vlakem a simulovat útok na staromák. Nějake debil mohl zkusit nalítnout na pódium. Cokoliv. Pro složky záchraného systému je tohle noční můra.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    MERTLAS: Pak je ruseni docela naprd, kdyz budu chtit dorucit balicek na staticky cil, tak vzlitnu, nastavim home point na cil, vypnu ovladac a jdu pryc ...
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    SPECZ:

    V lete tam meli na test tech systemu vic a nevim, kterym zrovna tohle privodili. Ale co rikal pan brigadni, tak vyrusili signal, cimz aktivovali RTH a to bylo na Stvanici. Sami byli docela prekvapeni, kam to letelo.

    Jinak tady nejaky zakladni videa a info ohledne aeroscope:

    https://www.youtube.com/watch?v=pDK_RlUXUlY

    https://www.youtube.com/watch?v=aYp9UrY75EI

    https://www.youtube.com/watch?v=5cimPut_Ja4

    https://www.youtube.com/watch?v=e2DpZ_ixzkg


    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    DRAGON: Jo tak to jo :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MERTLAS: ja pisu o lete, letos jeste vysledky nedodal ani zadny operator.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    DRAGON: V prubehu akce bylo receno, ze je tam stejne ci vic lidi, nez v lete. Nicmene jak rikam, to bylo na zaklade nepotvrzeneho odhadu a bez porovnani z leta a samozrejme na zaklade emoci a tak :)
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    SWALLOW2: nepamatuji si, ze by milion chvilek pro demokracii lhali o poctu navstevniku akce, ty jo? Rekli to cislo nakonec mensi nez se vyjadril operator, tak ja ti nevim :)
    SWALLOW2
    SWALLOW2 --- ---
    DRAGON: Zatimco odhady ktere delaji poradatele jsou zase vzdy vetsi. Proc tomu tak je je uplne zbytecne zminovat ze? :)
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    MERTLAS: Takže to zařízení "jen"vynutí RTH na stroji, a pak je na stroji jak se s požadavkem popere ?
    Nebo se jim jen nepovedlo donutit ho přistát a na štvanici stál pilot ?
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MERTLAS: i kdyby me o tom presvedcoval sam Svejdar :)
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    Jeste pridam jednu do viknu... v lete jeden z tech dronu, ktere monitorovali a chteli poslat na zem, tak misto aby pristal nekde pobliz na letny tak se sebral a pristal "pobliz" na Stvanici! Coz je nejakejch cca 1,3km od Letny plus nejaky prevyseni. Coz je docela ulet :)
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    DRAGON: ver, ze byl :) respektive v koordinaci s nimi by to byvalo slo a kdybych dostal poptavku aspon 3 tydny dopredu, tak jsem byl schopnej to zajistit. Ale jak jsem psal uplne poprve, tak to bylo jen o pripadne domluve vsech zucastnenych subjektu a koordinaci - coz neni nic slozityho. Nicmene tentokrat na Letny stejne nebylo realne kde letat. Jediny misto na treninkovym miste stadionu Sparty bylo rozkopany a byly tam stroje a stavbari. Takze bychom to museli bud vyklidit od lidi, coz je nerealny, protoze zdrzeni stavby a Sparta by chtela nekrestansky penize jako kompenzaci, nebo zajistit spoustu podpisu, na coz nebyl cas a navic Sparta by to musela povolit a to proste nepovolili tentokrat nikomu a na hlavni stadion na travnik nikoho nepousti. A to mam na Sparte celkem kontakty a mozna bych byl schopen i to zajistit a mit exklusivni zabery. Ale nebyl na to bohuzel cas to vsechno zajistit. A jinde nebylo realne zajistit bezpecnost dle pravidel. PCR vzdy zada u takovejhle akci a terminu o spolpraci UCL a subjektu. A ve chvili, kdy nepotrebujeme nutne letat, tak neni problem neletat. Pokud bych potreboval, tak je to ciste jen o komunikaci a koordinaci letu.

    Treba 28.10. jsem taky byl pozadan, abych nelital v Karline, kde mam celorocni povoleni, z duvodu oslav na Vitkove. Nakonec vim, proc to chteli - protoze tam prelitali gripeny a vrtulniky. Pokud bych tam potreboval litat, tak bych prace koordinoval s danymi slozkami a v dobe preletu bych ja nelital. Vzdy je to jen o domluve :) Nicmene jak jsem rikal, na Letny bohuzel proste nebyl pro legalni let prostor.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    SPECZ: vsak ja s tim souhlasim, nikdy sem nerekl, ze ne
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    DRAGON: I kdyby tam bylo n dalších důvodů pro zákaz, tak ten důvod "aby to nikomu nepadlo na hlavu" je s ohledem na to co tady rozebral MERTLAS je natolik silnej, že všechny ostatní důvody jsou oproti němu irelevantní.

    Prostě lítat s dronem nad davem nebo poblíž je sakra špatně, a i když lítáš "jen někde poblíž" furt je tu riziko že se cokoliv podělá a dron si to do davu namíří. Tvrdit že za tím byly ještě nějaký další důvody mi pak přijde úplně pitomý, stejně tak jako na popis zvládnutí akce reagovat tím že tu někdo PČR obdivuje. A to píšu s tim že PČR jako instituci fakt hodně nemam rád.
    DRAGON
    DRAGON --- ---
    MERTLAS: to jsme se asi nepochopili, ja nerekl nic o tom, ze by nezvladali organizaci, jak 16. tak 17. byli fizlove nejvic mili, usmevavi a bylo videt, ze makaj tak jak maj. Toho si vsimavej clovek musel vsimnout, jak se chovali, bylo to supr. Myslel sem to tak, ze ten zakaz dronu nebyl ciste jen z toho duvodu, aby lidem nepadl zadny na hlavu.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    ad fotka poctu lidi... tady jsou moje fotky z cervna a listopadu. Bohuzel teda nejsou uplne identicky, ale pro predstavu imho postaci celkem dobre:

    JuxtaposeJS Embed
    https://cdn.knightlab.com/...tapose/latest/embed/index.html?uid=c21da556-09ed-11ea-b9b8-0edaf8f81e27

    Na ty strese opet bylo celkem dost lidi (avsak o hodne mene, nez v lete a uz to nebyla takova party :) ikdyz to mam mozna zkresleny tim, ze v lete jsem tam byl jen jako ucastnik a tentokrat pracovne a tu atmosferu zas tolik nevnimal), vcetne nekolika medii, kteri tedy tentokrat byli hlavne v jednom obecnim byte v nejvyssim patre hned pod strechou, ktery se nachazi cca v urovni vjezdu na parkoviste, natacel tam nejaky rozhovor Hrib s Bartosem, atd. Ja tam na strese byl tentokrat hlavne kvuli casosberu zaplneni toho prostoru, ktery budu davat do videa... Takze opravdu moznosti, jak si cely prostor nafotit bylo habadej :)

    DRAGON: Ja PCR neobdivuju. Predkladam ti zde jen osobni realnou zkusenost s danou akci, ktere jsem byl primo ucasten a to v nejuzsim kruhu orgnizatoru krizoveho managementu.

    Odhad je od slova hadat. A je jasne, ze nikdy nebude takovyto udaj presny a ruzne subjekty ho budou interpretovat jinak. Nerikam, ze lidi nemohlo byt v tuto chvili 270k, nejsem ani odbornik, ani kompetentni clovek k tomu toto odhadovat (ikdyz me o muj odhad primo veleni zadalo, ale odmitl jsem cokoliv presnejsiho sdelit - a to jsem si z jedne sve fotky myslel, ze je lidi tentokrat opravdu vic, ale protoze tam nesly internety v tu chvili, tak jsem nemel tu fotku z cervna, kterou ukazuju ve srovnani v odkazu vys a kdyz jsem ji dohledal, tak jsem musel usoudit, ze jich opravdu bylo mene, nez v lete). Jestli mas cas, tak si klidne jednotlive ty lidi spocit ;) :D


    DRAGON: V tomto konkretnim pripade se opravdu pletes. Je mi jasny, ze je spousta prislusniku, kteri jsou "vselijaci", stejne tak, jako ve vsech jinych oborech najdes totalni vymastence, kteri skodi - a to vcetne dronoveho oboru! Ale v tomto konkretnim pripade teto konkretni demonstrace, jiz jsem byl ucasten, musim uznat, ze veskera cinnost, kterou PCR provedla, tak byla naprosto profesionalni a korektni. Komunikace, reseni konkretnich drobnych situaci at uz v doprave, pomoc nekolika lidem, kterym se udelalo nevolno a PCR byla zrovna v tu chvili vedle nich driv, nez zdravotnici, vcetne zasahu proti vsem dronarum. Proste se chovali velmi profesionalne, korektne s uvazlivou rozvahou, nijak agresivne ba naopak s klidem.

    MHO: i pro me to byla obrovska zkusenost a opet jsem si trochu rozsiril obzory a dal par veci do souvislosti, ktere mi pred tim nedochazely respektive me nenapadly. :)

    DRAGON
    DRAGON --- ---
    je samozrejme mozny, ze se pletu. Bohuzel fizlum uz tohle z meho uhlu pohledu nic neodpare. Tolikrat zasahli v tak spatnem okamziku, tolik kamaradu posrali a chovali se protipravne, tolikrat byli po ruce politikum, ze uz je tezky jim uverit, ze neco delaji opravdu a jen pro dobro lidi :)
    Pokud mate pravdu, je to jen a jen dobre.
    MHO
    MHO --- ---
    MERTLAS: Díky za detailní rozbor. Tohle je velmi zajímavé téma.
    DRAGON: Když už ten OT jede. Opravdu si myslím, že v souvislosti s demonstracemi o víkendu se nedá policii nic vytknout. Osobně jsem s nimi řešil několik drobností z pohledu účastníka. Můj dojem je ten, že že jejich jediným cílem bylo zajistit bezpečnost. Proto regulovali dopravu, řešili drony, připravovali se na možné krizové scénáře. Takhle naslepo je obviňovat z nějakého obsahového vměšování (nepovolili drony, aby nebyl důkaz kolik je lidí) považuju za dost nebezpečné.

    Jako taky jsem spíše anarchista a akce typu "policie hledá termokamerou trempíky" mi vadí. Ale tohle podle mého zvládli na úrovni a bez přešlapů.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam