• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    RESCAPEQUADROKOPTÉRY , Coptery DJI Phantom a jiné osazené kamerou, všeobecná diskuze, fotky a videa
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    MHO: Právě... Ještě ke všemu z horní strany, tj. přes vrtule...
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    SPECZ: Právě... Přiletí aspoň v 50 metrech (tj. neviditelně) a po nějaké online platbě (ideálně v kryptoměně bez blockchainu) dropne náklad třeba ze 4-5 metrů, vystoupá do 50 metrů a zmizí, nejlépe za les a přistane pro vyzvednutí...
    Tohle je diletantství...
    MHO
    MHO --- ---
    SPECZ: ty smažky jsou šikovnější než vypadaj. Mně trvalo pár pokusů než jsem se odhodlal mavica chytit do ruky. Představa, že z letícího stroje nějak vyštrachám piko a pak tam strkám peníze je dost divoká. Stejně by musel sednout na zem, jinak to nevidím.
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    COMODOR_FALKON: No, hlavně kdyby pilot nebyl debil, tak napřed proletí ve velký vejšce a podívá se co se tam děje, než půjde k zemi na předání. Malou vejšku zřejmě používal proto že čekal že mu přigumičkujou zpátky prachy.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    KEL: Amatéři... Dron ve výši očí a pytlíček přigumičkovaný...

    Kdyby byli jen trochu inteligentnější, použijou mějaký release mechanismus z pár metrů nad zemí...
    KEL
    KEL --- ---
    Strážník při kontrole parkování chytil letící dron se sáčkem pervitinu - iDNES.cz
    https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/drogy-dron-doksy-policie-straznik-pervitin-dealer.A210810_094205_liberec-zpravy_lav
    KEL
    KEL --- ---
    Do Světového obchodního centra naboural dron a varuje před možnou hrozbou
    https://forbes.cz/do-svetoveho-obchodniho-centra-naboural-dron-a-varuje-pred-moznou-hrozbou/
    NOHME
    NOHME --- ---
    JAVOR: zkusil bych napsat na podporu DJI. Třeba to nějak řešit jde
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    JAVOR: bohuzel neda...
    JAVOR
    JAVOR --- ---
    cuz, přišel jsem o mavic air, byl ukraden. dá se nějak bloknout aby nešel použít, nebo třeba nahlásil polohu když se ho někdo pokusí zapnout a lítat.?
    JIMX
    JIMX --- ---
    Uz se mi ted 2x stalo, že jsem vyletel s dji mini 2 a on me nepustil výš nez 30m a psal neco o omezeni, ze se mam prihlasit ... az teprve kdyz jsem přistál, vsechno vypnul, znovu zapnul, tak mě pak pokaždé pustil uz vejs ... muze mi nekdo objasnit, co konkrétně se stalo? mohlo trvat nejaky prihlaseni do toho dji uctu dyl a jelikoz nemel nejaky aktualizace zakazanych zon, tak me radsi nepustil? Limit na vysku jsem mel nastavenou na 120m.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    COMODOR_FALKON: ano, je to tak, jak rikas. V takovem pripade je postup natocit, nafotit pilota s ovladacem pripadne dronem ve vzduchu nebo tak neco, konfrontovat, pokud se omluvi a dal nebude litat, nechat byt, pokud bude dal litat a jeste bude sprostej, okamzite volat policii, ktera jako jedina muze toto resit. Pokud se dostavi vcas a zajisti daneho pilota, tak predat dukazy, ze s tim opravdu lital on. PCR preda vse na UCL a to ve spravnim rizeni vyridi.

    Jinak nad dronview je jeste OOP, ktere vymezuje to, co je HOP, konkretne v bode f).
    https://www.caa.cz/wp-content/uploads/2020/11/20201230162623731.pdf

    Praha je, ano, v cele plose R9 uplne vsude bez vyjimky no go.
    COMODOR_FALKON
    COMODOR_FALKON --- ---
    Jen si chci něco ujasnit, protože to sice zní logicky, ale jsme v Česku...

    V podstatě celá centrální Praha spadá do LKR9 PRAHA, kde jsou UAS jen "na povolení ÚCL", ale nejde přímo o "zakázanou zónu" (ála Hrad)...
    ALE, skoro všechno to je zároveň CTR Ruzyně , kde jsou UAS povoleny do 100m nad zemí, oblast není vyňata z LKR9 (která sahá o 1500 stop výš).

    Předpokládal bych tedy, že menší zóna přebíjí větší, takže pokud mne třeba bude obtěžovat/ohrožovat nablblý opilý turista-pilot ve Stromovce, tak tam na 99% létá nelegálně, protože LKR9, je to tak...?
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    SPECZ: pokud je odpovidac "systému identifikace na dálku", tak se to tam cpe
    https://www.caa.cz/ufaqs/co-se-stane-jakmile-se-zaregistruji/
    SPECZ
    SPECZ --- ---
    BOZA: A to se cpe do odpovidace ? To asi nebude uplne problem odposlechnout, ne ?
    BOZA
    BOZA --- ---
    TEAPACK: Tak jsi mel pravdu:

    Tři symboly za spojovníkem k přidělenému registračnímu číslu provozovatele UAS je potřeba vnímat jako jakousi „tajnou cifru“, která slouží ke zvýšení ochrany registračního čísla provozovatele UAS před zneužitím (podobnou funkci má na zadní straně platební karty třímístný ověřovací kód CVV/CVC). Jednoduše řečeno: uvidí-li někdo na Vašem UA neúplné registrační číslo provozovatele a rozhodne se jej zneužít, bude při první kontrole ze strany ÚCL či PČR okamžitě zřejmé, že není oprávněným držitelem, neboť nebude disponovat onou „tajnou šifrou“ / bezpečnostní pojistkou. Proto jste také v automaticky generovaném dopise, ve kterém Vám bylo registrační číslo přiděleno, vyzýván k opatrnosti při nakládání s tímto údajem.
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    btw vcera se ke me dostal zajimavy dotaz - proc ma Phantom 3 jiny CZ geo/no-fly zony nez ostatni modely?
    ja nelitam a DJI jsem nikdy v ruce nemel, takze netusim, ale vy by jste treba mohli
    Geo Zone Map - Fly Safe - DJI
    https://www.dji.com/uk/flysafe/geo-map
    BOZA
    BOZA --- ---
    TEAPACK: Diky za info, ta ochrana proti zneuziti by mi davala smysl. Apendixy pro dalsi stroje jsem tam nikde zmineny nevidel. Napsal jsem jeste na UCL, kdyz prijde odpoved, tak se podelim.
    TEAPACK
    TEAPACK --- ---
    BOZA: Buď jako ochrana proti zneužití - registrační čísla budou dohledatelná v databázi a pokud by si někdo hodil tvoje reg. číslo do odpovídače stroje, se kterým se proletí nad pražským hradem, tak policie zastaví u tvého baráku.

    Není tam možnost zažádat si o další číslo/apendix na druhý/třetí stroj? pokud ano, tak by to mělo smysl pro firmy, co lítají třeba se třemi stroji najednou, aby v tu chvíli nebyli na ŘLP zmatení, že někde vidí 3 stejné body najedou.
    BOZA
    BOZA --- ---
    MERTLAS: Prosim te tusis, proc pri registraci provozovatele UAS mas jiny retezec znaku, nez pri nahravani do odpovidace?

    Udelal jsem si registraci a mam tedy registrační číslo provozovatele UAS. Potud jasne. Proc ale v tom mailu pisou jeste tohle: "Úplný řetězec registrovaného provozovatele UAS je CZExxxxxxxxx-xxx.
    Tento řetězec obsahuje vedle registračního čísla provozovatele UAS, kterým se provozovatel prokazuje, také tři doplňkové náhodně generované alfanumerické znaky oddělené spojovníkem. Upozorňujeme, že tyto tři znaky jsou klasifikovány jako citlivý údaj, a tudíž by s nimi mělo být odpovídajícím způsobem zacházeno a v žádném případě by neměly být poskytovány dalším osobám.

    Úplný řetězec nahrává provozovatel pouze do identifikačního e-systému bezpilotního letadla („e-identifikace“), pokud je jím bezpilotní letadlo vybaveno."

    No proste mi neni jasny, proc kdyz tu znacku mam na drona napsat, tak je nejaka a pokud se to ma nahravat do nejakeho odpovidace (to ja nemam - mate to nekdo? fakt to existuje?) tak proc je o pomlcku a tri znaky jina? Diky.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam