• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DOTCOMFuji X aneb cihly nechávame doma
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Potrebuji blesk na X100V.

    Na Sony A7 III mam uzasny Godox V1, ktery je ale, pro me ucely, na "cestovni" X100V prilis velky.

    Zvazuji, ze bych vzal Godox V350F. Zaujalo me, ze na svoji relativne malou velikost to ma Li-ion battery pack. Nejsem fanda AA baterii.

    S triggerem jeste vaham, jestli vzit X-Pro (nebo tu Adomara v2 Pro verzi?), nebo X2.

    Nebudu s tim asi blikat uplne casto, ale zas moznosti leaf-shutter ohledne blesku, je skoda obcas nevyzkouset :-)

    Napady / nazory, co s tim?

    Godox V350F Speedlight Flash for Fuji How to Guide
    https://www.youtube.com/watch?v=Ff6_c7IwRE0

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Jinak se prisnam, ze kdyz jsem resil UV, tak jsem rovnou hledal, jestli neco nenapsal/nezmeril Roger Cicala.

    Ten clovek je pro me guru foto techniky :-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    MURHAAYA: Viz odkazovany clanek.

    1) Ten ghosting může vzniknout pouze z nepropusteneho svetla. Z propusteneho svetla nema jak vzniknout ;-)

    2) V clanku uvidis spousty fotek osklivych odrazu, vsechny do jednoho z filtru, ktere mely slabsi propustnost.
    MURHAAYA
    MURHAAYA --- ---
    spis nez propustnost bych resil ghosting. mam filtry co skoro neghostujou a pak takovy co neni mozny pouzit ani za dne natoz v noci. a cena a znacka s tim vubec nesouvisi.
    AETHER
    AETHER --- ---
    LAUNCHER: Ja mam UV od VFfoto - Uvadeji prostupnost 99,4 % a prijde mi to ok.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Mozna pomuze i ostatnim:

    Zkoumal jsem UV filtry na X100V. Hodlam se totiz priliz neobtezovat se krytkou objektivu.

    Pokud spravne chapu tenhle clanek, ideal je proste jit po filtru s nejvetsi moznou propustnosti svetla.

    Protoze svetlo, ktere filtr nepropusti, to odrazi jinam a udela s nim pak vsemoznou neplechu.

    Dostal me ten Leica filtr s namerenou propustnosti 99.9%, respect.

    Clanek je data starsiho, cerven 2017. Presto mi prisel poucny a samozrejme ty filtry, ktere v nem dopadly dobre, jsou dobre i dnes.

    Lens Rentals | Blog
    https://www.lensrentals.com/...7/06/the-comprehensive-ranking-of-the-major-uv-filters-on-the-market/
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Neni to uplne totez, ale zatim mi pomohlo:

    Menu - Set Up - Screen Set-up - obrazovka 2/3 - Autorotate PB dat na OFF.

    Tzn fotky jsou potom vzdy otocene delsi stranou na delsi stranu displaye - nehlede na to, v jake orientaci drzite fotak.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Prosim, kdyz vyfotim fotku na vysku a pak na ni koukam na displayi, jak zaridit, aby se mi na fotaku drzenem na vysku zobrazila tez na vysku (tzn pres cely display)? X100V, asi to budou stejne dalsi Fuji.

    Fotak zjevne svoji polohu na vysku/sirku pozna, pri vlastnim foceni mi spravne otaci symboly na displayi.

    Co jsem v menu nasel jsem prepnul na "autorotate", ale asi malo :-)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    GARFIELD: Proti moji X100T je to tez o parnik lepsi, ve vsem. Ted mam za sebou par tisic fotek a stale spokojenost. Ted jsem s tim rano fotil decka u babicky u snidane a dalsi fotky, co by bez X100V proste nevznikly. Babicka ma radost i z tech SOOC JPG, co mi to nasypalo do mobilu pres BT+WiFi. Pozdeji dostane jeste potunene :-)

    Babicky a teticky jsou zatim zpokojene, takze vse v poradku ;-)
    GARFIELD
    GARFIELD --- ---
    LAUNCHER: pisu trochu pozde a spoustu veci uz sis odzkousel (ze zazraky se cekat nedaji, ale posun oproti predchozim generacim urcite je znatelny). S deckem mi to ostri daleko lepe nez X100S takze si nestezuju. A taky jsem presel na JPEG misto RAW + postprocess – to je u me asi nejvetsi plus kolik casu to usetri.

    Par malych much: neprijde s nabijeckou (rad tocim dve baterky), pokud necham krytku a zapnu fotak, tak je display/evf preexponovan a trva to asi 5s nez se doladi, a pak sem se nezzil jeste nejak s kombinaci evf/display prepinani a preview vyfocenych fotek (na x100s bylo tlacitko kerym sem si zapinal display rucne kdyz sem potreboval a nemusel pozivat ten eye detector).
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Tak oci mi to sice moc netrefuje, ale pri ~f/3 a webovych rozlisenich je mi to asi jedno. Mam mnohem vic fotek nez s A7, proste protoze mam X100 sebou.

    Opet pochvalim nenarocnost editace - Classic Chrome, +EV a jsem spokojeny.

    Bude z toho spousta fotek na pamatku, ktere me budou bavit. Byl bych rad za vic bokeh, ale holt v tehle velikosti je to obtizne splnitelny pozadavek.

    Koukaje na ty EXIFy si myslim, ze v jinych rukach to bude s tim AF lepsi. Ja proste celozivotne :-) fotim ve "tme".

    Fotka ilustracni, co si fotim a k cemu jsem to porizoval.

    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    BALDUR: No, tech objektivu na Sony mam mmnt 10 kousku :-))

    Realne v praxi je z toho nejrychlejsi Sigma 35/1.2. Protoze je jednak rychla obecne, druhak i ve slabem svetle dopravi na senzor tolik svetla, ze ma fotak z ceho ostrit.
    BALDUR
    BALDUR --- ---
    LAUNCHER: úplně jinde to nebude, koukal jsem na nějaké porovnání a mám i známe co fotí street žánr a přešli na X100V.. určitě malý rozdíl tam je mezi X-Pro3 s 23mmf2 (která patří mezi ty nejrychlejší objektivy co do AF) a X100V, ale v reálných situacích málo znatelný, snad jen teda, že u X100V jde to ostření víc slyšet.. (ale reálně to asi slyší jen fotograf :))
    X-Pro3 má pak teoretickou výhodu při horších světelných podmínkách, protože můžeš použít světelnější objektiv, ale tady je zrovna pro Fuji prostor pro zlepšení, protože tyhle světelné objektivy až na vyjímky patří mezi ty starší generace, takže to tak veselé není.. jsem zvědav, zda navážou na tu novou 27mm a budeme teď každý rok dostávat novou verzi starších skel

    každopádně X100V vs A7III, úplně jiné zvířata, pokud máš na A7III navíc nějaký slušný objektiv tak věřím, že pocitově to musí být velký rozdíl.. ale na jedno ti stačí větší kapsa a na druhé potřebuješ batoh :) věřím, že po čase si i na ten AF zvykneš
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    BALDUR: Pozor, ja popisuji stav pouze a prave X100V vs A7 III.

    Verim ze X-Pro3 s rychlym objektivem je s AF uplne jinde nez X100V. Jenze uplne jinde take bude velikosti a vahou.

    Tim nechci "odsoudit" zadny z techto fotaku, kazde ma sve plusy a minusy.

    Jen jsem chtel subjektivne napsat, ceho jsem si u konkretne techto mych dvou fotaku takhle na rychlo vsiml.
    BALDUR
    BALDUR --- ---
    no AF u Sony je ještě o level výše, ale stejně... i u Fuji je to už teď na takovém levelu, že si těžko můžeme stěžovat :) to je pak spíše o tom se s tím naučit a zvyknout si, jak se ten AF chová v určitých situacích a v některých složítějších podmínkách.. já se nafotil s X-Pro3 už docela dost i rychlejší akce a po chvílí sžívání jsem s AF neměl problém a to i na delších ohniscích, s 23mm můžu pomalu fotit naslepo :) možná je fajn si pohrát i s nastavením AF a konkrétně AF-C
    a ostrost asi bude hodně subjektivní, ono rozdíl mezi Fuji a Sony bude i v tom, že ten výstup u Sony je takový více "klinický", je tam prioritou ta technická dokonalost.. pro mě osobně to třeba už je někdy až příliš a musel bych si s tím opravdu hodně hrát v postprocesu... preferuji tedy výstup z Fuji, který je takový přírozenější, má víc "charakter" a často pracuji už jen s custom JPEG, který jen lehce doladím v C1, někdy to ani není třeba a na PC tak s fotkou strávím minimum času... ten přístup je úplně jiný.. a to je ostatně vidět i na celém tom foťáku, ergonomii, na všem..
    v tabulkách se specifikacemi, v testech AF apod. asi Sony bude mít navrch, ale nemyslím si, že pro tohle si lidi Fuji vybírají :)
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    LAUNCHER: Jak si tu s tim hraju, tak Fuji barvy v X100V mi prijdou o rad lepsi nez Sony barvy v A7 III.

    Nebo mozna jejich "uzivatelska privetivost", protoze ze Sony nakonec clovek ty hezke barvy tez dostane, ale dost se u toho nadre.

    Ostrost a autofocus podobny rozdil, ale obracenym smerem :-)

    Vic se mi libi a lepe mi funguje Fuji Android appka nez Sony Android appka.

    YMMV.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    Stribrna X100V je doma, ted se mi nabiji :-) Chvalim za USB-C.

    AF mi na prvni vyzkouseni bohuzel prijde jako velmi slaby. K tomu opet bez linearniho motoru, takze hlucny.

    Ale necekal jsem s AF zazraky, myslim ze se s tim smirim.

    Leaf shutter je uzasna, tohle mi na beznych fotacich chybelo.
    AETHER
    AETHER --- ---
    LAUNCHER: Tak dej vědět, jak Ti sedí. Koukala jsem, že na Fujifoto teď mají 6000 slevu, asi i jinde.
    LAUNCHER
    LAUNCHER --- ---
    BALDUR: AETHER: Dekuji za pomoc, mam objednano.

    Vyhoda je, ze je tak hezka. Kdyz mi to nepujde, v nejhorsim bude zkraslovat muj pracovni stul, misto X100T.

    Nejvic jsem nakonec resil barvu, libi se mi cerna i stribrna, kazda jinak. Chtel jsem o fous vice cernou, asi i proto, ze jsem mel zatim vzdycky stribrne, tak aby byla zmena.

    Nicmene zena doporučila stribrnou, tak bude zase stribrna :-))
    AETHER
    AETHER --- ---
    LAUNCHER: Já jsem nadšená i po roce, rozdíl rychlosti ostření je znát i oproti eFku. A má to jiný objektiv, ten na předchozích modelech byl na plnou díru dost měkký, což sice mělo své kreativní využití a dalo se s tím hezky hrát, ale při akcích člověk musel jet tak na clonu 4, aby to fungovalo. S Véčkem 2-2.8 v pohodě.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam