• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: evidentně, turisti jsou samostatná kategorie navíc, jistě zajímavá, ale upřímně: jak často někdo tráví min. týdenní dovolenou jenom v nějaké jiné metropoli? většina lidí poznávání ostatních měst řeší víkendovými zájezdy a delší dovolené v kuse tráví spíš mimo města.

    růst městské populace, ano to je druhý otazník v nadpisu tohohle klubu :)asi to budou ekonomické důvody, ale věřím, že i nějaké jiné.. nevím, nenarodil jsem se na venkově.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: 1.)kdyby to bylo jak tvrdíš, tak prostě nemaj větší města turisty, protože by všichni utíkali alespoň na dovolenou k moři/do lesa atd. Zdržují se překvapivě po dobu dovolený. Nebudeme tu nesmyslně srovnávat, kolik strávíš času v zahraničí, kam letíš x hodin a šetříš na to y měsíců, a kolik strávíš času na chalupě v Dobříši, že ne?
    2.)Chatařství je dost lokální záležitost, která jede tak v pěti státech - Velká Británie, Skandinávie, Rusko. Důchod na chalupě je obdoba britskýho důchodu ve Španělsku nebo Floridskejch pečovatelskejch center, nedělal bych z toho trend, je to jenom důsledek toho, že starším lidem je větší zima, a proto chtě trávit víc času v teple.


    KEIKIN: naopak, trend je urbanizace.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    OMNIHASH: Je to trend. Města jsou rychlá a člověk je více stavěný na pohodu. Mně osobně vyhovuje styl, kdy mám trvalý pobyt ve městě a chalupu v přírodě.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    OMNIHASH: jak dlouho se turisté v průměru zdržují? vs. kolik pražáků na víkend mizí někam na chatu, na chalupu, k rodičům na venkov, apod.?

    plán "cesty z města" je mezi pražany (hlavně alternativními) dlouhodobě populární. je to životní projekt dá se říct ("důchod strávíme ne chalupě, aspoň přes léto", apod.)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: stopro souhlas. BuĎ se úplně odstřihnout od města nebo ho (trvalý pobyt)akceptovat se všemi klady i zápory. Taková ta předměstská iluze spokojeného života na vesnici veme za své, když jsou v satelitech přeplněné školky, školy, sportoviště apod. Navíc struktura obyvatel toho místa je nevhodná. rodiny s dětmi budou stárnout, až zůstanou jen staří, bo mladí se stejně vrátí do města.
    Já mám pořád v hlavě krásnou utopii poloměstské společnosti. V podstatě by se jednalo o komunitu svobodných lidí, kteří by si svůj prostor tvrdě bránili proti všem vlivům.
    Líbí se mi v Kodani Christiania. Takový koncept mi tu chybí. Kámoška tam bydlela a i když to není úplná idylka, tak to má svoje kouzlo.
    Christiania (Kodaň) – Wikipedie
    http://cs.wikipedia.org/wiki/Christiania_(Koda%C5%88)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    XCHAOS: města obyvatele stresují a vyvolávají v nich instinktivní potřebu někam utéct Na to si přišel jak? Tuhle teorii slyším prvně, a pokud by to tak bylo, tak by třeba Praha nebyla nejnavštěvovanější destinací v ČR(dtto New York, Londýn, Paříž, you name it...).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: to asi fakt je. mě na tom zajímá jen ten územní plán.

    každopádně dnešní města jsou samozřejmě konglomerátem roztodivných zájmů. myslím, že éra, kdy se lidi přeorientovali na obhajobu zeleně ve městech souvisí právě s tím, že města předchozí éry se postupnou evolucí proměnila v bojiště občanských i světových válek a lidi si uvědomili, že ta zeleň souvisí přímo s otázkou přežití

    a to je právě téma tohle klubu: města obyvatele stresují a vyvolávají v nich instinktivní potřebu někam utéct. předchozí generace to nějak vydržela, ale současně se jejich životy upínaly k představě útěku - aspoň na víkend z města. a my v tom v podstatě různými prostředky pokračujeme. předměstské čtvrtě hlásají útěk z města každý den (fakticky je ale obývají "zelené vdovy", tedy ženy s dětmi, zavřené doma, zcela odkázané na auta a v podstatě izolované od městského sociálního života... jaké temné nevědomé motivy se vlastně skrývají za individuálními utopiemi, které si plánují jednotlivé rodiny a půjčují si na ně od bank?)

    [cynismus](nakonec vše dobře dopadne: nacpeme obyvatelstvo měst ilegálními drogami nebo legálními antidepresivy, a pokud samo nezačne dobrovolně fetovat a nepochopí,co je pro něj dobré,tak skončí pozavírané v blázincích)[/cynismus]
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    NONSAPIENS: No naplánované jsou, ale bohužel jen co se týče hlavních od komunikací a zástavby. Většinou v těch městech chybí větší plochy zeleně. Ta Canberra je na tom asi nejlíp :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: Bohužel bude hůř. Podle mého poté co vyhodili Hudečka, tak Prahu nic pěkného nečeká. Ale to je OT.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    jinak co jsem vyhrabal k novému územnímu plánu Prahy - ten je známý tím, že ruší dělení pozemků na bytovou zástavbu a jinou (např. kancelářské budovy), a umožňuje zastavění vnitrobloků:
    [ XCHAOS @ Česká pirátská strana - Pirátský přístav na Nyxu ]
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    NONSAPIENS: určitě si utopické město nepředstavuju jako takto naplánované - krátkodobý úlet, kdy se někdo naučí kreslit 2D půdorysy a koukat se na město z vysoké věže nebo balónu, to byla jen historická epizoda... ale stejně dík za odkazy.

    mě mrzí, že jsem neviděl Chandrigar - Le Corbusier v nížině pod Himalájemi, osídlený Indama, tzn. s rikšama, pouličními stánky, apod. (projížděl jsem kolem něj akorát šíleně narvaným indickým vlakem, ve vagónu 4.třídy... ale neměl jsem to tehdy pořádně nastudované, vracel jsem se z výletu do Ladakhu, což je svého druhu taky extrémní příklad - krajina vesnic s uměle zavlažovanými zahradami a políčky uprostřed horské pouště, podobné spíše krajině na Marsu... zajímavé je, že životní styl dál od těch vesnic je úplně nomádský - tibet vs. mongolsko - ale kulturně jsou oba životní styly propojené )
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    Porovnejte OBRAZEM: Panelstory Jižního Města v 80. letech a dnes — Kultura — ČT24 — Česká televize
    http://www.ceskatelevize.cz/...88012-porovnejte-obrazem-panelstory-jizniho-mesta-v-80-letech-a-dnes/

    NONSAPIENS
    NONSAPIENS --- ---
    Zajímavý letecký fotky "naplánovaných" měst: http://www.wired.com/2012/11/planned-cities-from-space/?viewall=true
    PAVEL_BRODSKY
    PAVEL_BRODSKY --- ---
    JAZZZ: http://www.cajomir.cz/
    18.10. a 19.10. bude "Čajomír trek" takže... asi budem většinu dne spíš tam.
    Ale i ta tvoje akce zní fajnově. No, můžeme si zařídit hippie víkend. :-)
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    PAVEL_BRODSKY: Ono když se pokácí třeba jeden strom, tak trvá několik let, než za něj vyroste náhrada. Problém je, že vzrostlé stromy už se moc nevysazují a také už nevyrostou tak moc jak dřív (kvůli celkovému znečištění)
    PAVEL_BRODSKY
    PAVEL_BRODSKY --- ---
    KEIKIN: To je fakt síla... Nicméně, není to překvapivé, když se nad tím zamyslím, je to vidět i v Praze, parky se sice obnovují, ulice zazeleňují, jenže jakmile se "nevyužitá plocha" zaplácne dalším obchoďákem nebo developerským záměrem, tak to v reálu asi pro městskou zeleň nevypadá nejlíp.
    Spousta lidí si ani nevšimne, že se něco změnilo. Pokud se pohybují v onom abredu práce -> domácnost/hospoda/klub/masová kultura -> práce // dovolená mimo město // práce tak budou mít nejspíš i pocit, že zeleně i trošku přibylo. :-/
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: v tom se shodneme. Respekt k zeleni je minimální. Spousta lidí, i vysoce postavených, tvrdí, že zeleŇ do měst nepatří. Pár takových lumpů znám i osobně. Nedávno jsem analyzoval data z družice LANDSAT a porovnával v čase indexi vegetačního pokryvu. Zjištění je alarmující. Za posledních 25 let ubylo tak 40 až 50 % zelených ploch nejen ve městě, ale i v celém regionu Dolnomoravského úvalu. Přírůstky jsou pouze u velkých lesních porostů, tedy lesů.
    XCHAOS: tohle je u nás ale opravdu utopie :-)
    PAVEL_BRODSKY
    PAVEL_BRODSKY --- ---
    XCHAOS: Do značné míry s tebou souhlasím. Nicméně, byť ti to bude znít možná paradoxně, město už je pro náš život tak důležité, a tak moc se v něm náš život realizuje, že je pro mě jednodušší je vnímat jako živé.
    Pokud ti říká něco pojem "egregor", víš kam mířím.
    Pokud ne, jedná se o termín z alchymie, potažmo magie, takže bysme se raději měli přesunout do jiného klubu, ať ti to nezaplácnu metafyzickým filozofováním. :-D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PAVEL_BRODSKY: asi "neživé", ve smyslu "stroj", "mechanismus".

    nemyslím si, že třeba vesmír je třeba vnímat jako neživý mechanismus, nebo dokonce že organismy jsou vlastně jen mechanismy, to ne. ale zase dívat se na lidské výtvory jako na pouhé mechanismy a stroje je do jisté míry osvobozující, protože to pak zjednodušuje naše etické rozhodování: podstatné jsou prostě pro nás živé bytosti a kvalita jejich života, a ne neživé věci, ty sice mohou mít nějakou sentimentální hodnotu, ale vždy je potřeba posuzovat i funkčnost.

    fakticky etika upřednostnění živých bytostí před lidskými výtvory je podle mě to, co města potřebují. tedy respekt k obyvatelům a k zeleni. (nebo i detaily, jako spásání zelených ploch ve městech stády ovcí, místo sekačkami.. zatím se to děje v Praze jen v přírodních rezervacích, ale na Západě jsou dál...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    JAZZZ: tak jako alternativa ke komerčněj hozeným psyčkům v zahulených klaustrofobních klubech to zní dobře.. a to jsem říkal, že už na ty akce chodit nebudu, sakra :-(
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam