• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    XCHAOSMěstské utopie - fungují města? co táhne lidi do velkoměst? a před čím z nich jiní utíkají?
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: musíš být vizionář kámo. Bezkontaktní město ti může ve finále připadat sexy :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KEIKIN: omg...
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    XCHAOS: řešení existuje - Horizontální řízené vrtání

    Nejprve se vyvrtá pilotní otvor, který se pak rozšiřuje a nakonec se protáhne trubka. A do ní dalších 6 (např. potrubní pošta je levnější než placení řidiče a dodávky)
    Teplo + optika + pošta + elektrika. Jednou se udělá i transportní trubka pro lidi. Je to jen otázka času.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    no a čím města propojujeme? dálnice jsou ve své podstatě fašistický vynález :-)
    How much does your road weigh?
    https://www.architectural-review.com/essays/how-much-does-your-road-weigh
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    RUTHER: ja si svou prosadit umim, my pro lidi ktery chtej stavet sracky nestavime uz davno, proste na ne nemame cas. My musime odmitat i zakazniky kde si nic prosazovat nemusime.

    Fakt kterej si muzes treba tady na nyxu najit napric vsema auditkama o staveni ale je ze za prvy vetsina tady ani nevi jak se slovo architekt slabikuje, z tech co to vi vetsina netusi co je vlastne jeho ulohou natoz aby je napadlo ho angazovat, a z tech co to udela tak 95% chce mercedesa za cenu trabanta coz vede presne k tem srackam. To nema s“prosazovanim“ nic spolecnyho, kde nic neni, tam nic prosadit nejde. Architektura (nebo v ceskych pomerech spis staveni) vzdycky byla nikoli obrazem umeni architektu ale schopnosti spolecnosti ji vyzadovat.
    RUTHER
    RUTHER --- ---
    BLOWUP: "Já nic, já architekt muzikant, co si neumí prosadit svou."
    BLOWUP
    BLOWUP --- ---
    RUTHER: soucasni architekti stavi to, co vy jste ochotni zaplatit.

    Fasada oblepena polystyrenem a omitnuta ma zivotnost dvacet let, presto je to nejcastejsi zpusob staveni - a ne, neni to proto, ze by ji architekti chteli.
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Poslení větu vidím spíše na fakt, že dneska je nutná větší specializace de facto v jakémkoliv oboru, tedy je nemožné aby poptávku zasytilo 20 různých profesí, jako dříve. A trh s byty se nasytí jedině nějakou pohromou (válka, epidemie,...)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: tak já osobně prosazuju využití odpadního tepla průmyslových procesů (datacentra, ale obrovské odpadní teplo generuje třeba i 3D tisk, pokud teda bude hrát v budoucnosti větší roli v on-demand výrobě...).

    S tou energetickou soběstačností souhlasím. Až se trh s byty nasytí, tak se může poměr nákladů na energie a na nájemné klidně úplně obrátit (pokud se to tedy nepořeší systémově). To ale souvisí i s tím, jestli je fakt tak výhodné, když se tolik lidí snaží natlačit do měst (kde z definice žádné místní zdroje nejsou a všechno se musí dopravovat odjinud, vodou a energií počínaje...). Tvorba měst bývala agregací nabídky práce, ale s tím, jak se většina věcí dnes vyrábí globálně jinde, tak se města stávají spíš agregací poptávky (po čemkoliv, službami počínaje)
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Tam je to vlastnicky složitější. Bohužel stejně jako nefunguje nikde komunismus, nefunguje dobře ani jednotný centrální systém.

    A samostatně má ten byt logicky vždy mnohem menší energické požadavky na jednotku než RD.

    Jistý kompromis by mohla být centrální kogenerace, nebo tak něco... Dam by to dávalo velký smysl. Podle mě by měli být dnešní stavby projektovány minimálně jako téměř soběstačné. Není udržitelné aby dnešní RD a nebo bytová jednotka potřebovala na svůj provoz za rok klidně i vyšší jednotky nebo dokonce překročila dvouciferné numero MWh...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: tak ale je to předobraz toho, jak by se měly navrhovat třeba činžáky ve městech...
    CUKI
    CUKI --- ---
    JIMIQ: Tak TČ v kombinaci s vodní podlahovkou je nejlepší klima, ale trochu zbytečná sranda pro běžnej dnešní RD. A létě ti udělá stejnou službu i ta nejhorší split klima za pár kč z bazoše
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI:
    JIMIQ: ano, já to na chatu rodičům taky kvůli letním přebytkům FV doporučuju, ale ona by to tam potom byla samá trubka, všude.

    to ale není přímo život ve městě, ale ano, tématicky jsme blízko tomu, kam se to posouvá.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    Ja klimatizuju tepelkem do podlahy od patku a hezky drzi teplotu. Dneska uz chvilema teda nestiha, nemuzu dat teplotu moc nizko kvuli kondenzaci (takze limituju na 18 stupnu)
    A zadarmo protoze FVE
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: tak klima s FVE začne mít velký boom. Protože letní přebytky. Teploměr v místnosti mi ukazuje 22°C což se dá zatím ještě přežít, ale venku je 33°C ve stínu, který tu není. Baterii mám dobitou asi od devíti hodin ráno...
    ZOIDBERG
    ZOIDBERG --- ---
    CUKI: V naší vsi zůstaly jen dvě budovy, starší než než 200 let (kromě kostela, to se ví) - zájezdní hostinec a sýpka velkostatku. Všechno ostatní bylo ze dřeva a už to nestojí, eventuálně čeká na zbourání. Z desítek dřevěných domů z 19 století byly citlivě opraveny k dalšímu užívání dva…
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: tak zase případy amfiteátrů přestavěných na bydlení nebo rozebraných hradů a chrámů, ze kterých si lidi postavili baráky, tady máme taky :-)

    je to jedno téma debaty "z čeho vlastně stavíme a proč a jestli by to nešlo jinak". Momentálně jsme v éře oplácání historických staveb polystyrénem, ale z řady důvodů je to možná blbost. Celkově ta setrvačnost je ohromující: třeba ještě v 90tých letech se u nás novostavbách nemyslelo na žádné servisní šachty, kterými by šlo natáhnout budoucí inženýrské sítě (já se motám okolo optických vláken, takže to město mám prolezlé z tohohle úhlu pohledu... podobně se na začátku 20.století hledaly způsoby, jak dobastlit elektřinu a někdy třeba koupelny, apod., velkým tématem zřejmě začne být klimatizace i tam, kde nebyla zvykem, apod.)

    Další debaty jsou "jak se po městě, do něj a z něj dopravujeme" a ještě jiné téma je "proč si to sakra vlastně děláme?" Ekonomika je obrovským způsobem postavená na spekulaci "co budou poptávat ostatní". Vzorový městský byt dnes není o tom, že by představoval ideál toho, v čem majitel bude bydlet: je to spekulace na to, jakou hodnotu budou tomu bytu přisuzovat ostatní a obecně se neočekává, že by poptávali něco experimentálního. Životní styl je zpětná vazba, pískání mikrofonu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Tam jde taky o to že kamenné stavby, které tu vydrží staletí nejsou většinou jen tak nějaké stavby, ale top co se stavělo a stálo to neskutečné prostředky. S běžnou výstavbou ve které normální smrtelníci bydleli se nesetkáš ať je to postaveno z čeho chce. Tedy ten kult kamene má svůj důvod, který neodpovídá běžné realitě té doby.

    A to že něco přežije není často nutně z důvodu že by to bylo super, ale že je obtížné to recyklovat a nebo z toho udělat něco v čem se dá žít.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CUKI: Dánové můžou dovést hromady dřeva ze Švédska nebo hlavně Finska lodí po Baltu... tam budou masivní úspory z rozsahu, to tak zlé nebude.

    Jako otázka v jaké roční době a jaké zeměpisné šířce vlastně byly kamenné domy optimální řešení, je zajímavá. Určitě mají bod za to, že fakt nehořej, samy o sobě,to určitě hrálo roli. Prostě evolučně vydržely ty stavby, které vydržely, jakože fyzicky zůstaly stát... nezbořil je náhodný opilec, který si na nich rozhodl vybít vztek, nerozmočily se deštěm, apod.

    Na druhou stranu, jako u všech sebereplujících memů.. to, že mem kamenného domu přežil, to nevypovídá o jeho užitné hodně pro lidstvo, ale spíš o tom, že je to úspěšný sebereplikující mem :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    XCHAOS: Nedováží, to není k-ní dřevo. A nebo je to pračka na peníze.
    Ale ano v Dánsku třeba dřevostavba tak udržitelná nebude. Vše je potřeba hodnotit lokálně.

    XCHAOS: To taky není úplně pravda, pokud by ta stavba stála někde sama a měla nějakou normální šířku zdí, tak by jsi tu akumulaci na slunci poměrně rychle nabyl. Daleko víc hraje roli fakt, že je to bílé, že si ty stavby ve městě vzájemně stíní a jsou spojeny s dalším akumulačním materiálem. Často přímo skalním masivem. Ulice jsou z toho důvodu hodně úzké. Běžně méně než 2m

    A ani tak to není žádná slast a proto každá tahle stavba má doma klimu, jinak se večer v těch domech nedá bejt. Proto často v noci spaly na střechách.

    Tady se zrovna projevuje IMHO význam žití ve větším společenství.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam