OVERDRIVE: Dřív, než v klasické době divokého západu (a později, než Mohykán) se odehrávají i
The Mountain Men (1980), které též vřele doporučuji.
A abych se vrátil k tématu, tak dva pořádní cowboys:
(Tom Selleck a Jeff Osterhage jako Orrin a Tyrrel Sackett ve filmu
The Sacketts z roku 1979.) Filmy podle L'Amourových knih myslím patří k dobrým, ale v Čechách málo známým westernům. Doporučuju i
The Shadow riders...
Mimo jiné se mi na filmu líbí i poměrně dobrá práce kostyméra - repliky dobových oděvů, kovbojové a horníci jsou patřičně špinaví... ;) V tomhle stylu byla během osmdesátých a devadesátých let natočena řada westernů, které se dají hledat třeba podle toho Sellecka a podobných herců, ale kolísá úroveň scénáře.
A samozřejmě ke čtení pak Louise L'Amoura - v Čechách vyšel v Talpressu celý cyklus o Sackettech a pár samostatných knih v překladu Honzy Kantůrka (který má westerny rád a už na conanovkách dokázal, že umí i jiný styl jazyka, než květnatě roztomilého Pratchetta). Je to takový westernový mainstream - nic překvapivého v příběhu či výběru postav, a jednomu občas ty moralizující kecy bíleho anglosaského autora z prostředku dvacátého století trošku lezou na nervy. Ale je to hodně dobře napsané, a autor něco sám zažil a mluvil s pamětníky, takže píše docela příčetně. Plusem je, že Sackettovský cyklus se táhne od 16. do 19. století a tedy má jistou variabilitu, mínusem je, že Sacketti jsou pořád stejně velcí, nedostižně drsní a spravedliví. I když má každý z hrdinů svou osobnost a je víceméně odlišitelný od jiných, vytváří to nepříjemnou monotematičnost. Není to důvod k zavržení cyklu, ale určitě nedoporučuju číst všechny knížky rychle po sobě, leda by vás obzvlášť chytly. Postavy mimo Sackettovský cyklus jsou o trošku variabilnější.