• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    může být AI ješitná ? Z principu? ;)))
    ješitnost povstává z určitého nerealitiského sebevidění. Může AI taky videt - hodnotit - sebe sama nerealisticky? Je ješitnost či pocit nadřazenosti nebo naopak příliš nízké sebevědomí něco, co se děje mimo data, mimo programy, mimo fyziku a chemii v mozku ?
    LALINA
    LALINA --- ---
    chtěla jsem sem dát kratičkou povídku Sny robotů od Asimova a našla jsem celou knihu povídek, kde tato jako první je. Nedá se z toho ale kopírovat (nebo neumím kouzlo), takže tady je link, povídka začíná na 5. straně.
    Asimov Issac Ostatní Asimov Isaac Sny robotů - Page 1 - Wattpad
    http://www.wattpad.com/235696-asimov-issac-ostatn%C3%AD-asimov-isaac-sny-robot%C5%AF

    Ovšem ta autorova předmluva taky stojí za přečtení, jednak vám tam ozřejmí svoje východiska a okolnosti naspání svých děl, ale hlavně - a tím jsem byla poněkud šokována - tam naprosto dětsky bezelstně a bezostyšně odhaluje své skutečně vymazlené ego a ješitnost (i když jaksi v takovém nějakém .... pochopitelnějším a u určitého pohledu i oprávněném modu).
    To jsem se opravdu musela hodně usmívat:))

    a orič jsem sem tu povídku chtěla dát? Celkem pěkně a neotřele řeší otázku kdo je člověk a kdo je stroj a jak to s námi lidmi možná je, i když si to neuvědomujeme :)))))
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: :))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: nj rozdil mezi nami a ai.....oni si uvedomuji ze kecat o tom jim nijak nepomuze takze tim neztraci cas protoze oni si uvedomuji ze cas sou penize:D nic koncim:D
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: jo:))))
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: kecat muze, ale nic mu to nepomuze:D
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: franta to vi, ale nesmi. Zrovna tak jako nesmi kecat do prirodnich zakonu treba.
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: tak urcite;)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: franta spis ani nevi ze tam muze hrabat a ze by to slo, proste si neuvedomi ze ma tu moznost, ne ze vi ze by to posral - franta si nekoho pozve protoze ma dojem ze to nejde nebo ze to nebude umet, ale aby se snazil sam a zjistil ze to neni tak slozite to ne
    ai si asi nebude uvedomovat moznosti, proste to udela protoze jinou moznost ani nema nehleda v tom zadnej psychologickej presah a asi si ani neuvedomuje svou pripadnou omezenost
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: ja myslim ze to maji a dost silne, jenze se od tohohle zpusobu "premysleni" nedobrovolne odklonili a tim padem maji pocit ze to mozna ani nejde a nepujde a ze to neni v jejich moci.......je to nase prirozenost o kterou jsme prisli, vem si kolik mame smyslu a nejen to, pokud na tok oukas komplexne muzes se dobrat vysledku velmi rychle bez namahy jen to nechat byt asi neasi:D
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: ne. ale ted mě omluv, koukám, že padla, jdu domů, večer se k tomu vrátím:)
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: aha to je jako kdyz se dite pta proc kdyz je na obloze slunce je svetlo a rodic rekne protoze proste sviti nebo protoze proto:D
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: no...trochu jo, ale po pravdě řečno moc ne... duchovní lidi tomu říkají přímý vhled. Asi to bude trochu to, čemu říkáme intuice, ne?
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: funguje to, protože je to naprogramovaný...nadefinovaný, nakonfigurovaný. Vlastním vědomím do toho můžeš trochu vstoupit, ale ne moc...
    hodně se to podobá analogii s frantou uživatelem, který na kompu může pracovat, tvořit, komunikovat, ale nedostane se do systémových souborů nesmí hrabat dole, aby to celý nerozesral.
    my jsme povětšinou takoví frantové..
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: aha a ty mas pocit ze lidi to tak nemaji? nemas pocit ze to jde tak i tak podle toho jak chces?
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: no...ne lineárně, že tvoje mysl je jako jedna baterčička, která se plahočí podél linaárních synapsí, po stopách vzpomínek, asociací, než se někam dostane, ale že je jako vlna světla, která najednou zalije všechna data a okamžitě si utvoří obrázek o sobě, světě, okamžitě vidí řešení a východiska.
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: dojem ziskat.....jak kdo asi, nemusi clovek verit nicemu co vidi ze jo, vzdy jde pochybovat kor pokud je mezi tebou a dotycnym stena, a nikde nerikam ze searle chtel aby se to nekdo naucil

    LALINA: naprogramovana cim? jen protoze to funguje jedna se o naprogramovani?

    nekdo mluvi a vyznam slov mu unika treba, presto nemuzes rict ze by nevnimal, jen napodobuje a vsima si kdy a kdo jake slova a jake slovni spojeni pouziva

    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: jde o to, že i já si o sobě můžu myslet -a taky si to myslím - že jsem naprogramovaná, že můj mozek je naprogramovaný. jinak bych ani nemohla existovat....
    KAKAO23
    KAKAO23 --- ---
    LALINA: jak celostneji? ted te nechapu


    LALINA: rozdil mezi nami a cinany je ten ze cinani vi co ten znak znamena ale zas kazdy ten cinan to bude asociovat jinak, bude prirazovat dalsi vemy atd vzpominky
    LALINA
    LALINA --- ---
    KAKAO23: Spearle ale nepředpokládá, že se ten člvoěk čínštinu naučí, on říká, že najde stejně řetězce obrázků, obšlehne je a vrátí, z čehož člověk venku získá dojem, že člověk umí čínsky.

    je v tom trochu kámen úrazu, protože Turing nechtěl zjištovat, jestli AI umí čínsky nebo ne, ale jestli dokáže adekvátně reagovat. Já myslím, že AI to dokáže vždy do té míry, jak moc je vybavená daty a programy. malé dítě taky teaguje a odpovídá na otázky jinak, než starý člověk e není to proto, že by byl neinteligentní, ale proto, že ještě nemá v mozku tolik dat a programů na jejich zpracovávní.

    Když AI poskytneme výbavu dospělého člvoěka, bude - říkám - reagovat jako dospělý člvoěk. Nevidím důvod, proč by neměla.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam