• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LALINAINTELIGENCE - MYSL - VĚDOMÍ - Turingův test - čím se liší člověk od AI ?
    Klub pro filozofování, úvahy, citace a polemiky vztahující se k tématu inteligence, mysli, vědomí a umělé inteligence (artifical intelligence- AI). Začali jsme imitační hrou neboli Turingovým testem. Co je to Turingův test? Může Turingův test rozlišit lidskou a umělou inteligenci? Co vlastně z filozofického, matematického a psychologického hlediska pojem "inteligence" znamená?
    Mohou se stroje stát lidmi i s jejich kognitivními a emočními schopnostmi, nebo naopak lidé jsou také vlastně jen takové velmi dokonalé myslící stroje? Nebo ani jedno ani druhé?
    Jaké jsou názory na to, co přesně je inteligence? Jak s tím vším souvisí či nesouvisí vědomí a sebe-si-uvědomění?
    Těmito otázkami se do dnešní doby zabývalo mnoho vědců a filozofů a zdá se, že stále je to plodné pole, na kterém lze bádat dál a dál, vše se vyvíjí a názory se mění.
    Ne že by to tedy diskuse o tomto byla pro naše štěstí nezbytně nutná, ale co, každý má nějakého koníčka (a někdo za to je dokonce i placený:) takže proč by ne.
    Pokud tedy nemáte zrovna nic lepšího na práci a téma vás zajímá, je tu prostor pro vás ;)
    Umělá inteligence (AI)
    ALAN TURING wiki
    TURINGŮV TEST wiki
    TURINGŮV STROJ wiki
    TURINGŮV STROJ
    TURINGŮV STROJ V PŘÍKLADECH
    KVANTOVÝ POČÍTAČ
    TURINGŮV TEST - disertační práce Filip Tvrdý
    A Neuroscientist’s Radical Theory of How Networks Become Conscious
    Seminárka Jan Machala: FENOMÉN VĚDOMÍ ve vědeckém a spirituálním diskursu.......
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 1
    JAK FUNGUJE ENIGMA-video 2

    Umělé vědomí
    Artifical consciousness
    Hledají se programátoři pro vyvíjení AI
    SLOVNÍK CIZÍCH SLOV
    PŘEKLADÁTOR
    rozbalit záhlaví
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    BRENMCGUIRE: Právě díky počítačům mi je zřejmé, že simulace je podvod. Proto se to přímo i jmenuje "simulace". (Že to není doopravdy, je to "podvod".) Nějakým lidem, co nejsou od počítačů, to samozřejmě musí splývat, pro ně je důležité, že na většinu vstupů dostanou požadované výstupy, a tato určitá kvalita je pro ně dostačující. Momentálně nemají odvahu na náročnější požadavky. V jejich aktuálních dovednostech se ani nenachází schopnost vymyslet zadání, při kterém stoj udělá chybu. Ale čas běží. A tak i zákazník po 20 letech požaduje úplně nové, náročnější požadavky. Generačně nové požadavky. (Viděl novou generaci fungovat u souseda.) Díky sousedovi "prokoukne", že simulace je jen simulace. Že už by bylo záhodno mít doma kvalitnější funkčnost, nevystačit si s tou starodávnou simulací, která se relativně "nikam" neposunula (ve srovnání s dněšjími sousedovými možnostmi) a dnes ji v bazaru seženeš zadarmo.

    Inteligence je zajímavá právě tím, že jí "nic" nebrání v tom, aby se posunout směla, dokonce to obvykle dělá, je to jedna z jejich primárních funkcí - růst, rozvíjet se. Jinak už by to nebyla inteligence, ale limonádovej automat. Inteligence má také schopnost starou simulaci odnést do bazaru a vyvinout simulaci nové generace.

    Nerozumím Tvé původní otázce. Proč by inteligence neměla/nemohla(??) být přirozeně vznikající? Na co se ptáš?
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Já také nemluvím o podvodech. Simulace není podvod.

    A opět v tomhle nám k pochopení krásně právě mohou pomoci ty simulace na počítačích.
    Ber to že máme v sobě DNA a ta asi ještě nebude uplně konečná. Ale v DNA jsou zapsány informace jakým směrem půjde vývoj i inteligence.

    Jo noviny a komentáře u toho nebo vůbec on stačí i nyx a někteří uživatelé a diskuze, ou jee to bolí. :D

    Vem si že prostě jedinec nabude vědomí - má nějaké maximální parametry a nějaké základní parametry a zbytek se učí interakcí.
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    BRENMCGUIRE: Nemluvím o podvodech (simulacích) inteligence, ale fakt o tématu inteligence. Přesně - evoluce. A jak taky jinak, než evoluce. Kdo evoluci zastaví? Ty ji zastavíš? Vždyť za ni kope VeSmír... Vždyť samo Bytí je evolucí - což i Bondy nakonec začal uznávat, jak ho chápu.

    Než embrio mě mnohem víc zajímá to, co se děje miminu ve 12 měsících. Jak mu svitne, že kojenec a máma nejsou 1 bytost, ale 2 autonomní bytosti, 2 vědomí. A s tím spojený všechny tyhle ontologie a filosofie 60. let 20. století. Tuhle tematiku uchopilo několik filosofů před 50 lety, ale připadá mi, že pro civilizaci je tohle aktuální úkol priorita 1. Zvládnout to taky pochopit, taky uchopit. (Já teda zprávy nesleduji, ale stačí kouknout do novin na aktuální stav světa... Viva Zapata!)
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    SUNNYRAIN: Tak jsou simulace a evoluce, jak se vytváří inteligence a jak evolvuje. Ale tak či tak tam musí být nějaká zákonitost a imput.
    Vlastně i evoluce vývoje druhu se dá považovat za určitý druh inteligence.
    Otázkou zní kde je strop?
    Bylo by zajímavé zjistit kdy embio člověka začne vnímat a co to spouští. Možná že už je toto vyzkoumané, jen o tom nevím.

    Fakt je že je to hodně zajímavé téma, ale strašně složité a obsáhlé řekl bych stejně jako vesmír.
    A třeba taková otázka co definuje a drží prostor, jaká energie?

    já si třeba rád hrával s tímto jestli jsem to už tady nepsal:
    Creatures (video game series) - Wikipedia, the free encyclopedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Creatures_(video_game_series)
    SUNNYRAIN
    SUNNYRAIN --- ---
    DANIELSOFT: Proč by nemohla existovat umělá intuice?

    YAMAOTOKO: Tenhle výzkum je na Nobelovku!
    LALINA: Mně to spíš znázorňuje hloupost/patologie. Že hloupost fakt nemá žádné meze. I pro mě velmi podnětný článek, protože lidské hlouposti a demence právě zkoumám, čím vším je lidské vnímání a lidský intelekt (zdánlivě) omezen - spíš jaké jsou ty konkrétní důvody, když jednotlivec se "rozhodne" být hloupý. Žádná omezení reálně neexistují, ale existují mraky a mraky různých důvodů - patologií/záseků/bloků/omylů. Článek mi pomohl ujasnit (potvrdit) si vizi, jak dopadne civilizace, která to tak nechá být. Která sociální zodpovědnost nepochopí/neuchopí/nepřevezme.
    LALINA: Přesně! V tomhle, co jsi napsala, já vidím odpověď na Bondyho otázku, na kterou on odmítá odpovídat a přeposílá otázku budoucí AI. Podle mě je to právě (každej jednotlivej) člověk (včetně Bondyho), kdo se z té otázky nemá jak vyvlíknout a je jen na něm, zda odpověď nalezne. (A už se pak nebude muset ptát PROČ?) Docela mě zajímá, jestli se tahleta civilizace vyhrotí ještě za mýho života, jestli to zažiju!? Že buď civilizace na PROČ odpovědět nedokáže, a spláchne nás to všechny jako na Velikonočních ostovech (včetně všech hippie komunit), nebo zda civilizace se vzděláváním trochu hejbne, s tou svojí inteligencí že trochu hejbneme, a pak to dopadne jako ten šťastnej experiment s krysama. Prostě to chce přivymyslet páčku a (nejlépe) každýmu tu páčku vrazit do ruky...

    BRENMCGUIRE: Inteligence je přirozeně vznikající. Neumím si představit, jak by to šlo vypnout a kdo by to uměl vypnout. Lze pozorovat vývojové stupně "inteligence", kdy u těch nejnižších projevů většina lidí bude hodnotit, že tohle ještě žádná "inteligence" vůbec není, a se zvyšujícími se stupni inteligence bude víc a víc lidí ochotno uznat, že tady už to za projevy inteligence považuje. A při určitým stupni inteligence už umíme vlastníma rukama tvořit nové AI, jak píše LALINA. Ale je fajn jít stále dál. Nehloupnout, raději se učit.
    LALINA
    LALINA --- ---
    DANIELSOFT: tyjo tohle je fascinující.... tohle semi fakt líbí...takový duch malíře, génius ve stroji, pokračovatel. Hrozně by mě zajímalo, jak by vypadal obraz něčeho, co v Rembrantově době neexistovalo, třeba letadla nebo auta...
    LALINA
    LALINA --- ---
    NEVILL: cheche:))))))
    DANIELSOFT
    DANIELSOFT --- ---
    Počítač namaloval nového Rembrandta - Root.cz
    http://www.root.cz/zpravicky/pocitac-namaloval-noveho-rembrandta/
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    ALWA
    ALWA --- ---
    ZÁTIŠÍ - Radi@ 1
    http://www.radio1.cz/zatisi/?vysilani=49245
    Host: Prof. Ing. Vladimír Mařík, DrSc., dr.h.c. - vědec a ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT
    Moderuje: Jeroným Janíček
    LALINA
    LALINA --- ---
    MAKROUSEK: nu, tuhle jsem to zkoušela s Elizou a musela jsem uznat, že znám i lidi, kteří takhle komunikují:))))
    LALINA
    LALINA --- ---
    NEVILL: pšt:)))
    NEVILL
    NEVILL --- ---
    LALINA: tak určitě, už se nám to daří takových let, že jo... :-))
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    LALINA: Predstirat cloveka v tvym jazyce je docela tezkyl, zatim se to nikomu nepovedlo. Takovyhle lehky podvod ale...
    LALINA
    LALINA --- ---
    Taky si rikam, ze predstirat cloveka nemuze byt nic tezkeho
    MAKROUSEK
    MAKROUSEK --- ---
    LALINA: To je vychytraly, to ja bych navrhoval naprogramovat "chobota", ktery by predstiral, ze je Cinan a porad by opakoval, ze anglicky nerozumi. Taky by byl k nerozeznani od cloveka :-)
    LALINA
    LALINA --- ---
    Umělá inteligence poprvé přechytračila člověka. Máme se bát? | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/clanky/umela-inteligence-poprve-prechytracila-cloveka-mame-se-bat
    777PLAY
    777PLAY --- ---
    HUMAI - Human Resurrection Through Artificial Intelligence
    http://humaitech.com/
    LALINA
    LALINA --- ---
    Špičkoví vědci varují OSN: Umělá inteligence je hrozbou pro celé lidstvo! | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/...#utm_source=Parlamentni+listy&utm_medium=rss&utm_campaign=parlamentni+listy
    LALINA
    LALINA --- ---
    Umělá inteligence: vědci řeší, jestli ji neudělat úmyslně zlou! | Prima ZOOM
    http://zoom.iprima.cz/...#utm_source=Parlamentni+listy&utm_medium=rss&utm_campaign=parlamentni+listy
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam