• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MERMAIDACo práve teď čtete? Nebo co jste nedávno zajímavého četli a doporučili byste ostatním?
    ATELIER
    ATELIER --- ---
    ZCR: Aha, tak to jsem nevěděl. Díky za upozornění 😊👍
    ZCR
    ZCR --- ---
    ATELIER: technicky vzato spíš naopak, Gogol byl o něco starší a zemřel ještě před vrcholem D. tvorby.
    ATELIER
    ATELIER --- ---
    ATELIER: Gogol dobrej, nicméně zajímavě rozjetej román zůstal nedokončen - autor druhý díl krátce před svou smrtí spálil. Škoda, čekal jsem, jak to dopadne. Charaktery všemožných lidí jako by vyšly z nějakého Dostojevského. Asi si přečtu něco dalšího, ale tohle jsem poslal dál, pro mne to nemá význam.
    ~
    Aby řeč nestála, tak nyní toto, bezvadný a nápaditý povídky. 😊👍

    Hippokratův slib | Databáze knih
    https://www.databazeknih.cz/knihy/hippokratuv-slib-8275
    NALLE
    NALLE --- ---
    Tohle mi ted hrozne sedlo.

    NALLE
    NALLE --- ---
    tohle je tak krasny napsany, tak strasne smooth... vychutnavam si kazdy slovo
    jinak bych moc rad doporucil dogs of summer o prispevek nize, ta knizka ve me furt rezonuje

    NALLE
    NALLE --- ---
    NALLE
    NALLE --- ---
    ZCR: Eddy super, hlavne posledni tretina me hodne bavila.
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    NALLE
    NALLE --- ---
    ZCR: Pardon, moc piv na slunicku dneska :)

    Hawthorn & Child vypada zajimave.
    ZCR
    ZCR --- ---
    NALLE: Tak taky jsem se nemusel s dohledáváním a vkládáním odkazů obtěžovat vůbec, žeano :-)
    Krška na goodreads vůbec není (u starší či obskurnější české produkce zcela běžná situace), v Jiřích Navrátilech byl zmatek i na DK, než jsem to (částečně) uklidil a přepřiřadil, a zbytek patrně budeš ty (nebo kdokoli jiný) číst v českém překladu (protože originály jsou v nizozemštině, rumunštině a němčině), čili na DK jako na stříbrném podnose.

    Z Irčanů bych teda ještě doporučil Keitha Ridgwaye, Hawthorn & Child je dost zajímavá věc.
    NALLE
    NALLE --- ---
    ZCR:
    Tak ono je na Jedrowskim dost znat, ze jeho rodice jsou sice Polaci, ale zijici v UK, navic studoval v Cambridgi a Parizi.

    Opet diky za tipy. Ja muzu doporucit napr
    Philippe Besson - Lie With Me nebo Stuart Douglas - Young Mungo (jsem spis na zapadni veci, hlavne irsky a skotsky)

    Nechci znit krajne nesympaticky, ale Databaze knih? Proc, kdyz je tu goodreads? Schvalne jsem se podival co mi doporucuji u Ali Smith, kterou ted ctu. Murakamiho? Asi ne.
    ZCR
    ZCR --- ---
    ZCR: (sry, zapomněl připsat - ten Krška je 1930)
    ZCR
    ZCR --- ---
    NALLE, VANEK: čistě dojmologicky: měl jsem pocit, že Jedrowski si tak úplně neví rady se socialistickou "společenskou dynamikou" a mimoděk to všechno modeluje podle jakéhosi neurčitého "západního mustru" - zejména hrdinovo proniknutí do "vyšších kruhů" (na druhou stranu - tahle 'cesta vzhůru', která hrdinovi otevře nové možnosti, zároveň ho ale staví do nesnadné situace outsidera, je až moc zavedená - dokoce až tak, že zmíněnému Hollinghurstovi posloužila v Linii krásy (obzvlášť povedeně, ostatně hlavní hrdina se jmenuje Nick Guest, že), a pak dokonce k vícenásobné intertextové hře v Cizím dítěti, kde člověk vidí (nebo může chtít vidět) ozvěny Maurice, Brideshead Revisited, The Go-Between a ještě kdoví čeho - beztak Henryho Jamese, ke kterému se H. intenzivně hlásí, ale já od něj zatím nečetl nic kromě Utažení šroubu). Zkrátka: imho je 'Swimming in the Dark' psané trochu moc západníma očima a hlavně - pro západní oči. Znovu ovšem musím zopakovat, že to není špatná věc, rozhodně ne špatná prvotina.
    Přímo by se asi nabízel třeba Radoslav Nenadál, ale tam bohužel nemám načteno.

    A když už jsem se teda rozepsal, tak možná ještě pár méně zřejmých tipů na zajímavé věci s queer obsahem či přesahem, které možná nejsou tak úplně v obecném povědomí... prolustrujte si, na procentíčka ale moc nehleďte, jsou to hodně svérázné knihy, a celkem stručné:

    Jacob Israël de Haan - Pijpelinky (1905)
    Panaït Istrati - Kira Kiralina (1923)
    Václav Krška - Odcházeti s podzimem
    Hans Henny Jahnn - Noc z olova (1956)
    Jiří Navrátil - Sirotci z války (196x/2013)

    (Btw. ten Krška je (navzdory stejnojmennému tv filmu z šedesátých let, kniha ovšem existuje jen v původním vydání a je to aveninský salát - už před lety mi to v NK dali v apartní krabičce!) zapadlý až nepochopitelně, přitom taková snivá, trpká imprese!)
    MULTICAT
    MULTICAT --- ---
    ZCR: dík za připomenutí Hollinghursta. Je tomu dávno, co jsem četla The Swimming-pool Library a moc mě to bavilo. Podívám se po něčem dalším!
    VANEK
    VANEK --- ---
    NALLE: Ale zrovna tak to tam fungovalo, režim nebyl monolit a zrovna Polsko si přinejmenším od říjnového tání na stycích se západem dost zakládalo; už v padesátých letech vyjel na postgraduál Kosinski.
    NALLE
    NALLE --- ---
    ZCR: Dobre receno. Jasne, ty rezimove realie me taky zarazily. Na jedny strane nedostatek potravin a na druhy realna moznost vycestovat do usa?! Me na tom nejvic bavilo to odcizeni hlavniho hrdiny od okolniho sveta, vlastne jsem to ani jako gay novelu moc nechapal.
    ZCR
    ZCR --- ---
    NALLE: pozor, to je nedorozumění - citlivý a čtivý ten Jedrowski nepochybně je, ale je to poměrně stručná prvotina, která imho dost spoléhá na exotické reálie poválečného Polska, které ovšem tady z naší strany železné opony nepůsobí zase tak exoticky, a způsob, jakým s nimi pracuje, mi připadá krapet na hranici realistického. (Připomínám, že Jedrowski to nemá z vlastní zkušenosti, zpracovává vyprávění a vlastní představy.) Podle mě to rozhodně není špatné, to srovnání s Hollinghurstem je vlastně skoro kompliment :-)
    Pokud's od Hollinghursta ještě nic nečetl, pak bych asi doporučil začít u 'The Line of Beauty'; já mám teda nejradši 'The Stranger's Child', ale to je zároveň asi nejsložitěji strukturované a dost pracuje s literárními aluzemi atp, není to úplně jednoduché čtení; 'The Sparsholt Affair' je trochu prostší variace na podobné téma; 'The Spell' spíš vynechat, asi nejslabší. 'The Folding Star je komornější', ale s o to silnějším dopadem, 'The Swimming-Pool Library' si pamatuju jen matně, četl jsem dost dávno.
    (Louis je dost jiný, drsnější a mnohem angažovanější, se 'Skoncovat s Eddym B.' má se 'Swimming in the Dark' společného snad jenom vypravěče, který "utekl" a ohlíží se do nepříliš utěšené minulosti.)
    NALLE
    NALLE --- ---
    koukam, ze The line of beatuty mam uz ve fronte v kindlu :)
    NALLE
    NALLE --- ---
    ZCR: na me ta knizka pusobila uplne jinak, prislo mi to naopak citlive a zaroven i velice ctive. Ty veci ke kterym to prirovnavas si prectu.
    ZCR
    ZCR --- ---
    NALLE: četl jsem nedávno (v kontrastním páru s Louisovým Skoncovat s Eddym B.), a dobrý - zároveň to na mě působilo trochu jako lyrizovanější/sentimentálnější/komornější odvar z mého oblíbeného Hollinghursta (čímž to ovšem nechci nějak shazovat).
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam