• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SKATEMURAIminimalismus — mám málo věcí a je mi fajn
    Klub o životním stylu minimalismu - mít jen to nejnutnější co člověk sám, jako individualita potřebuje, co se mu líbí, co je k užitku, soustředit se jen na to co člověka baví, mít jen oblečení co skutečně nosí, jen nábytek který opravdu potřebuje, cestovat jen s batohem, vyhazování nepotřebných věcí, každý den 1, či každou novou koupenou věc vyměnit za starou která se vyhodí, dá, prodá :) minimalismus, to je široký pojem.
    Moc se mi líbí článek o situaci vykradení, kdy daným lidem někdo vykradl byt: zloděj však neměl co ukrást, měli minimum nábytku, jen pár oblečení, stůl, a to bylo vše. Všechno drahé co vlastnili, měli přímo u sebe: Nothing to Steal
    Minimalismus v praxi:.......
    Minimalismus česky:
    MINIMALISTÉ
    Minimalismus v práci:
    Tomáš Hajzler
    Příběhy minimalistů:
    MissMinimalist
    ...

    Kultura a umění:
    Filmy o minimalismu:
    Film My věci
    Knihy o minimalismu:
    Máš přiliš mnoho kravin
    Minimalistická literatura.......
    Charles Bukowski ?
    Minimalistický design:
    Minimalissimo

    Blogy:
    The Minimalist
    ZenHabits
    MissMinimalist.........
    mnmlist
    ...
    ...
    ...
    ...

    Kam s přebytečnými věcmi
    Klokánek Chabařovická
    Klokánek Láskova
    ...
    ...
    ...
    ...
    ...

    rozbalit záhlaví
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GUDRUN: a jedna typická Courtney, abyste si ji nemuseli googlit :-) jo, a není ezo.

    Choose Love over Stuff
    http://bemorewithless.com/love-over-stuff/
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    hm, to už je zase čtvrt roku? ale pokračuju :-)
    materiální věci jsou už srovnaný, pořád sice něco přebejvá, ale to se dá řešit průběžně - spíš tím, jak sem všechny věci pročistila, tak si snáz všimnu, že nepoužívám a nepotřebuju i něco, co jsem si v prvním kole chtěla nechat. Dočerpávám zásoby kosmetiky a drogerie, papíry stihám zpracovávat průběžně. Při vyjarňování oblečení jsem dala pryč dvě tašky jarního a letního a uložila jen jednu krabici zimního.
    Jeden benefit, který pozoruju a je nemateriální - mám víc času na důležité, ale neurgentní věci. A to je super. Porád jsem se nezbavila todo listů a nevím, zda se jich zbavit chci, ale jsou na nich věci důležité, které chci udělat, ale ne takové, které hoří a udělat musím. Za poslední čtvrtrok jsem si udělala krásný pořádek v penězích a všem s tím souvisejícím, například.
    Povedlo se mi zavést nějaké rutiny, které pomáhají v udržování domácnosti a umožňují mi mít ji v pořádku za málo času a mít tím pádem čas a klid na jiné, dlůležitější věci. Dál hledám různé inspirační zdroje o různých přístupech k minimalismu (videa, podcasty, čtení), takže jestli něco máte, budu ráda, když se podělíte.
    Jo a po dloooouhém vybírání jsem si konečně sehnala dostatečně malou peněženku - bohužel není ruční ani české výroby, za což bych si ráda připlatila, ale je z čínské kůže z Aliexpresu - zatím drží asi 3 měsíce bez ztráty kytičky, má kapsičku na drobné, bankovky a karty (7ks) mám společně ve velké kapse. Takže kdyby někdo chtěl fakt malou peněženku, najdu link :-)
    Jo, a Courtney z Be more with less - nechala jsem si posílat její adventní kalendář a bylo to fajn, tak jsem začala víc číst její věci. Je autorka projektu 333 - znáte? abych nenosila sovy do Atén :-D Chci to zkusit - ne ještě teď, ale od června do konce srpna.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    letos jsme s přítelem dali každý každému z našich rodin po jednom dárku, to je šest dárků, sobě navzájem po dvou, to jsme na deseti, po jedno jsme každý jako secret Santa do práce dávali a po jednom dostali. Víc než polovina toho byly dárky spotřební. Rodiny narozdíl od nás to nedárkování vydrželi, aspoň ta jeho, se svojí se teprve uvidím. Opravdu super změna, proti letům, kdy jsem vezla domů pod stromek celou IKEA tašku dárečků. Jako další benefit vidím to, že mi zbyly peníze si koupit něco, co fakt potřebuju.
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    Zajímavé čtení od theminimalists.com zdarma - jejich poslední knížka Everything that remains ke stažení - https://gumroad.com/l/LahJD
    S0DA
    S0DA --- ---
    Dreaming of a frugal Christmas? Meet the people who’ve stopped shopping | Money | The Guardian
    https://www.theguardian.com/...6/dec/12/frugal-christmas-people-stopped-shopping-minimalism-movement
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    ALONSY: film jsem neviděla, vím, že v něm mají rozhovory s tímhle typem lidí, ale oni sami (Ryan a Joshua) se tomu občas v těch podcastech smějí. Oni říkají, že když ti to přináší radost, tak se toho nemáš zbavovat. O to víc jsem na ten film zvědavá. Zkus si pustit nějakej podcast, tam mluví sami za sebe, jsem zvědavá, co na to řekneš.
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    Koukám na ten dokument a prostě s nimi vnitřně nesouhlasím.
    Minimalismus je super, ale musí být funkční... ( ALONSY: ).
    Zbavovat se věcí, který usnadňují život a přinášejí radost, abych si mohla "měřit pindíka" s jinými minimalisty, kdo toho má míň, mi přijde vlastně i proti té původní myšlence dosažení štěstí. :-)
    Myslím, že jsem sem kdysi dávala článek o mé představě minimalismu a tak to platí stále, no.
    Hodně bych 20 dolarů za ten film litovala, ale času nelituju, takže ok. :)
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    29219: Prostě nebaví, nečte se mi na tom tak dobře a nevydržím u toho.

    Jinak já už se vlastně nemám moc čeho zbavovat, pokud nepočítám pár maličkostí. Ale krámů mám hromadu a ještě pořizuju nový – ale zásadně to, co mi zjednoduší život. Ano, žila jsem pár let s jedním hrncem a nožem, ale byla jsem z toho stále frustrovaná, například. A pak věci na koníčky, takže plnou komoru úplně náhodnejch krámů, protože postapo. :-)
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    SATOO: na nakupování mám několik metod, kombinuju je...ale jsem ženská, takže se to často týká hadrů... funguje mi jednak 30-denní čekací seznam na neurgentní nákupy, často něco mezi tím přestanu chtít. Při nákupech online mi funguje dát něco do košíku nebo wish-listu a počkat do druhého, třetího dne - když to je něco, co bych potřebovala dřív, než za 30 dní. Mezi tím ten den dva přemýšlím, jestli se to nedá sehnat nějak snáz, půjčit, vinted.cz nebo tak něco a pak to buď koupím nebo nekoupím. Taky když nakupuju hadry na vinted.cz, stojí mě kousek do stovky, je to ekologický a pokud to nezačnu nadšeně nosit, vcelku snadno se toho vzdám na charitu.

    29219: velký díky, jsem na něj zvědavá a 20USD se mi nechtělo platit.

    29219: knihy... chápu. Spousta lidí k nim má jiný vztah než já - vlastnit je nepotřebuju. Mám svoji sbírku kuchařek, a pak máme s přítelem každý svůj metr knih. Občas si knihu koupím, ale často ji přečtu a někomu dám, ať si ji přečte a pak pošle dál. A chodím do knihovny, objednávám si knížky předem, takže na mě čeká, co chci, zdržení v knihovně cca 5 minut a cena za knihu 10kč a čtu, co chci. Hodně mě baví knížkové projekty na hithit.cz, podpořím zajímavý projekt, přečtu si knížku a pak ji dám někomu, koho to taky zajímá. Takže trojitý plus :-)

    Ale mám kolem sebe dost knihofilů, takže chápu.
    Kindle mám už hodně let, čtu na něm příležitostně, pokud něco nemají v knhovně, tak si radší koupím ebook, než si nechávat posílat knížku z ciziny. Takhle si chci koupit po Vánocích ty knížky od The minimalistů.

    na fb jsem sdílela tohle a psala k tomu tipy, kam z krabice, tak to copypastnu, třebat to někoho inspiruje:
    https://www.facebook.com/...ce/photos/a.788893347847773.1073741828.788655744538200/1299466053457164/

    a kam s věcmi z krabice?
    - prodat prodejné věci (Aukro, Vinted, Letgo) a penízky dát na oblíbenou charitu (nebudu napovídat)
    - darovat věci prodejné Cestě domu (charitní obchody pro domácí hospicovou službu, http://www.cestadomu.cz/cz/kramek-na-ceste-domu.html)
    - darovat oblečení, se kterým se vám nechce prodávat - ráda ho přijme Naděje, mají i čistě ženský azylový dům. Berou i ručníky, povlečení, tašky, kuchyňské potřeby, rádi vám řeknou po telefonu, co užijí (http://www.nadeje.cz/vecnym_darem)
    Nakonec s tím není tolik práce, jak by se zdálo :-)
    A ráda přijímu další tipy, kam případně darovat. Sue Ryder znám.

    29219: koníčky jsem vyřešila krabicovým systémem. Mám několik krabic, na každý koníček jednu, jsou i různě velké. A ten koníček se musí vejít do krabice :-) asi ne na každý to funguje, ale mám takhle fotokrabici (kinofilmové tělo, digitělo, nějaké starší foťáky, skla, filtry... ale vejde se to. stejně nejvíc fotím na kinofilmovej kompakt.), šicí krabici, rukodělnou krabici, krabici cyklo-sport, krabici trek-tramp, krabici látek, krabici květináčů a cajků na kytky, tahle a ta na látky jsou velikosti banánovek cca. Ale pořád to je omezené a nutí mě to mít vybavení na tyhle koníčky pod kontrolou.
    29219
    29219 --- ---
    koníčky to je taky téma... objektivy jsou drahé a přibývají :) ale není to o tom mít co nejméně věcí a priori,
    ale o ujasnění si priorit :)
    29219
    29219 --- ---
    ALONSY: proč tě čtečky nebaví?
    ALONSY
    ALONSY --- ---
    29219: Taky jsem se jednou zbavila knih, lituju toho stále a doplňuji jak se dá. Čtečky jsou fajn, ale nebaví mě. :-)
    29219
    29219 --- ---
    Já osobně již jednou prodal všechny knihy, ale potom toho zalitoval a nakoupil je zpět + x nových, které jsem ještě ani nečetl...
    Nedovedu si představit, že bych je opět prodával, to mi přijde jako škoda. Co si myslíte o elektronických čtečkách, používáte?

    S oblečením mám problém, nosím jen pár oblíbených věcí a zbytku se vyhýbám, ten bych mohl taky prodat nebo rozdat,
    a nakoupit si jen oblečení který mě fakt nadchne a budu si jistý, že ho budu nosit.

    Úspěch je, že jsem odolal myšlenkám koupit si nový mobil a upgradovat PC novou grafikou a monitorem.
    Otázka času a srovnání si hodnot tomu čemu se věnovat je taky zajímavá.
    Monitor funguje, a grafika by se hodila jen na to začít znovu hrát hry - nechci se však opět stát závislák, už tak mám co dělat s filmy a seriály :)

    29219
    29219 --- ---
    Minimalism: A Documentary About the Important Things (2016) (download torrent) - TPB
    https://pirateproxy.vip/...rent/16003065/Minimalism__A_Documentary_About_the_Important_Things_(2016)
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    GUDRUN: to už to je čvrt roku? Vlastně skoro 4 měsíce!
    Hodně jsem se bránila začít číst a poslouchat The minimalists, ale když to pořád doporučoval každej, koho čtu nebo sleduju, tak jsem vyměkla. Jo, mají co říct, po Vánocích se pustím asi i do knížek, zatím jedu v autě podcasty a je to zajímavý.Nejsou tak namachrovaný, jak jsem se bála, uměj si ze sebe udělat srandu. Neviděli jste někdo ten jejich film?

    Debordelizace domácnosti se dostává do finálního stádia, teď mám vyklizenou kuchyň - co nevím, zda chci, je ve velké krabici v rohu kuchyně a dávám tomu čas do ledna. Pak se o těch věcech rozhodnu - některé uložím do komory, ty, co používám jednou za rok, ale chci je mít, a jiné pošlu do světa. Naše malá kuchyňská linka, která je dostačující, je teď dokonce příjemně vzdušně poloprázdná.

    Dál pokračuje ubývání oblečení, vypěstovala jsem si už zvyk, že si fakt přiznám, když vím, že nechci danou věc nosit a pošlu ji dál. Fakt se tenhle rozhodovací smysl dá naučit. Ale pořád mám dvě krabice oblečení, které je odložené a čeká, jak se s ním vypořádám. Plán je při každém sezónním přebalování vyřešit tak půl krabice a do roka mít jen jednu poloplnou, nenarvanou sezónní krabici. Můj odhad je, že mám tak třetinu oblečení, než před dvěma lety. Pořád tu jsou věci, které chci nafotit a prodat nebo rozdat, ale prokousávám se tím. Rozhodně funguje, že menší šatník usnadňuje rozhodování, je to pohodička, vím, že cokoliv vezmu ze štendru, tak bude fajn. ¨

    Je super mít zminimalizované papíry, mám složku na scanování, když tam je tak 5 - 10 papírů, vezmu to do práce, nascanuju a vyhodim. Všechny papíry za celej život se mi vejdou do jednoho 10cm tlustýho šanonu, a plnej není. Hezký bylo si udělat pořádek ve vzpomínkový krabici, smrkla se na polovinu a ráda jsem ty věci prohrabala. Nejvíc práce je s fotkama, to ještě nemám hotový a bude to i stát peníze za digitalizaci, ale mám to připravené a odložené ve skříni.

    Prodávat věci, které nechci, mi pomáhá to, že vybrané peníze dáváme na útulek, odkud máme našeho psa. K tomu se připojil přítel a bereme to jako hru s příjemným benefitem, hlásíme si každou padesátikorunu, vydělanou na pejsky. Házíme to do kasičky a o svátcích tam pojedeme na návštěvu. Máme krabici na "věci do pryč", cokoliv zbytečného mi přijde pod ruku, házím to tam, nemusím s tím dělat žádnou jinou akci, pak krabici jednou za čas přeberu a rozhodnu.

    Pociťuju už i ty benefity nemateriální, tj. je mnohem snažší udržovat pořádek, když mají věci svoje místo, začla jse víc číst (nevím, čím to je, ale těší mě to) a začala jsem realizovat některé nápady, které byly ve škalulce "možná jednou". Vedlo to i k potřebě udělat si trochu pořádek v penězích a závazcích, což mě překvapivě bavilo a nakoplo. Jsem zvědavá, kam to povede dál. Když jsem někdy v červnu začínala, říkala jsem si, že byt chci mít do Vánoc (rozuměj do konce roku) hotový. Zbývá málo, to hotové bude. Ale teď už vím, že to debordelizací bytu nekončí a nějak / někam to povede dál.
    NTR23
    NTR23 --- ---
    BIONAUTES
    BIONAUTES --- ---
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    další týpek, kterej je docela zábavnej

    How to Break the Twitch: An Intentional Living Philosophy
    https://www.youtube.com/watch?v=iZxEnucXlVA
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    viděla jsem včera dvě videa od tohohle týpka, zase trochu jinej druh minimalisty, žije v teplejch zemích, nevím, co pracuje, ale prostě digitálně nomádí, zdá se.
    5 items i got rid off a Minimalist wardrobe, tuším...

    Thriving Minimalist .Com - YouTube
    https://www.youtube.com/channel/UCfRIrEykNPOnNIEovgYnvLg
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    Díky skladnému systému si domácnost můžete kamkoli přenést ve větší tašce – Novinky.cz
    https://www.novinky.cz/...-skladnemu-systemu-si-domacnost-muzete-kamkoli-prenest-ve-vetsi-tasce.html
    GUDRUN
    GUDRUN --- ---
    Dobrý tipy docela, respektive, praktický...

    How to Maintain Minimalism
    https://www.youtube.com/watch?v=J1Hk4Z-2luc
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam