• úvod
 • témata
 • události
 • tržiště
 • diskuze
 • nástěnka
 • přihlásit
  registrace
  ztracené heslo?
  OMNIHASHPodivnosti komunismu
  pamatujete si na někdejší výstřelky a postoje, který dneska vyvolávaj údiv u kohokoliv, kdo to nezažil? Subotnikama počínaje a líbajícím se Gottwaldem konče?
  rozbalit záhlaví
  FRDK
  FRDK --- ---
  CROSS:
  ZUZKAOU: My jsme doma sbírali pomerančovou kůru a sušili ji, když jí bylo dost, namočila se, rozmixovala s vodou, dochutila cukrem a bůhvíčím ještě a... jako nechutnalo to věru zle. I dnes si dokážu vybavit tu specifickou chuť onoho 'džusu'.

  ZUZKAOU: Kaštany jsem taky sbírával, pár jich vždy padlo na zápalkovo-kaštanové zvířátka s žaludovýma tlapkama a zbytek jsem odnášel do školy, kde jsme je sypali do pytlů a ty si pak odváželi myslivci jako krmení pro lesní zvěř na zimu, že...
  AIM_FREEMAN
  AIM_FREEMAN --- ---
  ZUZKAOU: mrazilo se to do čokolády...ledové kaštany;)

  DA_NIELA: néé nebrat mě iluze, určitě NELLAS: :)
  DA_NIELA
  DA_NIELA --- ---
  ZUZKAOU: Skladovaly se ve škole v šuplíku a na jaře se tajně vyvezly do kontejneru u hřbitova.
  NELLAS
  NELLAS --- ---
  ZUZKAOU: Krmila se s tím zvířátka. Srnky a tak.
  ZUZKAOU
  ZUZKAOU --- ---
  NELLAS: hele a co se s těma kaštanama vlastně dělalo? Pomerančovou kůru nejspíš na něco potřebovalo něco potravinářského - ale kaštany?
  NELLAS
  NELLAS --- ---
  CROSS: ... a kaštany. Tuny kaštanů.
  I když... tohle všechno se nosilo do škol ještě v devadesátkách.
  CROSS
  CROSS --- ---
  Školní sběr starého papíru a především pomerančové kůry.
  INDIAN
  INDIAN --- ---
  GAARQ: jojo, "zluty kamna" IQ 151 ;)

  v tomhle pripade nelze opomenout ani "splasenej hrebik" !

  GAARQ
  GAARQ --- ---
  kávová smetana (čtyři červené proužky na hliníkovém víčku)
  bikava
  sýr "sedmdesátka"
  nízkotučné mléko (v pytlíku s eklhaft nahnědlým potiskem)
  lampionový průvod
  pionýrský slib v "rodném" domě klementa gottwalda
  pionýrské schůzky (naši vedoucí došli, odfajfkovali si nás a šli do hospody)
  kuličky (dodnes si pamatuju aspoň tři druhy her - klasika, paša a komínek)
  žlutý ďábel aka IQ151
  členské známky
  MALLORYNOX
  MALLORYNOX --- ---
  HWLLFFRDD: ó ano, mám doma ještě na památku schovanou "Japonskou kuchyni" z ukázkami např. suši, což je krásně zakomponovaná šunka v rejži obalená salátem (když nemáte řasu nori) a nebo nigiri suši z párku.
  VERCASKOCKAMA
  VERCASKOCKAMA --- ---
  DA_NIELA: Navíc ten ten zápach, taková směs gumy a zatuchliny... brr. Pasuje mi do nějakého hororu, kde by mi při sledování bylo ouvej jen z toho pohledu.
  HWLLFFRDD
  HWLLFFRDD --- ---
  Mnoho podivností lze nalézt zde, pokud ještě neznáte...

  Dobrou chuť 1975!
  http://dobrouchut75.tumblr.com/

  DA_NIELA
  DA_NIELA --- ---
  VERCASKOCKAMA: K plynové masce jsem měla nepřekonatelný odpor. Nikdy jsem si ji nepřiložila k obličeji, vždycky jsem to nějak zašolichala. Ostatní děti radostně točily chobotem, mně bylo na blití.
  KOC256
  KOC256 --- ---
  Já si vzpomínám na každoroční měření rozměru hlavy (brada-nos) kvůli masky... dokonce jsem tenkrat umel i to "kruzitko" pojmenovat a nekdy ve treti tride me za to i nekdo pochvalil... :D
  VERCASKOCKAMA
  VERCASKOCKAMA --- ---
  BASNIK: Dík, vzpomněla jsem si na svůj hysterák v první třídě, že si na sebe tu obludnost nenatáhnu, protože mě ta maska (hlavně typ s chobotem) děsila... Tenkrát se mi o tom i v noci zdálo :D
  _PLASA_
  _PLASA_ --- ---
  Podivnosti, který zaseli do našich nebohých dětských mozků. Chodili jsme ve Varech k Puppu obdivovat bouráky zápaďáků, až nám to došlo.... Vždyť to jsou ti vykořisťovatelé, ty kapitalisti, co ožebračili dělníky a pořídili si tyhle káry! Myšlenku na objetí všech těch aut korunou už jsme naštěstí nedotahli k realizaci :)
  MALLORYNOX
  MALLORYNOX --- ---
  SIMSALABIM: no to je fakt, my měli taky ve škole peška, hlavně ten obuch teda... chm, nějakej produkt dělanej na výchovu dětí..?:)) to by mě zajímalo, kde bych takovejhle dneska sehnala, kdybych ho jakože potřebovala.)
  SIMSALABIM
  SIMSALABIM --- ---
  Branne dny byly u nas vzdy ve velke oblibe, protoze byla moznost vypadnout ven, ikdyz v lete v plastence a v pytlicich to takova vyhra nebyla, ale znamenalo to alespon jistotu, ze nam nebudou vymejvat mozky rudou propagandou a ze si zalitame v lese...

  Jako podivnost me vzdy pripadala hra "chodi pesek okolo", teda nevim jestli se to da brat jako podivnost komunismu (ja to hral 83-85), mozna se to v ramci vychovy hraje dodnes, ale v nasi skolce byl pro tyhle prilezitosti specialni tezkej kozenej obusek, kterej jakoby z oka vypadnul z Obusku z pytle ven, a tim to teda opravdu bolelo. Napada me vlastne, proc ja blbec vzdycky koukal?? :)
  BASNIK
  BASNIK --- ---
  MALLORYNOX: ani se nedivim, imperialiste za rohem - clovek mohl cekat valku spis nez to, ze privezou melouny ;]
  MALLORYNOX
  MALLORYNOX --- ---
  BASNIK: ano, oblíbené rozptýlení! nezapomenu, když jsme ve druhé třídě takto vyzbrojeni pochodovali parkem brzy ráno a potkal nás místní myslivec, navracející se zrovna z flámu a málem z toho zjevení zhučel do rybníka. Nádhera!
  BASNIK
  BASNIK --- ---
  BASNIK: ostatne aby ne - plastenky, pytliky na boty i na ruce, plynovy masky, casovy limity, pochod lesem a poli prokladanej behem od nikud nikam a samozrejme hlasky jako "patama k vybuchu" - nechapu jak na ct mohla redaktorka prohlasit, ze slo mezi zaky o oblibene rozptyleni

  branne cviceni, rok 1977 - http://almanach.spsnome.cz/fotogalerie/branak/
  BASNIK
  BASNIK --- ---
  u nas v sudetech si na neco takovyho nepamatuju, meli jsme tyhle sesity, ale ze bych rysoval okraje... bud jsem to casem vytesnil nebo jsme to delali prubezne nebo se na to sralo. co mi ale ulpelo byly akce zvane brane cviceni :E

  kdyz pominu prisernou kvalitu materialu, prijdou mi porad mnohem hezci nez cokoliv, co dneska nabizi bobo, sevt a dalsi

  http://www.vojtechvavrin.cz/images/portfolio/scholastika/scholastika-sesit-01.jpg
  NOVISEK
  NOVISEK --- ---
  OMNIHASH: linkování sešitů se dělo ještě za mě, a to jsem devadesátkovej. pravda ale, že jsem z vysočiny, tak jsme možná byli trochu pozadu..
  SALVATOR
  SALVATOR --- ---
  FILTHY_SAD_EMO: Jen drobnost, pytlíkový mlíko neni zrovna podivnost komunismu. V Kanadě je to každodenní běžnost od půky 60. let dodneška :). Nějakej pilotní program byl i v GB, ale tam se to neujalo.