• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    EXIS: PER2: + hmotnost je stale stejna a spotreba paliva pro korekce pripadnych chyb bude umerna rychlosti. Cas maji. Palivo ne.
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    SUMAC: už jsem začal googlit, používaj na crew dragonu docela novej NASA Docking System, všechny ty nové docking adaptery tam dovezlo SpaceX

    NASA Docking System - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/NASA_Docking_System
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    CRAZY_IVAN: progres, ATV i soyuzy se autonomne napojuji Kursem (pokud zrovna nestavkuje).
    PER2
    PER2 --- ---
    EXIS: staci jedna chyba a mas tam par mrtvejch a to neni moc dobry pr pro spaceflight, proto to jde touhle rychlosti, urcite by to slo rychleji a casem urcite pujde, ale ted je priorita bezpecnost
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    EXIS: jestli mě paměť neklame, tak dragon je snad první, co používá plně autonomní dokování? Takže je to "novinka".
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    soft capture confirmed
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    KARLOSK: nepravděpodobné, bude stačit jedna Starship :)
    EXIS
    EXIS --- ---
    btw. tušíte někdo, proč s tím dokováním dělají takové drahoty? se všema těma systémama by to přece neměl být "žádný" problém docknout.
    EXIS
    EXIS --- ---
    Parkujemeee :)
    KARLOSK
    KARLOSK --- ---
    masakr! dva draci na ISS :) jednou jich tam třeba bude dvacet :D
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    TOXICMAN: Tohle musi bejt tak obrovskej jerab... onehda jsemtocil sundavani mostu jerabem, co zvladl 500 tun a bylo to obrovsky, ale tohle je jeste vetsi :O
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Crew-2 Mission | Approach and Docking
    https://youtu.be/3LpVs2bNSJo
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Elon vždycky měl a stále má ultimátní cíle, pro někoho možná nereálné až absurdní... ale imho moc dobře ví, že je to něco co zaujme a motivuje lidi a že se jich dá dosahnout až obrovským množstvím dílčí práce, inkrementálním postupem krok za krokem a bude na tom pravděpodobně dělat celý svůj život

    třeba udržitelný transport je hezký cíl, ale změnit paradigma přepravy se nedá udělat jako jeden produkt a přes noc, musí to jít postupně a mít celý ekosystém, kde nejde jedno bez druhého, EV, nabíječky, FV střechy, Powerwally atd... jeli trpělivě podle Master Planu a po více než 10 letech musí všichni uznat, že úspěšně... a že to nebylo vůbec lehký, proti té obří přesile na začátku

    nebo udělat z lidstva multiplanetární druh... to prostě má koule, ale zase je to ta vzdálená meta, nejdřív malá raketa, vydělat nějaký peníze (a nezkrachovat), získat větší zakázky, jen tak vsadit na šílený nápad o znovupoužitelnosti, vydělat víc peněz, po primární misi se "zdarma" naučit se přistávat s boosterem, naučit se vozit náklad na ISS, naučit se vozit lidi, ok, jdeme na velkou raketu, ale jak ji zaplatíme? vznikne Starlink, protože to dokážou udělat inhouse a levně vynést
    teď kontrakty na přistání na Měsíci, to všechno jsou dílčí a nutné kroky k tomu Marsu

    u toho Neuralinku je imho ten ultimátní cíl určitá možnost obrany před technologickou singularitou, tedy raději symbióza, spojení biologické inteligence s tou digitální... no ale vlastně stojíme na začátku, nevíme toho mnoc, neexistuje žádný interface atd... tak se nějak začne, ale budou to drobné krůčky, které ale v průběhu let po cestě pomůžou mnoha lidem... zranění, poruchy, postižení... pak jednou i nějaké vylepšení zdravých lidí... a možná i strong AI, pokud k ni dojde
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Why does Starship belly flop?
    https://www.youtube.com/watch?v=BqJ5bKuApbs
    KAERO
    KAERO --- ---
    ZUULUU: ano, neuralink ma mnohem vic potencialu nez jen pro lidi s postizenim. ale spousta lidi (nejen XCHAOS) ma atavisticky strach ke kombinaci elektroniky a mozku, tak jsem si rikal ze priklad s postizenymi by mohl byt dobry prvni krucek...
    EKG
    EKG --- ---
    XCHAOS: Ve slusnych kruzich je "autistic genius" vyrazem nejvyssiho uznani, fyi.

    Neuralink ti vadi ze stejneho duvodu jako vakciny nebo platebni karty? Nebo ze stejneho duvodu, proc tyhle veci lidem obvykle vadi.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    KAERO: hele, nejsem si úplně jistý, jaká část Elonových aktivit přilákává jaký druh investice, dotací, či grantů. Dnes je opravdu už velmi těžké mít jasno v tom, co a jak je kolem Elona financováno, když na jedné straně vyhraje SpaceX jako jediný uchazeč Human Landing System (tedy Lunar Starship) a na druhou stranu Elon způsobí naprosto absurdní růst hodnoty Dogecoinu :-) V tuhle chvíli si nejsem jistý, jestli je Starship víc financovaná z rozpočtu HLS nebo z Elonových spekulací s kryptoměnami :-)

    Neuralink: Ano, využití pro lidi s postižením je dobré legitimní zdůvodnění. Já vím, že se mi nepodaří nikomu vysvětlit, proč mám k neuralinku averzi, nejspíš to ani není moc racionální. Určitě jsou lidi, který rakety v podstatě nuděj a neuralink jim přijde jako zásadní téma. Přitom nějak vysvětlit, proč mi to vadí, je složitější, než kdybych třeba kritizoval investici Tesly do Bitcoinu (tedy naprostá antiteze pozitivního enviromentálního dopadu elektromobility): prostě můj strach z neuralinku je iracionální a basta, je to můj postoj. Zase neoznačuju Elona za autistu, jako někteří... což je podle mě zase jiný iracionální postoj, víc vypovídá o těch, kdo to stanovisko zaujmou, než o Muskovi nebo autistech či asperegerech obecně.
    PER2
    PER2 --- ---
    co to tady jedete za bomby? :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    XCHAOS: boring company a neuralink urcite nejsou vydelecne firmy, aby pomohly sehnat penize na stavbu raket.
    neuralink ma velky potencial pro lidi s postizenim.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam