• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk
    PER2
    PER2 --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    LADINEK: no ale oni tu přídavnou věž pro vertikální integraci tak jako postavěj, kvůli armádním zakázkám. Takže ta umožní právě tohle, akorát použít existující stupeň by dávalo větší smysl než vyvíjet jednorázově použitelný s Raptorem, SpaceX se na to vykašlali, protože málo muziky za hodně peněz. No a protože věž pro vertiální integraci jej stejně ohlášena a stane se:
    SpaceX will build an enclosed Rocket Mobile Service Tower for U.S. Nat
    https://www.tesmanian.com/blogs/tesmanian-blog/spacex-tower
    tak největší smysl by prostě dával lander, který by spolu s nějakým vysokoenergetickým 3.stupněm vynášel F9H, protože ono těch nějakých 60t na LEO fakt stačí, pro běžný provoz k Měsíci. Natankovanej Centaur váží asi 23t, sice celkovou hmotu TLI při jeho použití jako 3.stupně nedokážu odhadnout, pravděpodobně by na jeden lander bylo více startů (třeba přeletový tahač vs. samotný lander), ale pořád mi to přijde jako schůdnější, než sázet na to, že do 3 let někdo úspěšně zprovozní zcela nevyzkoušené rakety (Vulcan, nebo nakonec i Superheavy) nebo že se to vynese na ultra-drahém SLS.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    XCHAOS: to asi nemohl neb by si k tomu potřeboval novou a dost složitou infrastrukturu páč Raptor = metan a Centaur = vodík. A i kdyby se tohle povedlo (i když myslím, že je to zcela zbytečný) tak by trvalo celkem dlouho než by takto upravený FH dostal certifikaci pro pilotovaný lety...Co vím, tak jediná úprava která se u FH chystá je kryt a vertikální integrace nákladu.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SEJDA: tak v podstatě, ono se ukáže, že v podstatě remake LM Apolla s moderní avionikou a všemi možnými lunárními GPS a lidar výškoměry apod. by v daný moment byl nejlevnějším řešením a vzhledem k tlaku, který podle všeho vyvine kolem roku 2024 Čína (až bude znuděná vlastní kosmickou stanicí, kterou v té době už bude mít v plném provozu) asi bude potřeba i nejrychlejší řešení. Ovšem to řešení od National Team nevypadá, že bude nějak extra zlevnit ani že je jednoduché a rychlé a Dynetics byli vyloučení kvůli negativní hmotností rezervě, ne kvůli ceně :-)

    Přesto, že Elonovi obecně fandím, tak si nemyslím, že lunární Starship je nejrychlejší cestou pro program Artemis - a to i v ideálním případě, že od teď už nic necrashne a vše půjde přímočaře a hladce, protože už jen počet potřebných startů tankerů to dost komplikuje... minimálně do doby, než jim to bude šlapat jako hodinky (což nebude, dokoud to aspoň nezkusí, to je jasné, ale...). Jenže problém s Boeingem bude stejný, jako v případě Starlineru, takže podle mě kompromis, který potřebují, je něco menšího a úsporného, co by šlo vynést třeba na existujícím F9H.. pořád se dostáváme k otázce vysokoenergetického horního stupně pro F9H, což by mohl být stupeň s jedním raptorem, akorát SpaceX se to nechtělo řešit, nebo 3.stupně pro F9H, což by řešila ta podpora pro vertikální integraci (která by umožnila uspořádní F9H-Centaur, které by ovšem naprosto pohodlně dopravilo k Měsíci přesně správně velký lander...)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    KULA: stezovali si, ze nedostali moznost snizit cenu, tak jim NASA tu moznost da, a oni snizi cenu .. lolek :D
    KULA
    KULA --- ---
    lolek...
    NASA Suspends HLS Contract With SpaceX – SpacePolicyOnline.com
    https://spacepolicyonline.com/news/nasa-suspends-hls-contract-with-spacex/#.YIx8wOdzt0h.twitter
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Starship SN16 has been stacked inside the high bay!

    EKG
    EKG --- ---
    CRAZY_IVAN: Tak je to dobry, sefe, dneska prijdu normalne do prace;)
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    scrub
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Everyday Astronauta tady asi většina sleduje, tak čistě jen aby byl i tenhle přenos pro přehlednost tady v diskusi. Jsem zvědav, jestli to dnes vyjde.


    Watch SpaceX try and land Starship SN15!!!
    https://youtu.be/xNsbAaQd6bk
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    zivy stream pro test let SN ...
    LIVE: Starship SN15 Test Flight
    https://www.youtube.com/watch?v=rXG7W7skekw
    PINGVINS
    PINGVINS --- ---
    SpaceX Starship timeline ft. Elon's tweets
    https://www.youtube.com/watch?v=1fxaAENrZYw
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    FTR nainstalováno, počasí prý nic moc, ale je teoreticky šance, že to dneska pustí i tak... od SpaceX zatím žádné potvrzení
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ovšem tohle se povedlo ♥

    SEJDA
    SEJDA --- ---
    EXIS: ja se dival, byla to pecka, nadnerne nocni pristani a temer HD prenos z padajiciho stupne :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    AXTHEB: ale vždyť to sám lajkuješ :-)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    EXIS: moc brzo ráno :D
    EXIS
    EXIS --- ---
    To už je opravdu launch F9 a její přistání taková nuda, že už se to tady ani neřeší? :D
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    XCHAOS: Nehraj si na Kalouska :)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    MRAKY: jo, to je normální, že můžu za všechno, já už jsem zvyklej...
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    umělecká vizualizace v apogee :)
    PER2
    PER2 --- ---
    DZODZO: uh, nebyvajhi tyhle "it skoky" problemovy, ze treba prestanou fungovat veci, co driv fungovaly, atp :D
    imho to vyjde :)
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    TOXICMAN: pokud to nevyjde, muze za to xchaos ;) vyreseno:)
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    je to velky skok zo SN11 na SN15, to mate 4 releasy enhancementov, to sa musi podarit (cisto z IT hladiska)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    XCHAOS: upadne desticka a poskoti motorovou sekci ve fazi padu brichem dolu, kdyz pujde spicka trosku nize nez motor, presne v ten moment, kdy to tacnou vyrovnavat :/
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    XCHAOS: já mám z patnáctky dobrý pocit, tak ne abys to zkazil :D
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    TOXICMAN: můžeme uzavírat sázky, kvůli čemu se to rozfláká tentokrát (pořád zůstává ve hře, že zabere range safety, protože posledně to myslím byly páry metanu v motorové sekci, ten výbuch). Hodila by se menší anketka.. jinak na variantu, že tentokrát to bouchne už během stoupání, fakt nesázím, podle mě to bude nějaká další variace na efektní destrukci při dopadu. Sázel bych na skoro-měkké přistání, při kterém se to tentokrát ale převrátí (proč? nevím, prostě statisticky se to ještě nestalo, i když mi to přijde pravděpodobné) - prostě pomalé dosednutí, ale na poslední chvílii ve špatném úhlu, a nebo na přistání, které opět nebude úplně-tvrdé-ale ne dost, ale tentokrát by to třeba jednou mohlo crashnout bez RUD (tedy bez exploze) - díky čemu, to opět nevím, ale třeba dojde palivo, nebo něco :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Druhý static fire SN15 proběhl.

    @elonmusk
    Testing header tanks. All good so far.
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    jeste toto bych pridal - Mars is Hard.

    Ep 53: Mars is Hard. Here's Why. | NASA
    https://www.nasa.gov/johnson/HWHAP/mars-is-hard-heres-why
    pekne povidani s byvalym astronautem. Musk asi moc dobre vi, do ceho chce jit.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam