• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: a ten kabel povede vzduchem? nebo tou trubkou cetinu? :))
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    Myslim, zecely vas problem je v tom, ze si CETIN nebo jini predstovali, ze nekde u vas budou muset instalovat svuj HW, ale vam jde jenom o to udelat pripojku ktera je delsi, nez obvykle. Tj. chcete se pripojit tam, kde sit je. Pak bud cely kabel vas, a ne provozovatele site.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    SEJDA: zas moze sa domluvit s par susedmi v okoli a keby sa zlozili traja, tak uz je to niekde inde, ja mam od O2 za 500 iba 20mbit kvoli tomu, ze sme daleko od ustredne a pochybujem, ze v dohladnej dobe sa bude niekto unuvat kopat optiku alebo lepsie spojenie, navyse to dost casto vypadava, takze si platim este druhy zalozny internet cez wifinu, lebo kvoli povahe prace potrebujem byt online, takze ja uz som na 900 za mizernych 20 + 16 mbit, ja by som si klidne za ten 10x rychlejsi starlink zaplatil
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    TADEAS: jo neco podobnyho ma i u nas na Velslavine. proste se cetinu do toho nechce investovat, protoze navratnost vzhledem k tomu, ze zatim bych to vyuzil jen ja, je mala… takze mame bohuzel smulu :/
    TADEAS
    TADEAS --- ---
    SEJDA: jsme na vesnici, nejblizsi pripojka cetinu 6 km, jejich prazdny hdpe trubky nam vedou primo pres pozemek, investicni naklady cetinu cca milion, investici delat nechteji. alternativy: investovat s lokalnim operatorem bezdratu do nejakyho pro nas dedikovanyho lepsiho pripojeni, tam se dostavame min. na mesicni poplatek starlinku bez vize zrychlovani. nebo by byla varianta bindnout nekolik LTE pripojek od vodafonu, nevim jaka je kapacita tyhle varianty a jestli je to pripustny. takze starlink je i pri vysoky mesicni cene fajn varianta.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MERTLAS: ja jenom, ze kdybys platil 500 mesicne za optiku po dobu 5 let, tak je to 30 000 Kc. Kdyz bys platit po dobu 5 let Starlink tak je to 500 + 60 * 100 USD = 136 000 Kc. Za 100 000 bys vykopal optik az do sousedniho mesta, priblizne.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    THAIGRR: kez by jsi mel pravdu. Ale spousta firem, ktere se specializuji na inzenyrske site, proste nema tuseni, v jake trubce se tahnou telekomunikacni site, a tak to nedelaji.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    THAIGRR: uz je to asi torchu OT... ale tehdy (to uz bude dobrejch 10-15 let) to jeste tusim kopala Telefonica O2, kdyz se prechazelo z vytacenyho na ADSL nebo tak neco esi se nepletu. A bohuzel sem nic podobnyho nedavali a ted to znova kopat cetin nebude. ALe pokud nekdo v tomhle oboru delate (nebo jste z cetinu :D ) a mate moznost to rozhodnout, tak se branit nebudu a klidne nejakou kacku na lopatu prihodim :D
    THAIGRR
    THAIGRR --- ---
    MERTLAS: jestli se optika tahala nebo ne není rozhodující, záleží, kdo a proč to kopal
    většinou když se něco kope, tak se k tomu přihazují prázdné HDPE trubky, do kterých se pak dá zafouknout jakýkoliv kabel včetně optiky
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    SEJDA: Navrh ani nedali a rovnou rekli, ze se jim to nevyplati. Nejblizsi pripojku mame cca 500m a jsou tu jen obytny domy s postarsima lidma, kteri by to nevyuzili. A bohuzel, kdyz nam to tu kdysi pred x lety rozkopali, tak se optika jeste imho netahala.
    A spoluucast… to radsi koupim starlink, kterej pripadne budu moct kdykoliv vzit a premistit :) a pokud bude rychlost dosahovat v budoucnu to, co slibujou, tak proc ne :)
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    MERTLAS: na kolik odhadli cenu vybudovani otpicke pripojky? Navrh jsi jim spoluucast?
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    KAERO: no starlink, pokud se bude platit tech 99$ tak je drazsi. Ale bohuzel tady k nam nejsou ochotni dotahnout optiku, protoze se jim to financne nevyplati, takze tu nikdy nebudu mit rychlejsi internet, kterej ale vcelku potrebuju, protoze taham docela dat tam a zpet (delam letecky prace dronem a treba minuly tyden jsem na jedny zakazce udelal ca 359GB dat, ktery potrebuju zazalohovat, respektive poslat cas od casu klientovi remote, coz by mi usetrilo docela cas, ale se soucasnou rychlosti to nejde). tusim ze td platim za internet nejakejch 700,-. Takze fakt bude zalezet, jak to Elon zrychli a rozhodovat se budu az to bude aktualni :) Ale zase si rikam, ze za tu srnadu to stoji :D v zivote jsem vyhodil prachy za ruzny kraviny :D
    KAERO
    KAERO --- ---
    MERTLAS: a platis vic nez starlink? da se ocekavat, ze s konkurenci se i nasi operatori budou snazit vic.
    MERTLAS
    MERTLAS --- ---
    TOXICMAN: no ja jsem zvedavej na to, jestli mi to pristi rok fakt prijde a jestli to bude behat rychlejc, nez internety co mam doma, kam mi O2 neni schopny zavezt nic lepsiho nez ten jejich 250Mb "HD internet". Coz ale v realu neni 250Mb, protoze z nejblizsi ustredny nejsou schopny mi sem dotlacit vic nez 160Mb a to jeste jen nekdy... takze realne se pohybuju s rychlosti jak Starlink v soucasny dobe a to kolem tech 120-150Mb (aspon tedy co jsem koukal na nejaky recenze :)).
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Mimochodem pro booster B1049 to byl 9. start a přistání :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    360 video

    SpaceX Starbase Tx Launch Site Drive By ( May 3, 2021)
    https://www.youtube.com/watch?v=FZvGh73XG5E
    PER2
    PER2 --- ---
    MERTLAS: tak jeste by to mohla bejt tak cinska nosna raketa ;))
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    MERTLAS: taky mě to napadlo :D ale v případě toho asteroidu by "pár" lidí ve střední Evropě mělo docela špatnej den
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam