• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    SN0WCRASH: Tak s Venuší je mnohem více problémů - rotace den trvá tuším asi 116 dní pozemských? Potom problém s jádrem a radiací.
    Takže jasně Mars pro případnou teraformaci č.1. ;)
    SN0WCRASH
    SN0WCRASH --- ---
    Ti, co tu pisete o Venusi, pozrite si aspon kolko sond prezilo na jej povrchu a ako dlho.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    MRAKY: O tom že Mars je řekněme strategická hranice mezi vnitřní a vnější částí naší soustavy o tom nepochybuji. To tak nějak platí ostatně i o Jupiteru a jeho měsících. :)
    A aby to řekněme nějak rychle šlapalo musela by se totálně změnit lidská civilizace a její sebedestruktivní chování a její myšlení. Což bohužel moc pravděpodobné nevidím.

    Pokud budu chcít co nejrychleji expamdovat. Automaticky dokud máme co máme za technologie tak za mě je kolonizace Měsíce č.1. Nejsi tolik závyslý na časových oknech a ta okna jsou mnohonásobně četnější než u Marsu. A vzhledem k rozdílu gravitace tak z měsíce snáz vypravíš velkou loď.
    K tomu pak potřebuješ ještě dva orbitální starporty. Jeden u Země a druhý nad Měsícem. A pak hurá cesta sluneční soustavou i mimo ni se plně otevírá. ;)

    I když pořád věřím že se objeví lepší pohon a pak to půjde i ze Země i bez elevatoru. :) Tedy za předpokladu že budeme mít i štíty proti orbitálnímu smetí. To mi teď dělá největší vrásky onen Starlink, který pokud se zesere, tak konečná.
    Tady taková malá časová zběračka kolik toho nazbíralo x raketoplánů ze svých letů. Bohužel pravost se mi nepovedlo ověřit.
    Photo
    https://bigpicture.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/15000_shuttle_hits.jpg

    STARE_CASY: Mno zbytečná teraformace Marsu jak se to vezme? I když jsou tu i jiní kandidáti jako třeba Titan nebo Venuše. Ale pořád tak něja ten Mars se jeví nejlépe a i ve sci-fi je nejčastější. Co jsem četl a zkoumal, tak Mars dříve měl i hustčí atmosféru a pravděpodobně i podobně dýchatelnou jako na zemi o kterou přišel. A i tu tézi co jsem kdysi slyšel tak do toho hezky zapadá. A kde je i zminováno že zěmě byla dříve zelená a ne modrá. No dnes je to tak trochu řekl bych čím dál víc do hněda-šeda. :D :/ Takže pokud budeme ničit naši matičku dál, tak by to asi mohlo pak vypadat jako vypadá Venuše? Nemluvě o té tikající bombě na dně oceánů a co jsem viděl i průzkumné vrty tak by se země mohla stát opět zelená plná Metanu. :/

    Ale jak píšeš nejdříve bublinové základy a pak se uvidí. :)
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    jak tam dostali ty transportéry? :)

    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    [LIVE] Starship SN15 Recovery Operations Day 2 [No Commentary]
    https://www.youtube.com/watch?v=Neuld0WXCGk
    CRAZY_IVAN
    CRAZY_IVAN --- ---
    Akorát koukám :)
    Comparing Tesla, Ford, & VW's Electrical Architectures
    https://www.youtube.com/watch?v=ZRkm6-bBk4U


    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    Here we go! Road is “closed” and Kong the Big Red Crane is now on the move back to launch site!
    credit (@LabPadre) https://t.co/0oBcW7YvMO
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: o to nejde, ale stmosfera je z 95% co2, i kdyz ji dosytis kyslikem a dusikem budes mit 1% co2 ve vzduchu, a pod
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    MRAKY: servisni stanice a dopravniho systemu zpet na zem :) zive vidim jak muskova spacex dorucuje prvni asteroid vzacnych hornin a trhy se hrouti :))
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    ROLAND: musk je clovek co dokaze namapovat technologii na lidske sny. Ted sice neustale povida o zachrane lidstva a jeho rozsireni, ale za me cesta na mars je o vybudovani servisni stanice pred beltem(s jeho surovinama) za marsem a trada tezit :)) uvidime :)
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    MAWERICK: co si z toho pamatuju, tak šlo o to, že dostat asteroid k Marsu je snažší, než k Zemi (méně energie na změnu oběžné dráhy). Tam ho pak rozporcovat, zpracovat a čistý kov, časem pak kompletní výrobek poslat na Zemi už je relativně snadný.

    Z Měsíce je hodně snadný poslat cokoli na Zemi, stojí to minimum energie zvednout se z Měsíce a pak téměř volný pád na Zemi (zjednodušeně), ale dostat cokoli k Zemi je náročnější.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    ROLAND: to je pomerne jednoduchy - multiplanetarnost lidskyho druhu. Na cim vice mistech ve vesmiru se naucime zit, tim vice znasobime sanci na preziti druhu. A kde jinde zacit nez na Marsu kterej je blizko a ma celkem prijatelny podminky....
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    STARE_CASY: protze neni tak hluboko v gravitacni studni?
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    MAWERICK: pokud by se jednalo o zpracování třeba těch asteroidů, tak to energeticky vycházelo líp s Marsem. Nevím, jestli to dohledám. Zkusím to.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Terraformace Marsu je stejně imho zbytečná. Stačí habitaty, které se při Marsovské gravitaci dají udělat hodně veliké (kopule), takže to nebude nic stísněného.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    STARE_CASY: proc nezpracovavat na mesici? Gravitace jeste mensi takze plati to co pises u marsu ale v "lepsich pomerech"
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    DZODZO: teraformovat? To uz mas lepsi venusi... ma silnejsi atmosferu a gravitaci a tak...

    na osidleni je mars asi jednodussi
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Mars je velmi strategické místo pro další expanzi po sluneční soustavě hned z několika důvodů.

    Pro další rozvoj bude potřeba hledat nové zdroje surovin ve sluneční soustavě. To jsou jednak planetky a asteroidy, které jsou zatím nejlépe dostupné v pásu mezi Marsem a Jupiterem, jednak to později mohou být i měsíce velkých planet Jupitera a Saturnu. Asteroidy jsou zdrojem kovů a dalších surovin, na měsících jsou k dispozici mimo jiné obrovské zásoby uhlovodíků, které by bylo možné dále zpracovávat stejně jako dnes ropu (plasty, hnojiva, léky...).

    Zpracovat všechny tyto suroviny ve vesmíru nebude ještě hodně dlouho moc jednoduché, ale zpracovat je na Marsu už smysl dává. Je tam gravitace, ale je jen třetinová než na Zemi (tedy doprava na Mars a z něj je podstatně energeticky úspornější než na Zemi), dá se tam navíc vybudovat rozsáhlý zpracovatelský a výrobní průmysl, aniž by do toho někdo kecal (ano, technologicky meganáročné, ale už nyní zvládnutelné).

    Jako přestupní bod pro další rozvoj je to mnohem lepší než Měsíc.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: zas ked do zeme narazi nejaky objekt, ktory ju vychyli z obeznej drahy, tak zem sebou gravitaciou strhne aj mesiac, mars moze byt v tej chvili napr. na druhej strane za slnkom, tak ani nezisti, ze nejaka zem zmizla...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: mars je změnu v zemský podmínky stejně šílenej jako měsíc
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak asi mars je najblizsia planeta, ktora sa da teraformovat, na mesiaci sa toho asi moc vykoumat neda
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam