• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    Oběžník pana ředitele:
    Existuje tu klub [Twitter - rychloblogy] ... kdo chce každodenně debatovat o této síti, postovat třeskutě vtipná meme, doporučuju se přesunout tam, tady nechám fakt minimum.
    rozbalit záhlaví
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    MRAKY: O tom že Mars je řekněme strategická hranice mezi vnitřní a vnější částí naší soustavy o tom nepochybuji. To tak nějak platí ostatně i o Jupiteru a jeho měsících. :)
    A aby to řekněme nějak rychle šlapalo musela by se totálně změnit lidská civilizace a její sebedestruktivní chování a její myšlení. Což bohužel moc pravděpodobné nevidím.

    Pokud budu chcít co nejrychleji expamdovat. Automaticky dokud máme co máme za technologie tak za mě je kolonizace Měsíce č.1. Nejsi tolik závyslý na časových oknech a ta okna jsou mnohonásobně četnější než u Marsu. A vzhledem k rozdílu gravitace tak z měsíce snáz vypravíš velkou loď.
    K tomu pak potřebuješ ještě dva orbitální starporty. Jeden u Země a druhý nad Měsícem. A pak hurá cesta sluneční soustavou i mimo ni se plně otevírá. ;)

    I když pořád věřím že se objeví lepší pohon a pak to půjde i ze Země i bez elevatoru. :) Tedy za předpokladu že budeme mít i štíty proti orbitálnímu smetí. To mi teď dělá největší vrásky onen Starlink, který pokud se zesere, tak konečná.
    Tady taková malá časová zběračka kolik toho nazbíralo x raketoplánů ze svých letů. Bohužel pravost se mi nepovedlo ověřit.
    Photo
    https://bigpicture.typepad.com/.shared/image.html?/photos/uncategorized/15000_shuttle_hits.jpg

    STARE_CASY: Mno zbytečná teraformace Marsu jak se to vezme? I když jsou tu i jiní kandidáti jako třeba Titan nebo Venuše. Ale pořád tak něja ten Mars se jeví nejlépe a i ve sci-fi je nejčastější. Co jsem četl a zkoumal, tak Mars dříve měl i hustčí atmosféru a pravděpodobně i podobně dýchatelnou jako na zemi o kterou přišel. A i tu tézi co jsem kdysi slyšel tak do toho hezky zapadá. A kde je i zminováno že zěmě byla dříve zelená a ne modrá. No dnes je to tak trochu řekl bych čím dál víc do hněda-šeda. :D :/ Takže pokud budeme ničit naši matičku dál, tak by to asi mohlo pak vypadat jako vypadá Venuše? Nemluvě o té tikající bombě na dně oceánů a co jsem viděl i průzkumné vrty tak by se země mohla stát opět zelená plná Metanu. :/

    Ale jak píšeš nejdříve bublinové základy a pak se uvidí. :)
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    MRAKY: servisni stanice a dopravniho systemu zpet na zem :) zive vidim jak muskova spacex dorucuje prvni asteroid vzacnych hornin a trhy se hrouti :))
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    ROLAND: musk je clovek co dokaze namapovat technologii na lidske sny. Ted sice neustale povida o zachrane lidstva a jeho rozsireni, ale za me cesta na mars je o vybudovani servisni stanice pred beltem(s jeho surovinama) za marsem a trada tezit :)) uvidime :)
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    MAWERICK: co si z toho pamatuju, tak šlo o to, že dostat asteroid k Marsu je snažší, než k Zemi (méně energie na změnu oběžné dráhy). Tam ho pak rozporcovat, zpracovat a čistý kov, časem pak kompletní výrobek poslat na Zemi už je relativně snadný.

    Z Měsíce je hodně snadný poslat cokoli na Zemi, stojí to minimum energie zvednout se z Měsíce a pak téměř volný pád na Zemi (zjednodušeně), ale dostat cokoli k Zemi je náročnější.
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    ROLAND: to je pomerne jednoduchy - multiplanetarnost lidskyho druhu. Na cim vice mistech ve vesmiru se naucime zit, tim vice znasobime sanci na preziti druhu. A kde jinde zacit nez na Marsu kterej je blizko a ma celkem prijatelny podminky....
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    STARE_CASY: protze neni tak hluboko v gravitacni studni?
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    MAWERICK: pokud by se jednalo o zpracování třeba těch asteroidů, tak to energeticky vycházelo líp s Marsem. Nevím, jestli to dohledám. Zkusím to.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Terraformace Marsu je stejně imho zbytečná. Stačí habitaty, které se při Marsovské gravitaci dají udělat hodně veliké (kopule), takže to nebude nic stísněného.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    STARE_CASY: proc nezpracovavat na mesici? Gravitace jeste mensi takze plati to co pises u marsu ale v "lepsich pomerech"
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    DZODZO: teraformovat? To uz mas lepsi venusi... ma silnejsi atmosferu a gravitaci a tak...

    na osidleni je mars asi jednodussi
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    Mars je velmi strategické místo pro další expanzi po sluneční soustavě hned z několika důvodů.

    Pro další rozvoj bude potřeba hledat nové zdroje surovin ve sluneční soustavě. To jsou jednak planetky a asteroidy, které jsou zatím nejlépe dostupné v pásu mezi Marsem a Jupiterem, jednak to později mohou být i měsíce velkých planet Jupitera a Saturnu. Asteroidy jsou zdrojem kovů a dalších surovin, na měsících jsou k dispozici mimo jiné obrovské zásoby uhlovodíků, které by bylo možné dále zpracovávat stejně jako dnes ropu (plasty, hnojiva, léky...).

    Zpracovat všechny tyto suroviny ve vesmíru nebude ještě hodně dlouho moc jednoduché, ale zpracovat je na Marsu už smysl dává. Je tam gravitace, ale je jen třetinová než na Zemi (tedy doprava na Mars a z něj je podstatně energeticky úspornější než na Zemi), dá se tam navíc vybudovat rozsáhlý zpracovatelský a výrobní průmysl, aniž by do toho někdo kecal (ano, technologicky meganáročné, ale už nyní zvládnutelné).

    Jako přestupní bod pro další rozvoj je to mnohem lepší než Měsíc.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    PALEONTOLOG: zas ked do zeme narazi nejaky objekt, ktory ju vychyli z obeznej drahy, tak zem sebou gravitaciou strhne aj mesiac, mars moze byt v tej chvili napr. na druhej strane za slnkom, tak ani nezisti, ze nejaka zem zmizla...
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    DZODZO: mars je změnu v zemský podmínky stejně šílenej jako měsíc
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    tak asi mars je najblizsia planeta, ktora sa da teraformovat, na mesiaci sa toho asi moc vykoumat neda
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    Stejně je mi tak trochu s podivem proč tolik ten hon na Mars? ;) Tedy něco málo smyslu mi to samo dává už i podle té jedné téze, kterou jsem kdysi hodně dávno slyšel a sám jsem ji tak trochu po svém zapracoval do své povídky Mission Mars 2007.

    A že ten Měsíc je tak nějak pořád dost opomíjený respektive veřejně opomíjený a přitom je to megastrategický bod.
    I když to asi teď bude mít pod palcem Space Force s NASA v projektu Artemis.
    A otázkou je Rusko s Čínou, které na tom jedou taky, ale nepovedlo se mi moc vypátrat žádné vhodné informace.
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    nic nove pre miestnych, ale ako vzdy, dobre sa to cita

    Elon Musk's Starship Could Land America Back on the Moon - The Atlantic
    https://www.theatlantic.com/science/archive/2021/05/elon-musk-spacex-starship-launch/618781/
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    SUMAC: já dneska u něj na twitteru četl, že okno 2024 není uplně mimo hru pro náklad :D

    @elonmusk
    2024 is not out of the question for an uncrewed flight
    SUMAC
    SUMAC --- ---
    TOXICMAN: jak jsem tak cetl co NASA zamysli, tak na Mars se poleti az dve tri okna pote, co se tam posle prvni infrastruktura (muze to byt dekada, dekada a pul priprav), takze mozna se planuje to tam cele nachystat roboticky, vcetne nejakyho pristavaciho a vypoutseciho zarizeni a teprve az to bude vsechno OK a fungovat, tak se tam v dalsim oknu posle posadka. takze nejake chytaci zarizeni dopravene tam pomoci padaku plus nafukovaciho balonu jako ochrany pri dopadu je taky porad realna moznost.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    TOXICMAN: No tak v takovém technologickém pokroku strukturální konstrukce ještě asi hodně dlouho nebudem.
    A právě na Marsu, ale i na Měsíci nebo kdekoliv na povrchu prostě tu stabilizaci bude potřeba řešit.

    Jediné z čeho mám klasické obavy aby pak jim nevznikl složitejší problém a že kvůli podvozku budou muset dělat komplikované změny v konstrukci rakety.

    Něco ala Hubble jak potřebovala NASA vyměnit řídící desky a tak za drahé miliony vyvýjeli šroubovák za dalších x milionů. Za mě naprosto unbelievable. :D
    Misto aby na to už dávno mysleli a pak to šlo jednoduše jen odemknout vyndat vadný/starý díl vyměnit za nový/funkční a zase zamknout.

    Tak z těhle nohou mám právě takový podobný pocit. :/

    Jako projektu samo fandím, chtěl bych se podívat tam nahoru a možná tam už i zůstat. Tedy až bude vyvynuto nějaké řešení umělé gravitace.
    ROLAND
    ROLAND --- ---
    STARE_CASY: Ano tomu rozumím. Jako pokud máš nějaký dostatečně pevný rám konstrukce tak cajk. Jen mám obavy pak že při konstrukci nosného rámu rakety atd. tam mohou vznikat vážné mikropoškození struktury - a kromě životnosti to samo může vést k nehodám.

    Něco jako alá třeba těsnící kroužky u raketoplánu kdy na to dojel Chalenger, tehdy když jsem to viděl tak šílené. :/

    TETREV: Ano design podvozku - deformačních, tlumících zón atd. je hodně komplikované. Ostatně i jako třeba u letadel namáhání křídel atd. I když ten podvozek to je ještě víc uber level.
    Kor u takovéhoto tvaru rakety a že bude přistávat na výšku, takže riziko převrácení.
    TOXICMAN
    TOXICMAN --- ---
    ROLAND: přesně jak píše STARE_CASY
    Elon by ideálně nohy uplně vypustil (best part is no part), viz chytací věž... ale na Marsu prostě nohy potřeba budou, myslim že na tom pár chytrých hlav usilovně dělá :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam