• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AVATAR: já si vždycky představoval, že si na to udělal nějaký přístroj.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: v 30.letech byly paprsky smrti mainstream. Vzdáleně to sahá až k Verneovi, Wellsově Válce Světů a obecně objevu rentgenového záření, radioaktivity a tak (největším vědeckým mašíblem, který byl krátkou dobu mainstream už v době, kterou jinak vnímáme jako moderní vědu, byly tzv. "paprsky N" - doporučuju nastudovat :-). Každopádně 30.léta ve vědě lze shrnout tak, že paprsky smrti čekali všichni - armády vážně investovaly do výzkumu, apod.- zatímco atomovku nečekal skoro nikdo (ano, nějaké předlohy ve fikci to mělo, některé i hrozivější - např. představa jakéhosi "kontinuálního výbuchu" na bázi radioaktivních izotopů apod.)

    Nicméně, asi bych to shrnul, že lasery na Starlinku nejspíš jako "paprsky smrti" použít nepůjde... protože atmoféra, primární určení k modulaci a tedy přenosy informací, apod. - to by fakt nešlo dohromady
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    AXTHEB: jenze kdzy mi bylo osm, tak mi nedochazelo, jakej nesmysl je rucni zbrani vypalit neco na povrchu mesice. Jen chveni ruky by napis ucinilo necitelnym :)
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AVATAR: Ja myslim, ze to i ted bude podobne dobry.
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    AXTHEB: mno ma to moc pismenek a ja malo casu na cteni.

    Me tak napada, ze to bylo prvni sci-fi, co jsem kdy cetl. Predtim jsem jel mayovky a batlicku :)

    Ale pamatuju si, zekdyz mi bracha vypravel o tom, jak Farin vypalil PAX na mesicni povrch, zapusobilo to na me tak moc, ze jsem to pak dal jednim hltem.

    Sry za OT.
    AXTHEB
    AXTHEB --- ---
    AVATAR: Jak jako nedík?
    GIOMIKY
    GIOMIKY --- ---
    Tesla will hike price of “Full Self-Driving” driver assistance to $12,000: Musk
    PES
    PES --- ---
    MAWERICK: Paprsky života a smrti, Troska J.M., 1938 - ing. Farin

    versus

    Paprsky inženýra Garina (Giperboloid inženěra Garina), Tolstoj A.N., 1941- ing. Garin

    (že by Tolstoj opisoval? Tedy, ehm, se nechal "inspirovat"? ;-))
    MRAKY
    MRAKY --- ---
    snazim se googlovat info typu
    - jake bude spojeni mezi satelity starlinku. Budou mit spojeni na vsechny "nejblizsi" satelity ? Nebo jen na sousedy na stejne orbite ?
    - pokud bude starlink satelit navazovat spojeni na satelity mimo svoji obeznou drahu. Jak bude probihat zamerovani? Nebude mit casta korekce za vedlejsi efekt ovlivneni drahy samotneho satelitu?

    a nenachazim. Pokud mate nekdo nejaky link na detailnejsi popis, prosim prosim, podelte se.
    JIMIQ
    JIMIQ --- ---
    First 15 Tesla Semi units to be delivered to PepsiCo by end of January: report
    https://www.teslarati.com/tesla-semi-first-customer-deliveries-date-pepsico/
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    Ted abych dal znova komplet trosku. Nedik :)
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    DZODZO: no.. Nemo ho mel od Ing. Holana :) (Nebo Farina ja uz si ten dej taky presne nepamatuju :) )
    DZODZO
    DZODZO --- ---
    XCHAOS: nemal paprsek smrti kapitan nemo od j.m. trosky?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: Elon se očividně kromě jiných Teslových vynálezů inspiroval i jeho slavným (leč nedochovaným/utajeným/zapomenutým) paprskem smrti :-)
    PES
    PES --- ---
    PER2: Než laser (fotony) by byl mnohem lepší částicový/iontový paprsek... laser se také alespoň trochu rozostří a těžko čekat, že by protistrana poskytla čočky přímo těsně nad svým trupem pro propálení (a na propalovací výkon je třeba velkých výkonů zdroje - obvykle dnes chemické lasery = nutná reaktivní pracovní náplň) :-)
    To částicový paprsek je jiná liga, díky iontové povaze vyvolá při zásahu sekundární jevy, které mají šanci poškodit i vnitřní elektroniku. Ovšem to má zase jiné nevýhody - nabité ionty podléhají vlivu el.-mag. polí a tím pádem se blbě řeší zaměření (není to přímka). Leda snad neutronový paprsek - jenže ten se zase špatně generuje...
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OTAVA: laser se vyznacuje tim, ze muze palit vyssim vykonem, nez je jeho elektricky prikon. Nebot je postaveny na principu kumulace fotonu, to se samzrejmne vyuzije i pri poslani dat: nesviti/sviti. Navic se vykon laseru vztahuje na plochu, a cim uzsi svazek ma, tim je "vykonejsi".
    PER2
    PER2 --- ---
    cool
    SpaceX - Awesome Track - Starlink 35 - 01-06-2022
    https://youtu.be/k8GTAtBtkng
    PER2
    PER2 --- ---
    OTAVA: ty vis co tam vyrabi elektrinu, treba tam propasovali par reaktoru ;) nemas vubec predstavivost z tebe by byl spatnej zaporak
    OTAVA
    OTAVA --- ---
    PER2: tak především můžeš vycházet z napájení zejo. nemůžeš použít víc elektřiny než vyrobis také výkon laseru odhadnes asi celém přesně. ve vesmíru by jsi asi dokázal oslepl t nějakej ten senzor, ale na nějaký zásadnější poškození to asi fakt nebude.
    PER2
    PER2 --- ---
    OTAVA: tys vsechny ty satelity montoval, ze vis jaky maji vykon ;) laserem nedokazes poskodit jiny satelit?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam