PER2: obráceně :-) finanční síla Číny je dnes dost velká, aby měla páky na formování veřejného mínění.
Výhrady vůči vlivu na astronomii uznávám a mrzí mi. Výhrady týkající se ohrožení bezpečnosti provozu na oběžné dráze jsou ze strany mocností provádějící ASAT testy se spoustou neřízených úlomků čiré pookrytectví - většina Starlinků je řízená, a to aspoň částečně i v případě poruchy pohonu, jak to zaznělo). Je to méně nebezpečné kosmické smetí, než většina jiného smetí z dob původní space race - na orbitě jsou dodnes poslední stupně raket z té éry, neřízené, velké, hmotné. S tímhle nelze relativně malé a hlavně komunikující a většinou řízené družice srovnávat.
Co se rizika zániku v atmosféře týče, tak sice argumentaci chápu, ale odhad množství meteoritů, které atmosféru každoročně zasáhnou zcela přirozenou cestou, je:
25 million meteoroids
An estimated 25 million meteoroids, micrometeoroids and other space debris enter Earth's atmosphere each day, which results in an estimated 15,000 tonnes of that material entering the atmosphere each year.Při průměrné životnosti starlinků 5 let (počítám ji pro další generaci družic prodlouží) tedy až 5000 tun družic na oběžné dráze znamená přírůstek 1000t zanikajícího šrotu ročně. Ano, dílčí složení odlišné od typických meteoritů může být trochu problém, ale pořád předpokládám, že výsledkem hoření jsou buď plyny, které se asi moc neliší od většinového složení atmosféry - nebo větší kousky ve formě nějakého "popela", které na zem nakonec dopadnou, i kdyby to mělo být řřeba za rok.
Opět, srovnat to můžeme např. se sopečným materiálem ve stratosféře. Tam se u velkých erupcích bavíme třeba o miliardách tun materiálu, vyvrženého do stratosféry. S tím nějaký Starlink nejde srovnávat, snad leda kdyby ty zbytky setrvávaly ve vyšší atmosféře nečekaně dlouho. Ale opět, jestli tam za poslední miliony let přibývá 15 000t materiálu z meteoritů ročně, tak asi nějakých mechanismus postupného usazování toho prachu musí existovat, že... a nikde není psané, že je limitovaný na těch 15 000t, protože ty miliardy tun sopečného popela taky mizí v průběhu roku dvou.
Já jsem celkem alarmista pokud jde o ty opravdu nebezpečné antropocénní procesy, jako jsou třeba emise z fosilních paliv, tam jde opravdu o gigatuny a je to více než srovnatelné s nejsilnějšími přírodními procesy, jako jsou sopky. Ale u těch Starlinků jde o směšné množství... ano, když se to bude beze změny dělat stovky let, už to směšné není, ale doufám, že snad Elon mám nějaké plány třeba co se týče údržby a refuelingu, do budoucna... pokud jde o výhled třeba na víc jak 10 let...