ALCATOR: Apollo skákalo placáka záměrně... (a i kabina Sojuza, při plánovaném návratu od Měsíce). Ale z LEO se skutečně placák neskáče, nicméně třeba Shuttle měl velmi přísné rozmezí úhlů, pod jakými směl vstoupit do atmosféry (a k tomu sám musel v stupovat natočený v určitém konkrétním úhlu náběžné hrany)
SpaceShip určitě bude mít přesně předepsané, pod jakým úhlem musí vstoupit, i když úhel trupu rakety vůči směru letu bude úplně jiný, než u STS/Shuttle (na animacích je to fakt těch 90°, ale to je trochu jiných 90° než "kolmo dolů z orbity :-).
Největší neznámá podle mě je chování těch úchytů aeroplácaček během vstupu do atmosféry, kdy mechanismus plácání bude obtékat horká plasma. To je něco úplně jiného, než to závěrečné podzvukové brždění.... už jen nadzvukový test Starshipu by byl hodně napínavý, ale tady je podle mě docela velká šance, že k němu ani nedojde (ostatně viz Falcon 9 1.0, korek a padáky :-). Aeroplácačky (Elonerony :-) budou samozřejmě zcela sklopené - ostatně ještě při nadzvukové rychlosti si nejspíš max. jen sem tam nějaká trochu "šáhne") a případné zásahy do proudu plasmy budou fakt homeopatické - jenže problém je ten zlom mezi úchytem a plácačkou (srovnal bych to třeba s IXV, které to mělo vymyšlené velmi hezky, třeba i oproti raketoplánu...).
Zkrátka je to hodně napínavé a navíc SpaceX ani nebude mít video z toho vstupu - možná palubní záznam, ale když se to celé rozpadne.
Jinak možný důvod odkladu testu je, že pokud to bude fungovat, Čína to okamžitě okopíruje - takže to může být taková zajímavá hra, jestli to začnou kopírovat ještě před tím, než to bude vyzkoušené :-)