YMLADRIS: opakuješ to samé, co jsem říkal já: americký politický systém je hodně jiný, než náš, nejsme na něm experti a pokud tento systém známe z literatury a z filmů, tak je to často z období jeho "zlatého věku", kdy měl poměrně vyspělé opravné mechanismy, kdy v USA střední třída ovládala asi 60% majetku (nevím přesně, nějaké takové číslo) a pokud by někdo mluvil o "horním 1% procentu", tak by si všichni mysleli, že mluví o historii železničních a případně ropných magnátů konce 19.století a začátku 20.století.
Souhlasím zejména s tím, že tak jak se to jeví nám, se skutečně USA dostaly na pokraj jakési občanské války měst z obou pobřeží proti "vidláckému" vnitrozemí. Životní styly jsou tak rozdílné, že se vlastně možnost nějaké komunikace ztratila. A popravdě, nechci tu vykřikovat, že na vině jsou jen republikáni a gun nuts - věc je složitější, a celé je to vlastně jakýsi "marxismus naruby", protože "venkované" často ani nepokládají řadu městských profesí za reálné profese... u právníků toto třeba ještě lze chápat (velkým kořenem nenávisti k Hillary bylo jistě i to, že byla profesí právnička), u antivaxerů a nedůvěře k lékařům a vědcům toto už zavání lehce nástupem středověku. Naproti tomu ale obor "liberálních věd" (odtud dvojsmysl až trojsmysl v chápání slova "liberal" v americkém prostředí) se skutečně asi dost odtrhl od reality a celá high-tech americká společnost se ocitla trochu ve vzduchoprázdnu, když spousta profesí udržující v chodu sofistikovaná technická odvětví se ocitli v roli jakýchsi podřadných údržbářů. Takže existuje jistá tradice amerických technologických podnikatelů - v podstatě dnes už skoro staletá - označovat se za "pracující třídu" a Elon se k téhle tradici viditelně hlásí.
Celé to nemá jednoduché řešení a dopad na okolní svět, pokud by to skutečně skončilo nějako občanskou válkou, by byly drtivé. Za správné řešení ale nepokládám aby se jeden bláznivý miliardář snažil transformovat centralizované sociální médium na "aplikaci pro všechno" a nějak osvíceně zhora zabránil (velmi teoretickému) "protěžování Demokratů" - fakticky, nezdálo se mi, že by tam Trump měl málo followerů a vlastně ho zařízli až když se jeho stoupenci de-facto pokusili o puč.
Nejsem Američan, takže holt můj názor je nemusí zajímat... ale řada komentátorů vidí řešení v transformaci amerického systému dvou stran na nějaký systém poměrného zastoupení, který by skoncoval mj. s gerrymanderingem (mimochodem, velmi ohavná zbran', kterou nejčastěji používají Republikáni proti Demokratům, když Demokrati proti nim zase používají hlasy přistěhovalců...) a tou nemožností komunikace a vytvořil by systém odhadem minimálně pěti velkých (+ klidně stávajících dvou menších) stran, které by se po volbách nějak musely dohodnout na koalicích - v evropském stylu.
Každopádně, znovu opakuju, že pro nás jako pozorovatele žijící mimo USA je to stěží srozumitelné. Věci jako masové střelby ve školách nám přijdou šokující - ale USA jsou obrovské a do měst, kde se to stalo, je to pro většinu Američanů v daný moment ještě dál, než pro nás třeba na Balkán nebo do rozstřílených měst na Ukrajině. "U nás" se taky dějí hrozivě věci... akorát se nám je daří vytěsnit, daří se nám udržet si od nich distanc... a nejspíš podobně to funguje i tam, většinou je to považováno za šokující kauzu jednoho specifického města a chrání je nějaká mentalita "u nás by se toto stát nemohlo"... v našem městě, v našem státě, apod. A celé to pak nějak redukují do toho emocionálního shittstormu "zasraní Demokrati"/"zasraní Republikáni" a najdou si nějaké racionalizace, proč za to ve skutečnosti můžou "ti druzí".