BOREC: popravdě, ale jednotlivé společnosti se odlišují tím, jaké procento dokáže tenhle optický klam prokouknout: prostě lidi si uvědomí, že nejsou jen součástí řešení, ale i součástí problému. A snaží se nějak dohodnout a najít řešení.
Velká část témat, které Elon doted' řešil, jako inženýr nebo jako zástupce investorů, byly spíše témata technická: tam skutečně byl nějaký problém, objektivní, a on s ním bojoval a vymýšlel řešení. Na tom Twitteru je to obráceně: on je součástí problému, protože kde je vůbec psáno, že účty s miliony followerů se mají řídit stejnými pravidly, jako ty obyčejné? Minimálně čerpají daleko víc zdrojů sítě, než účty nás ostatních: a debata, kdo vlastně ty zdroje má zaplatit - jestli ti followeři, kteří ale fakt nehodlají, nebo ti provozovatelé účtů (kteří rozhodně schopnost monetizace tohoto mediálního záběru předvcedli...)
Zaplatil bych 8 USD měsíčně za právo followovat účet @elonmusk ? No, před pár lety možná. Potom, co předvedl v posledních týdnech, asi už jen z principu ne. Ale o tom to celé je! Provoz infrastruktury Twitteru má nějaké náklady. Teorie, jak uživatelé s levelem Twitter blue budou disponovat nějakými přímými negativními moderačními hlasy, ve skutečnosti udělá z Twitteru nástroj komerční cenzury - cenzorem bude ten, kdo si za to zaplatí - zatímco Mastodonisté spíše věří na jakousi komunitní decentralizovanou cenzuru, kdy komunity budou na sebe vzájemně nějak tlačit, aby svoje moderační pravidla vzájemně respektovaly.