KOUDY: no tak říkáme zhruba to samý. Akorát jedna strana má nejvýše blbý kecy a extrémní stanoviska prezentuje jen její malá část. Ovšem druhá strana má blbý kecy a malá část z ní jde a občas někoho postřílí. (a ne, občasný looting v supermarketech není takový problém, jako střílení ve školách).
uražený lidi zřejmě byli cílová skupina některých inzerentů, takže proto se Twitter snažil to regulovat, ale stejně si nevydělal na svůj provoz (no, ono se ti ve světě spekulativních investic snadno stane, že firma nevydělává tolik, aby to dávalo proporcionálně smysl s tím, za kolik jí někdo chce koupit... to je prostě život). Centralizace není ideální - já ostatně Mastodon objevil už v roce 2018, ale neznal jsem všechny detaily Fediverse a mluvilo se o tom jen velmi málo. Problém je, že to, jak se Elon chce obejít bez inzerentů a všechny zpoplatnit, mi taky není sympatické a myslím mu to prostě nevyjde. Ale v některých věcech má pravdu, např. že náklady na provoz nemoderované sítě budou zlomkem těch původních (jenže to v případě Fediverse platí taky z ještě se ty relativně nízké náklady dají rozložit mezi mraky malých hráčů, uživatelé jsou současně moderátory a ukřičené extrémy ze svých instancí prostě vypruděj... protože ani ti shitposteři _doopravdy_ něchtějí kamarádit s nácky, myslím... ).
Existuje spousta věcí, kvůli kterým mít sociální sít'. Třeba málo se ví, že je obrovským způsobem monopolizovaný trh online seznamek - jenže každá sociální sít' je potenciální online seznamka! Myslím, že Internet je zralý na nějakou revoluci v tom, k čemu se používá. Jednou z možností jsou místo nesmyslným volatilních kryptoměn například masivně jednoduché mikroplatby s relativně stabilní hodnotou (to je ten Wechat, jedna z možností, proč Elon Twitter koupil - elektronická cash i pro lidi bez účtu, a navíc bez nějakých spekulací na kurz...). Existují další možnosti, a to je prostě návrat ke službám, které ani monetizovatelné nejsou, ale náklady na jejich provoz jsou minimální a lidi to prostě bude bavit. Velkou roli v tomhle hrají P2P sítě. Třeba trénování umělých inteligencí může být snažší, pokud se pojme decentralizovaně (jako byly kdysi ty RC5 cracking contesty, ze kterých myslím nepřímo vzešel i bitcoin mining...)
Zatímco u reálné sériové výroby (elektromobilů, raket) je potřeba korporátní organizovanost a v jisté smyslu centrální velení a řízení, tak Internet a virtuální záležitosti byly vymyšlené, aby byly pravým opakem tohoto. Do připoutání pozornosti uživatelů k centralizovaně řízeným místům se investuje obrovské úsilí - ale může se stát, že lidí navzdory tomu všemu dokáží svojí pozornost upřít jinam, na jiná místa...