odemčeno
Nový pohon a horké chvilky při přistání. Americký stroj přistál na Měsíci poprvé od roku 1972https://denikn.cz/1361185/americky-stroj-poprve-od-roku-1972-pristal-na-mesici-ma-jen-tyden-na-to-aby-vse-stihl/?cst=3e4a49a1873da6f12647d246d606666ce8fbf4e126faa62f960ee48bfdeb5af0Tým v řídicím středisku prožil horké chvíle, když selhaly laserové dálkoměry, bez nichž se přistání nedá řídit. Technici však dokázali narychlo pozměnit ovládací software a zapojit do přistávacího manévru vědecký laser, součást vybavení, které dodala NASA.
Odysseus přistál poblíž kráteru Malapert A, asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce. To je momentálně ta nejzajímavější tamní adresa, v oblasti jižního pólu má přistát i americká lidská posádka. Předpokládá se, že právě tam je největší šance na nalezení vodního ledu. Ten je víceméně nutnou podmínkou, mají-li se na Měsíci usadit lidé dlouhodoběji a zbudovat tam stálou základnu. Voda je nezbytnou surovinou pro život astronautů i pro výrobu paliva a dalších materiálů. S vodou a elektřinou se už dá přežít. Elektřinu vyrobí solární panely, případně malý jaderný reaktor, ale dovážet vodu ze Země v potřebném množství by bylo nesmírně obtížné.
Odysseus odvezl na Měsíc několik vědeckých přístrojů, z nichž většinu dodala NASA. Většinou nějak souvisejí s budoucí misí Artemis. Buď jde o testy vybavení, nebo o přípravu „letiště“ jako v případě laserových odražečů, které umožní velmi přesné navádění přistávajícího stroje. Většina přístrojů bude pracovat jen po krátkou dobu. Za sedm dní nastane v místě přistání sedmadvacetidenní měsíční noc. Do té doby je třeba stihnout všechna měření – Odysseus a jeho náklad nejsou vybaveny na to, aby tak dlouhou mrazivou tmu přečkal.