YMLADRIS: tohle je složitější otázka. Kreativita, kterou minimálně v určitém období, dejme tomu 2010-2020, projevoval když ne Elon osobně, tak jeho firmy, je jistě obdivuhodná a následováníhodná. Ale kreativita, invence a inovace v podstatě podle mě nejsou práce - jsou jejím opakem. Práce je rutina, stereotyp, iterace. A podle mě problém je, že civilizace obecně iteruje destruktivní vzorce, protože lidem umožňují držet se stereotypu a nepřemýšlet (a teď to neříkám, jako pozorovatel zvenčí, ale jako aktivní oběť tohohle systému...)
V podstatě souhlasím, že by bylo zajímavé, kdyby víc lidí bylo v něčem jako Elon - říkám v něčem, milionáři a ne miliardářští oligarchové, elektrokola s rekuperací místo elektromobilů s rekuperací, powerwally samozřejmě, inteligentní MHD místo averze k MHD, decentralizované sociální sítě (ale na to potřebujeme více Elonů, kteří by provozovali svoje malé nody, apod.). Ale fun fact je, že Elona by jistě nikdy neuspokojilo být zaměstnancem ve své vlastní fabrice :-) Jeho styl je do hierarchických struktur nezařaditelný (proto se snaží proniknout na samotný vrchol těch hierarchií, bohužel až komicky naivně viditelně, že si člověk říká, že je to nakonec jen hra..)
Věci jako robotizace a AI mají potenciál rušit stereotypní rutinu, která ve výsledku zabijí společnost a ekosystém - pokud jsou Elonoviny zajímavé. Posouvat se někam vpřed, jasně. Ale nakonec by poselství mělo být ne staňte se členem sekty, stoupence, obdivovatelem, fanouškem/fanynkou - ale spíš rozjeďte něco podobného. Zjistěte, po čem lidé touží. Zjistěte, jestli to dokážete nabídnout - produkt, návod, idea...
V podstatě nepotřebujeme jednu největší raketu, ale spoustu zastupitelných a konkurujících si ekonomicky udržitelných (a k tomu přispěje vícenásobná použitelnost) dopravních systémů. Tohle byla myšlenka za komerčními programy NASA. Ale ve výsledku to vypadá, že původní drahý monopol byl nahrazen jiným monopolem, který za stejné peníze umožní 10x víc startů a zamoří astronomům výhled do hlubokého kosmu.