• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    QWWERTY
    QWWERTY --- ---
    vzapominate jak Tesly nesmi do mycky?
    https://www.reuters.com/investigates/special-report/tesla-musk-steering-suspension/

    tak cybertruck taky ne (zjevne bez ohledu na "car wash mode")
    Cybertruck Turns Into Large Metal Brick After Going Through Car Wash
    https://futurism.com/cybertruck-brick-car-wash
    "Damage caused by car washes is not covered by the warranty."


    to je fakt jak koupit auto od startupu z kickstarteru a ne neco, co bych cekal od automobilky "zvLadlA Za PoSlednich 10 LEt VyDElAT InVEStORum 8000x"
    AVATAR
    AVATAR --- ---
    ONDRAT: dovzdelej se. Je dokonce velmi pravdepodobne, ze budeme schopni cloveka upravit, aby vydrzel podstatne vic (a dyl). A to v ramci nekolika let. Jak do toho hodi vidle ai, ktery uz nyni ve velmi omezene forme, zasadne pomaha rozlustit (nejen nas) genom, to vi jen buh. Kazdopadne je to realnejsi vyhled, nez cestovani mezi hvezdami.

    Ja bych se spis ohradil proti te inteligentni rase hned na zacatku, co se chce rozpinat a rozsirovat. S inteligenci ci zivocisnym druhem (natoz rasou) nema rozpinani se nic spolecneho :)

    Kazdopadne jde o tu alternativu, o moznost dostat se z oblehaneho hradu a neumrit tam hlady. Je to priprava na nejhorsi. A na tom zridka byva neco spatnyho.

    Elon je takovej vesmirnej prepper. Dela si bunkr, kterej doufa, ze nikdy nebude moct vyuzit. Bojuje se svymi uzkostmi, ktere jsou shodou nahod, i uzkostmi celeho sveta :)
    E2E4
    E2E4 --- ---
    STARE_CASY: ale jak by tohle fungovalo ekonomicky? je příšerně drahé se tam dostat a je drahé tam udržovat základní životní podmínky. a nejsou tam narozdíl od kolonií žádné zdroje, které by šlo exploatovat. a když, tak bude drahé je přivézt přenést na zemi.

    technologie jsou pěkné a udělali jsme v nich velký pokrok.. ale některé nemáme (třeba něco s tím smrtícím prachem?) kdo bude financovat jejich vývoj? a hlavně, naše technologie jsou závislé na sofistikované výrobě která má dlouhý dodavatelský řetězec. jak na Marsu vybudujes fabriku na počítače a všechny jejich komponenty a komponenty komponentů?
    SATAI
    SATAI --- ---
    STARE_CASY: ale Satai tam zkousel nahodit, ze vetsina lidi, co jsou tak v prdeli, aby to chteli zkusit, zaroven neni dost ve vate.
    PES
    PES --- ---
    Tak nějak opomíjíte základní fakt, že celou dobu té cesty do Ameriky se pohybujete v rámci planety schopné udržet život (tedy minimálně kdy všude kolem je vzduch k dýchání, ve vodě kolem při troše snahy v nejhorším i nějaká ta jedlá ryba) s tím, že v cíli opět lze přežít i s minimem (i když dost na hraně, jako Jametown kolem roku 1610, ale tam to bylo dost o tom, že jaksi neměli/nechtěli se dostatečně postarat/pracovat o zásoby na přežití zimy) a ve stále "domácí biosféře"...
    ...co z toho máte na Marsu? (slovy klasika "Když to srovnáte s výletem na Kokořín, co máte tady? ... PRD." ), dokonce to stejné je i na Měsíci (kde to je doslova "za humny" se všemi potenciálními výhodami - zásobovatelnost, rychlý návrat, tedy až na tu trošku nějaké atmosféry na Marsu).
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    MAWERICK: Vůbec nechápu, z čeho usuzuješ, jak se na to dívám já. Pouze jsem poukázal na nějaký ukončený stav psychických a fyzických možností člověka, pokud máš dojem, že cesta přes Atlantik je stejná jako cesta na Mars, tak si ten Atlantik můžeš vyzkoušet, trvá to něco přes měsíc.
    Snad ani nebudu připomínat, že cesta na Měsíc a zpět trvala nějakých 8 dní.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    ONDRAT: ano to je.. ale byla to VETSINOU moreplavba v ramci relativne uzavrenych mori jako treba stredozemni nebo v asii mezi ostrovnima uzemima a kontinentem. ale plavit se pres atlantik? to je trosku jiny kafe :) a z pohledu technologie to bylo dost srovnatelny...
    jasne "na druhe strane" neni tvrde vakuum, ale zasoby ti muzou dojit stejne, uzavbreny prostor to je taky "stejne" a tak... tech paralel je vic.

    a ted mame dalsich par set let zkusenosti navic v obou smerech ktere zminuje. jak o psychickych "nastrahach" tak o tech fyzickych... a mame prostredky treninku, odpocinku, bezpecnosti a podobne o kterych se lidem pred 100 lety ani nesnilo...

    A ten postup je mimojine taky pomalejsi presne proto ze se resi krizove stuace a rekace na ne ktere predtim nikdo neresil. ani treba v programu apollo... bnud o nich nevedeli nebo je proste neresili...

    a ano... i cesta na mesic byla velmi podobna v tom ze to byla vec kterou pred tim nikdy knikdo neudelal s podbnyma "nastrahama" a taky jsme to zvladli :)

    obavam se ze kdyby se na to dost lidi dival jako ty tak se nikdy nevyhrabem z jeskyne bohuzel
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    PER2: Neřekl bych, že to je pořád dostatečně srovnatelné, ale jak myslíš.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    STARE_CASY: Dobře osvěžím si svoje znalosti, ale asi s tebou nebudu moct jen tak souhlasit, možná ve století 16. ale později? Nicméně abych ti mohl být partnerem v diskuzi, tak půjdu studovat.
    PER2
    PER2 --- ---
    ONDRAT: jak jsou dneska asi odolny namornici na atomovejch ponorkach, kdyz jsou zrovna na pulrocni misi, kdy si ani nesmej zavolat domu a slunicko videj tak leda na obrazku
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    MAWERICK: Přirozeně jsou jiné, protože to co popisuješ zažíval člověk v průběhu evoluce dostatečně ve svém přirozeném habitatu a mohl si to reálně vyzkoušet, potrénovat, ostatně mořeplavba je tady s námi tisíce let.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    ONDRAT: neidealizuju. Není k tomu žádný důvod.

    Naopak u tebe je velké nepochopení nejen ohledně cesty na Mars, ale také historie. Fakt si zkus o době kolonizace Ameriky v 17. až 19. století něco načíst. Tehdy to byly cesty na hraně tehdejší technologie, znalostí, ceny v přepočtu na kupní sílu i produkci, ale i na hraně odolnosti lidí. Těch podobností s kolonizací Marsu tam je opravdu hodně. Není to pochopitelně ani zdaleka stejné, ale když si tu dobu projdeš, zjistíš si, jaké úsilí to tehdy stálo, jaká byla motivace a kdo vlastně osídlení reálně dělal, tak uvidíš hodně společného.
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    jinak k ruznym pripadum a "prubehum" kolonizace doporucuju tenhle YT channel...
    neni to sice EM related ale k tomuhel tematu ma dost co rict...
    https://www.youtube.com/@isaacarthurSFIA
    MAWERICK
    MAWERICK --- ---
    ONDRAT: a v cem presne jsou ty naroky tak jine vzhledem k urovni technologie?
    Kdyuz zustanem u te maeriky jako prikladu napr...

    Cesta tam na plachetnici trvala mesice, lidi casto umirali uz cestou at uz pri ztroskotanich nebo na podvizivu pripadne nemoce a tak. byly jich desitky nebo stovky "zavreny" na drevne "kocabce" vydani na pospas pocasi s omeznejma zasobama a tak...

    a po prijezdu se museli potykat jak s pocasim tak se zviratama a domordcema ktery je aktivne lovili....

    stejne tak po psychicke strance uz ta cesta nebyla med, zadna moznost komunikace s domovem.. a prakticky se vydavali na jednosmernou cestu a s tim do toho taky sli...

    pokud (az) dojde k tomu ze se do vesimru (at uz na LEO, Mesic, Mars, whereever) opravdu budou moct vydat "normalni lidi" jako osadnici tak verim tomu ze se najde dostatek "blaznu" kteri pujdou. stejne jako se naslo dostatek tech kteri sli do ameriky...
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    STARE_CASY: Myslím, že si to celý dost idealizuješ. Pořád jsou tam zcela neporovnatelný nároky na fyzickou a psychickou odolnost a v neposlední řadě na celkový náklady a celej podpůrnej technologickej systém.

    Ale já tady nechci bejt s váma v rozporu kluci, jenom mi asi tak nějak stačí, když budem kolonizovat nefyzicky.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    ONDRAT: nemluvím o objevování Ameriky, ale o osídlování. To jsou úplně rozdílné děje s jinou motivací...
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    KOUDY: No nevyřešej, ale cením, že to přiznáváš a akceptuješ, že lidi budou umírat, tím je asi vysvětleno proč ten pokrok neběží nijak rychle a kde jsou limity.
    ONDRAT
    ONDRAT --- ---
    STARE_CASY: Wau, dobře tedy. To si někam zapíšu, že cesta na Mars a jeho kolonizace je podobná jako objevování Ameriky.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    ONDRAT: No takze technologie to uplne v pohode vyresej. Vyresej vodu, vyresej srani, vyresej zimu a teplo, vyresej kyslik atp. Spis tam za prvy nebude proste co delat, protoze na Marsu je rekneme si to uprimne..naprosty hovno..a za druhy pri stavbe vesmirnejch zakladen na orbite, zakladen na mesici i pri ceste na mars budou urcite lidi umirat a imho jich nebude uplne malo. Na to si jako lidstvo budeme muset imho zase zvyknout..ze pri posunovani nasi rasy a civilizace je to prirozena vec, ktera se stava.
    STARE_CASY
    STARE_CASY --- ---
    ONDRAT: fakt nepotřebuješ žádného jiného, lepšího člověka. Jak nadhodil SATAI - ten scénář bude podobný jako osidlování Ameriky. A nemyslím jen té severní, ale už ty první vlny osídlení z 16. a 17. století, kdy zakládali kolonie Španělé a Portugalci. Cesta trvala dva až tři měsíce (ano, není to těch devět měsíců až rok, jak by to mělo být v případě Marsu, ale zase to bylo za výrazně horších podmínek, zejména co se týká jídla a zdravotní péče). Lidé, co odjížděli do kolonií, věděli, že se už nevrátí. Psychicky to vydržela většina.

    Cílem prvních vlny bylo hlavně založení námořní základny pro další expanzi, takže hlavně produkce jídla a základní řemesla na opravy lodí. To se dá čekat i na Marsu. První vlna bude hlavně budovat zázemí. Tam ještě mohou jít lidé s tím, že si vydělají a vrátí se. To se zvládnout dá, to bych viděl podobně, jako se teď najdou lidi, co si jdou vydělat na ropnou plošinu do severního moře a stráví tam rok, dva, odříznuti od světa taky poměrně dost účinně.

    Pozdější vlny budou podobné, jako osidlování severní Ameriky v 18. a 19. století - to byli lidé velmi často motivováni vidinou svobody, v té době to bylo chápáno hlavně jako svoboda náboženská. Odcházeli lidé, kteří věděli, že cesta bude dlouhá, těžká, bez návratu, ale doufali, že uniknou tehdejšímu "systému" - a tohle by se mohlo s velkou pravděpodobností opakovat. Jen místo rozdílnosti ve víře v Boha tak najdeš spoustu lidí s vírou ve svobodu ekonomickou, daňovou a kdovíjakou ještě. A dá se celkem se slušnou jistotou očekávat, že to dopadne dost jinak, než si představují. Stejně jako se postupně USA (zejména státy, kam odcházeli právě ti hledači náboženské svobody) staly nábožensky fundamentalistické a silně konzervativní (viz Jižní baptistické konvence, případně Mormoni - obojí to je velmi neradostné čtení o nesvobodě a provázanosti náboženství s politikou a se státem obecně), tak i společnost na Marsu bude velmi svázaná, řízená silně technokraticky (bez ohledu, jestli tam bude Musk nebo někdo jiný - vzhledem k tomu, jak drahé to budování bude, tak za tím bude soukromý kapitál s vidinou toho, že to bude řídit), ale bude přesvědčená, že oni mají tu pravou svobodu.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam