• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TOXICMANElon Musk respektive jeho firmy SpaceX (Falcon / Heavy / Dragon / Starship), Tesla, Starlink, Neuralink, Boring, xAI
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    OMNIHASH: Ve firme v pohode, ale tady se bavime o clenech rodiny na zasedani vládní agentury.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OMNIHASH: dik, no tak to je potom jako Toyota :)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    SEJDA: to máš přesně naopak, VW patří Proschům, momentálně jsou někde na 53% hlasovacích práv.
    SEJDA
    SEJDA --- ---
    OMNIHASH: Porshe je VW. Porshovi sice ve firme jsou ale vzdy je muze prehlasovat rada/predstavnstvo, tak aby nebyly poskozeni jini akcionari.
    PES
    PES --- ---
    KOUDY: Trhej, Rexi, trhej!!! ;-)))
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    Zastava se Elona..na neeej!
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    ALMAD: tady se musím Elona zastat, jeho nikdo nikam nezvolil.l, a mít rodinný členy ve vedení firem mi přijde normální, takový Porscheovi vládnou automobilce dodneška.
    ALMAD
    ALMAD --- ---
    KOUDY: Na tom me nejvic desi to treti. Stejne jako u Trumpa, podle me jeden ze znalu ze ti oligarchie uz najela az moc je, ze zvoleni cloveka do vlady automaticky znamena, ze tam sedi injeho rodina.
    KOUDY
    KOUDY --- ---
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: ano, ten moment, že Elon nechtěl úplně všechno předat Číně, je zajímavý: jenže tam je ještě specifický problém s americkým mindrákem, kdy prostě musí být "první a nejlepší na světě", jinak je zle (je to asi stejné jako s tím, že Rusové to zase vždycky museli mít "největší"... což se jim už teda dost dlouho nedaří...).

    Součástí problému je samozřejmě to, že než aby západní firmy zaplatily domácí pracovní síle západní mzdy a umožnily ji nedej-bože zbohatnout, tak radši výrobu outsourcujou a zadělávaj si tím na docela velký problém... na druhou stranu, tohle se už jednou částečně stalo s Japonskem, ale to po krátkém období, kdy to vypadalo, že technologicky předežene zbytek světa, upadlo do vleklé ekonomické stagnace, z obvyklých důvodů - je vlastně relativně malé, nemá dostatek vlastních zdrojů, apod.

    Každopádně ten obrat od toho, že jde o vědu a technologii a o politiku vůbec ne k tomu, že najednou o politiku jde až na prvním místě, byl strašně rychlý - vlastně to byl méně než rok. A co se stane teď, to netuším. Odklon od Elona od Trumpovy (nevyhnutelné) reálné politiky by nakonec mohl být zajímavý. A proto sledujeme a komentujeme každé jeho plácnutí.
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: problémy s těmi firmami jsou v zásadě:
    - molochy (tedy efektivita a preciznost šla do kytek, často jen kvůli zisku pro akcionáře)
    - předání celého historického know-how Číně outsourcingem prakticky všeho tam (aby to mohli okoukat, okopírovat a sami vylepšit, kdy jim za to ještě platíme, protože se CN stala naší "fabrikou Světa")

    (zvláště to druhé je velký problém, nejen že dostali všechno to, co se předtím muselo draze zjistit/vyvinout, ale ještě se jim tam sypou kvanta peněz za výrobu, které pak tady zákonitě chybí na jakékoliv další investice/vývoj/výzkum/riskování a vlastně i těm státům na sociální/socialistické rozhazování, které dělají místo toho na dluh)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: ano, ale pokud jsi jedna z těch firem, obvykle nejdeš do politiky s heslem "ať je z čeho vybírat".

    Jinak Amerika má podobný problém s Boeingem, jako Evropa s auty: až se Čína naučí vyrábět dopravní letadla (a učí se to rychle), bude mít západní ekonomika problém...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: bavíme se teď o Starlinku, ten je relevantní. Životnost družice je daná zásobou pracovní látky pro iontové motory, myslel jsem, že Starlinky používají argon, ale wiki hodně píše o kryptonu (vypdá to, že část družic má jeden motor a část druhej). Každopádně vydržej asi 5 let.

    Jak dlouho by vydržel ion-breathing air propulsion, to nevím, ale neustále nahrazovat drahé družice jen proto, že dojde pracovní látka (laicky řečeno "palivo") pro motory mi přijde jako plýtvání. Solární panely vydržej i 20 let. Jestli musí nutně zastarat i modulace, to nevím. Na tyhle velký vzdálenosti hraje roli spíš základní fyzika, než že by šlo kapacitu donekonečna navyšovat rychlejšími chipy...
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: jen co se astro-průmyslu týče - jen ať co nejvíc firem vyzkouší co nejvíce možných přístupů, ať je z čeho vybírat...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: no, víceméně se od toho převratu dostatečně nedistancoval, dá se říct. Není jasné, co a jak si od toho sliboval, ale zviditelnění pro další volby tím dosáhl. Kdyby přiznal porážku, tak by byl ze hry pro příští volby, ale Republikáni sázkou na Trumpa ztratili tolik nezávislých voličů (neříkám nutně ve prospěch Demokratů, ale prostě ztratili), že už jim nezbylo, než se té značky držet.

    V současnosti bude v rámci vztahů Elona s novou administrativou třeba zrovna v té kosmonautice zajímavé, jak bude fungovat Bezosova velká raketa, zkušební zážeh se jim povedl:
    After a 24-second test of its engines, the New Glenn rocket is ready to fly - Ars Technica
    https://arstechnica.com/space/2024/12/blue-origin-hot-fires-new-glenn-rocket-setting-up-a-launch-early-next-year/

    Pokud bude New Glenn aspoň na té úrovni spolehlivosti, jako New Shepard, tak se může velmi snadno stát, že konvenčnější přistávací modul pro Artemis prostě vynese dřív, než bude hotová Mooship s bůvhvíkolika tankovacími starty. Řešení od SpaceX sice v zásadě po nějakém čase jsou super, ale často tomu předchází divoké kličkování a opouštění původních nápadů...
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: jasně, také by se mi líbily téměř věčné air-breathing iontové pohony pro korekci dráhy.

    Bohužel statistiku selhávání družic jako takových jsem nehledal, ale IMHO:
    - vyčerpání pracovní látky pohonu
    - porucha dobíjení (solární panely, baterie)
    - porucha SW/HW (např. radiací apod.)
    - fyzické poškození (kolize)
    - technické zastarání (např. nové modulace signálu, jiné fázování antén apod.)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    PES: nad tím jsem přemýšlel taky, ale myslím, že to má řešení. V noci bude poptávka po datových přenosech obecně menší, nemluvě o tom, že drtivá většina přeletů bude nad neosídlenýma oblastma. Ale vlastně je to jedno: satelit se zahřívá odpadním teplem elektroniky tak jako tak. Baterie vydržej i marsovskou noc, tak proč by nevydržely cca 45 minut ve stínu? Takhle krátkou dobu vyřeší i jen trochu lepší izolace...

    Problém těch konstelací je životnost družic. Nevím, kolik družic vyřazují kvůli selhání baterií (dnes jsou Starlinky na vysokých drahách, na kterých do stínu vstupují právě jen krátce), ale jistota je, že je musí vyřadit, než dojde pracovní látka pro iontové motory a ta představuje i podstatnou část startovní hmotnosti. Pokud se teda lidstvo rozhodne, že celoplanetární satelitní Internet potřebuje (ano, asi potřebuje), tak samozřejmě sweetspot je letová hladina, kde nespotřebováváš pracovní látku, máš tam zdroj energie a nemusíš vysílat na zbytečně velkém výkonu... a to je zvláštní kategorie družic, kterou dnes zatím ještě neumíme. Elon na to šel typicky businessovou cestou: díky sériové výrobě masivně zlevnit to, co umíme a nasadit to dřív, než bude konkurence umět něco udržitelného....

    Co já vím... třeba ho k investici do Starlinku přimělo odhalení, že air-breathing ion propulsion nikdy ani umět nebudeme a vsadil tedy na to, že nikdo to líp než Starlink udělat nedokáže. Já taky v tomhle směru nemám nastudované všechno. Nízko letící družice jsou důležité třeba i kvůli radarům a obraně a je to hodně strategická věc. Kdokoliv v tomhle oboru udělá průlom, určitě si ho drží jako vojenské tajemství. (Navíc nízko letící družice, jejichž trosky rychle zaniknou, bude bez velkého rizika pro vlastní satelity a celkově s relativně malým úsilím možné ničit v případě války, takže v neklidných dobách se do toho ani nikdo nehrne...)
    PES
    PES --- ---
    PES: nenadál=nenabádal (autokorektor :-/)
    PES
    PES --- ---
    XCHAOS: a s tím wannabe převratem také pozor, při tom bordel-chaosu volebního systému už nikdy nikdo nedokáže, že to tehdy nebylo cinknuté proDems + co si tam vzpomínám na vystoupení DT tehdy, tak sice nesouhlasil s výsledky, ale nenadál k žádným útokům na instituce (naopak tehdy spíš varoval před výtržnostmi a před provokacemi, které by mohly k výtržnostem dav strhnout).

    Takže kategoricky tvrdit, že tedy tehdy Trump chtěl převrat pro udržení svého tehdejšího prezidentování, je dost odvážné.

    (IMHO tímto DT nechci nějak obhajovat, ale konkrétně tohle zůstane navždy jako další 100% nevysvětlená epizoda dějin USA, kde se budou moci vyřadit akorát konspirativní teorie)
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    PES: ve stopadesáti kilákách je perioda rotace tak tři čtvrtě hodiny, za tu dobu to fakt neprochladne. 90% bordelu je na LEO, a i tak máme ISS třetí dekádu bez jediného průšvihu, asi to tak tragický nebude.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam