Tem co verili na DOGE..
Jaroslav Borovicka
January 25 at 7:16 PM ·
Muskův plán na razantní redukci vládních výdajů se rychle rozplývá.
Elon Musk se v předvolební kampani chlubil, jak snadno dokáže osekat federální vládní výdaje až o dva biliony dolarů ročně, tedy asi o 30 % všech výdajů. Jeho plán, jakkoliv byl velkolepě prezentovaný, však nikdy neměl pevné obrysy a reálně navrhovaná konkrétní opatření byla svou velikostí triviální.
Musk se podle původně avizovaného plánu měl společně s Vivekem Ramaswamym postavit do čela "ministerstva" pro vládní efektivitu (DOGE), které vyčistí všechna ostatní ministerstva od nadbytečných výdajů. Jak se blížila inaugurace, Musk začal místo o skutečné instituci mluvit o vytvoření sítě konzultačních skupin, každé složené z dobrovolníků ze soukromého sektoru, které dostanou přístup do struktury jednotlivých ministerstev. Sám Musk nebude skutečným ministrem, ale speciálním zaměstnancem, což by mu mohlo dovolit obejít nejen pravidla pro zveřejňování soukromého majetku, ale také umožní přinejmenším částečně utajit rozhodování v rámci DOGE.
Zásadní redukce federálních výdajů přitom od začátku zněla nekonzistentně s jinými Trumpovými politikami. Trump ve svém první období nikdy nepovažoval stabilitu veřejných financí a zásadní redukci vládních výdajů za podstatné. Za jeho první vlády schodky systematicky rostly, i když se ekonomice dařilo, a když přišla pandemie koronaviru, neváhal z federálních peněz utrácet mnohem více, než mu bylo doporučováno. Jeho masivní vládní transfery také položily základ k inflační vlně, kterou nakonec odnesli Demokraté v podzimních volbách.
Muskův velkolepý program se nyní ale rozplývá. Místo osekávání vládních výdajů teď mluví o zlepšování technologické infrastruktury federální vlády. Ze zásadní redukce federální vlády a rušení celých agend a ministerstev se tak stal IT projekt. Trumpův exekutivní příkaz, který zakládá DOGE, slibovanou redukci federálního plýtvání a osekávání škodlivých regulací neobsahuje.
Kuriózně má takový IT projekt svoje opodstatnění. Vládní IT infrastruktura v USA je často žalostná. Když například začala pandemie a vláda chtěla lidem začít vyplácet kompenzace mezd v průběhu lockdownů, nedokázaly federální instituce žádným způsobem smysluplně spočítat výši náhrad, a tak vláda vyplácela kompenzace, které byly často zásadně vyšší než ušlé mzdy.
Celá reorientace však dále vyostřila bublající neshody mezi Muskem a Ramaswamym. Ramaswamy celý DOGE projekt opouští a chce se teď stát guvernérem Ohia. To asi není nijak překvapivé, představa, že by Musk v něčem jen spolurozhodoval, není moc reálná.
Ramaswamyho neshody s Muskem však zřejmě mají i hlubší důvod. Kovaní protrumpovští Republikáni jako Ramaswamy totiž často žádné zvýšení efektivity vládních institucí nechtějí, jemu šlo o jejich skutečné rozložení a zrušení.
Musk mezi prvními institucemi, na které se chce zaměřit, zmínil federální finanční úřad (IRS). IRS je dnes skutečně velmi byrokratická a technologicky zastaralá, je ale také dobré pochopit, proč tomu tak je.
Snahy o modernizaci IRS tak, aby mohla efektivněji vybírat daně a potírat daňové úniky s menším množstvím zaměstnanců, se totiž objevují pravidelně. Hlavní problémem je tady však dlouhodobě bohužel právě Republikánská strana, která v IRS vidí symbol útlaku a snaží se jí znesnadnit činnost, jak je to jen možné.
Překážky jsou rozmanité - od krácení rozpočtu, tak aby IRS nemohla investovat do modernizace, až po stanovování absurdních regulačních pravidel, tak aby IRS nemohla cílit na daňové úniky. IRS například musí při selekci daňových poplatníků, které bude auditovat, vybírat s velkou mírou náhody, takže k tomu, aby zauditovala jasně podezřelé případy, musí také povinně zauditovat obrovské množství lidí, kteří žádné problémy nevykazují.
Je tak velmi snadno představitelné, že Muskův pokus o zásadní zefektivnění vládních informačních systémů rychle narazí, a to nejen v případě IRS, ale i dalších vládních institucí. Musk je efektivitou posedlý, a to může být často opravdu užitečné. Ale efektivní a užitečné federální instituce, které by se mohly voličům upřímně zalíbit, jsou to poslední, co trumpovské jádro chce.