Václav Dejčmar - Listopad 2024
TRUMP ACE? ♦️ Když čtu texty lidí ze své bubliny, člověk má pocit, že tento týden započal konec světa. Ale jaký má smysl hodnotit to, co se stalo v USA, výhradně jako antickou tragédii? Pojďme si zkusit představit dobrou verzi budoucnosti s prezidentem Trumpem. V první řadě - tato volba byla jiná než rok 2016. Tehdy Trumpa obklopovala hlavně parta inovativních marketerů, politických podnikatelů a ujetých teoretiků moci, zatímco dnes je kolem něho mnoho relativně chytrých a schopných lidí, kteří osobě Trumpa sice v principu nevěří, ale věří v jeho schopnost otevřít systém změnám. Elon Musk prohlásil tyto volby za vůbec nejdůležitější v historii USA, protože pokud nevyhraje Trump, skončí to všude stejným socialistickým rozkladem jako v Kalifornii (kde lze v posledních letech velmi citelně vnímat sešup kvality života). V jednom rozhovoru pak dál říká: "Víte, já si myslím, že všichni bychom měli cítit nadšení z budoucnosti. Měli bychom dělat takové věci, díky kterým stojí za to žít. Život přece není jen o řešení každodenních problémů. Copak se chcete každý den budit a vidět všechno kolem sebe jen jako problém? Co vás inspiruje, co vás vzrušuje na budoucnosti? Každý přece něco takového má..." A toto je spirit, na kterém stojí Amerika. Nemyslím, že lidé kolem Trumpa věří v něho. Anebo že jeho bizarní osobnost špatně čtou. Oni pouze pochopili, že aby dnes bylo možné dělat zásadní změny v zastydlém systému jménem stát, který většinu své energie spotřebovává na to, aby obhájil sám sebe, je nezbytné jít naprosto radikální cestou. V první řadě je třeba vyhrát volby. A až bude po volbách, začne se s "přestavbou", která opět udělá z Ameriky kapitalistickou velmoc s vůlí k moci. Protože Trump sám spíš dnes už žádnou agendu nemá. Ten je rád hlavně za to, že získal imunitu a zářez svého života.
Když byla v Praze matka Elona Muska, říkala mi: "Neexistuje nic, co by Musk nedokázal. Vždycky jsme se tím řídili." Pokud mám pokračovat v optimistickém výhledu na budoucnost a nevnímat tento slogan jako heslo Ligy psychopatů, tak to, co nyní pozorujeme, není splněný sen americké oligarchie na převzetí moci. Jde spíš o zoufalý pokus americké elity na "system upgrade". Různě zmatení levicoví novináři nyní očekávají, jak USA nyní půjdou ve stopách autoritářského Ruska. Ale ruská oligarchie je v podstatě mafie. Nástupci komunistů, kteří umí jen přerozdělovat. Parta drsných zlodějů, která různými náhodami a odpornostmi získala přístup k surovinám. Americká oligarchie jsou naopak převážně zakladatelé velkých firem, kteří stvořili Něco z ničeho. Vypravěči fascinujících kapitalistických příběhů. Lidé, kteří věří v oblíbené rčení "the harder you work - the luckier you get". Kdo jiný se má vyjadřovat k budoucnosti světa?
A co dál? Teď budou podstatné tři věci. Zda se naplní tato optimisticko-romantická verze dalších 4 let s prezidentem Trumpem. Zda se americká elita mezi sebou nerozhádá a výsledkem nakonec nebude jen chaos a dystopie. A dále zda se podaří americké společnosti najít "common ground", kde se znesvářené tábory opět spojí. Demokrati toužili zachovat staré. Republikáni (kteří teď získali všechno - prezidenta i majoritu v senátu) symbolizovali nové, tedy kreativní destrukci, která je sice spojena s absolutní nejistotou, ale na tom je postavena celá evoluce. Žití je forma nejistoty, neznalosti toho, co dál či jak dál. Ve chvíli, kdy víme jak, začínáme tak trochu umírat