• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: do jaké úrovně tu vodorovnou? patka vypadá pravděpodobně tak, že všude nejaký (nevim jak hluboký) betonový základ, v tom prostředním segmentu asi dva metry pod zem je sklep.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Jestli je to významný rozdíl, záleží jak vypadá založení paty domu. A jaký to pro tebe představuje TM. Doporučuju to určitě a dokonce bych dál jednu desku XPS na zeď a jednu vodorovně se zeminou do vyspádovaného pískového lože a na to bych dal nopovou folii kterou bych zasypal. Při stejném množství materiálu to bude mít mnohem lepší výsledek.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Prostě se ty vody nesměs dostat do sebe, musí být úplně oddělené!

    ZORB: proto až pojedeš novou koupelnu udělej tam 3 truky s kouhouty tak, aby si přepojoval pouze spotřebiče, některé je dobré nechat na děštovce co to jde (třeba pračka) protože ta voda je měkká
    STEAK9
    STEAK9 --- ---
    Obvykle se resi vyuziti destove vody uplne samostanym okruhem.
    STEAK9
    STEAK9 --- ---
    DOKKTOR: myslim ze do jednech trubek nemuzes poustet pitnou vodu z vodovodniho radu a cokoliv jineho, nevis kdy nekdo v okoli dostane behavku mistni vodovody to zacnou resit s tebou :-(. Tvoje vodarna muze cerpat "malo", ale v mistni siti muze klesnout tlak treba kvuli havarii.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: eště teda přemýšlím, až tu fasádu budu obalovat polyšem, esi dělá nejaký významný rozdíl, když odkopu ten betonový sokl a pudu ason trochu pod úroven s xps nebo spíš kašlat to. podsklepené je to defacto jen pod tím oknem vpravo od vrat
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: to druhé zprava, to jiné než ostatní.
    jakože pokud jeden rok neprší a používám jenom řád, tak druhý rok, když naprší už tam deštovku/studnu pustit nelze? kvuli čemu? jinak já vím, že se zpětná klapka nestačí, to udělátko se menuje jinak, ale nevim jak a právě by mělo zajištovat neprůchodnost jedné vody do druhé a naopak. jinak já teda studnu nemám, plánoval sem to prve na studnu, ale asi není dost spodní vody na kopanou, vrtat samodomo asi nechcu, od firmy je to drahé, tak asi budu sbírat deštovku - střechy máme fakt hodně a eště k nám teče voda z půly střechy sousedovi - ale zatím je to všechno v procesu plánování, kde tu vodu brat, zatím mám jenom nachystané "přepínání" do koupelny pro strýčka příhodu
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: který to okno chceš vyměnit?

    Ty oba systémy by jsi měl mít oddělený úplně. Zpětná klapka nestačí a jinak ji máš třeba v té vodárně.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    ZORB: tak nachystané mám, ale neni to uplně košer. měly by tam byt nejaké "zpětné klapky/ventily" - fakt nevim, jak se to přesně menuje, protože to tam nemám - aby nešla ta deštovka do řádu ( i když nevim jak bys chtěl přetlačit tech x barů, co je v řádu nejakou trapnou domácí vodárnou). čili já to tam nemám a nijak mě to nettrápí, protože mě to dělali chlapíci, co dělají pro vak, jako melouch a vubec o tom od nich nepadlo ani slovo, natož aby to nejak hrotili. já mám vodu velice jednoduchou - vlastně jeden okruh je koupelna, kam vedou dva přívody - řád/studna - jeden zavřeš druhý otevřeš obyč ventilem. druhý okruh resp. jediný kohoutek, kam vede enom řád je v kuchyni u dřezu. vlastně i myčka je na tom okruhu s koupelnou.
    CUKI: v létě se to dá nahoře otevřít a nechat to proudit jen ven, to mě netrápí. ale právě kvůli tomu přehřívání v létě pomalu zavrhuju dělat to z cihel a nechat to spojené s okolním zdivem - spíš bude lepší jít cestou dobře odizolované vložené TS - teda pokud na to dojde. ovšem opravdu jinak nevím, co s tím oknem - bud narušit rytmus fasády oknem, co tam nesedí, nebo TS, nebo tam nechat vprostřed baráku prázdno, nebo tam udělat sgrafito, co já vím
    View image: Bez názvu
    http://postimg.org/image/68ndr9me9/
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Děštovku používám mám to z plechové střechy tak filtraci neřešim, ale jak jsem psal jen záchod a pračka, kde to nevadí.
    UV lampu moc nechci je energeticky náročná a každej rok měnit lampu za několik tisíc taky nechci :-(
    Měl jsem na mysli nějaké "jezírko" ze kterého bych bral vodu.
    Chtěl bych postavit co nejsoběstačnější stavbu kde voda nebude (nebo nemusí být). Takže pitnou si případně nosit a na ostatní použít tuhle. Je mi jasné že to dle norem nejde. Jde mi o to jestli je to fyzicky použitelné...
    ZORB
    ZORB --- ---
    DOKKTOR: Ctu ze mas nachustane rozvody na destovku, chci se do toho pustit pri rekonstrukci koupelny, nemas nejakou radu, ceho se rozhodne vyvarovat a naopak?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: pokud bys chtěl ušetřit prostor kdysi jsem chtěl realizovat dohřívání jedné místnosti co byla již před tím prosklená pomocí soustavy trojskla bez plynu kdo ta poslední vrstva měla černé sklo dole byly otvory do mezisklý a nahoře taky. Ani nevím jestli to ten týpek realizoval (byl tam problém s rozměrem.

    Jenže u něj to bylo tak, že tam měl sklep kterej tím vysoušel, tedy nevadilo mu přehřívání.
    V létě to sice můžeš zadělat ten horní otvor, ale ta stěna to teplo bude přijímat dál. Podle mě u dobře izolovaných (spíše bych řekl ne vůbec neizolovaných) domů, je potřeba to umístit na "cizí stenu", tedy ne na tu která se dotýká vnitřních místností, pak můžeš použít jen ten teplý vzduch.
    Ale popravdě ti to zas tolik nepřinese. Pokud to okno tam už je, tak pokud bude alespoň polojasno tak toho tepla půjde dovnitř dostatek i tak. A pokud to bude jako u nás typická první půle zimy kdy nevidíš týdny slunce, nebude mít žádný výkon ani tato stěna...

    Jiná věc je někde v poušti kde tím vykrýváš rozdíly den noc. Ostatně na tom fungují i EARTHSHIPS a proto u nás nefungujou.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    je to okno, kde byly předtím vchodové dveře - rozměr a vzhled uplně jiný než zbytek - a i když se okna budou měnit, tak prostě toto okno je tak jiné, že to tam nesedne, tak přemýšlím, co s tím. je to okno do ulice, přesně na jih, takže tam to opravdu esteticky neprojde cokoliv kombit (má asi 2/3 na šířku než ostatní okna a je jedno ze 4 a eště uprostřed). vodu s tím předehřívat nemožu, protože je to okno v obyváku a do koupelky dálka - právě sem přemýšlel s tím dotápět jaro podzim, když svítí slunko. tak mě spíš zajímalo, jestli se dá nekde dohledat/dopočítat, jakou by to dávalo wattáž, resp. kolik eventuelně tepla to dokáže v jaké konfiguraci vydýchat. akumulace asi není uplně dobrý nápad, protože kolem je 60ka zeď z plných a podle mě by se to enom zbytečně rozlézalo do té zdi, kerou by to stejně nevyhřálo.
    CUKI: nemám to teda eště realizované, ale mám nachystané rozvody na deštovku na praní a koupání. zkus prolézt komerční systémy, tam se dá dobře inspirovat - ve zkratce, vodu sbírat přes síto/filtr, co pobere největší bordel, hlavně organický - listí apod. pod tím klidně ještě jeden jemnější filtr, co pobere drobnější bordel (ale ten se bude samozřejmě častějc čistit). vodu z nádrže brát z plováku, kousek pod hladinou a samozřejmě to hnat přes nejakou UV desinfekci a mělo by to byt vpohodě.
    QNEDLEEQ: ty to máš z tech plechovek? taky mě vlastně zajímalo, jakou technologii zvolit - jestli tam dat nejaký černý plech, kerý hodně sálá, nebo stačí prostě načernit cihly - i když ony ty cihly toho tepla asi hodně sežerou do sebe
    CUKI
    CUKI --- ---
    Nemá někdo zkušenosti z používáním a přečištěním užitkové vody i na něco jiného než druhotné použití?
    Hlavně sprcha a mytí nádobí.

    Já sbírám dešťovku na záchod a praní, ale rád bych zašel dál...
    JADR
    JADR --- ---
    QNEDLEEQ: na tu dilnu, z.zahradu se mi to libi, to si snad udelam taky az budu stavet
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: Přsně tak pokud to má i takovéto využití je to super. Dále bych to doporučil pro různé chalupy v horách, kde jsou za prvé malá okna a obrovské TZ. Nebo tam kde na jih z nějakého důvodu nemůžete udělat okna. Třeba když je to do silnice a pod.

    U průměrně zaizolované výstavby s rozumným prosklením na jih to až na vyjímky moc opodstatnění nemá.

    Co vidím jako zajímavé využití, je letní předehřívání vody. Pokud by trubka byla na vnitřní části fungovalo by to i v zimě
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: No já jsem v tom celkem skeptik. Protože to funguje jen pokud jsou solární zisky a pokud jsou, tak mi stačí ty přes okna. Pokud tím vyřešíš třeba skleník, nebo zimní zahradu proč ne, ale jinak ti to moc nepřinese. Na TS 60cm stačí spíš premejšlej jestli to neumíš ještě nějak dál využít
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    trombeho stěna - 140*250, můžu jít až do hloubky 60cm celkem - bude to nejak fungovat?
    koketujem s myšlenkou zrušit jedno antiestetické jižní okno (keré je místo původních vchodových dveří) a udělat místo něho TS, jenom nevim, jaké to bude mět zisky, esi to má vubec cenu hrotit. jaký na to má vliv množství akumulace za tím - jestli tam vubec nejakou akumulaci za to cpat nebo to spíš izolovat a všechno teplo posílat vzduchem do baráku a tak
    CUKI
    CUKI --- ---
    a tady a tady matador z Katalanska:

    Impressively skilled brick layers, Vault contructión.
    https://www.youtube.com/watch?v=PB8TWMKHHMQ


    aneb jak se dělá pořádná střecha
    CUKI
    CUKI --- ---
    A tady něco o 700let staré tradiční úpravě dřeva:
    焼杉
    https://www.youtube.com/watch?v=rzVoBog8A_4


    bez další úpravy vydrží asi 60-80let
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam