• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: oslovila bych profesionálnější studnaře. Zejména ty, co nabízí čištění a prohlubování studní. Co je to za skálu, že to nechtějí vrtat?
    A dolu jen s jištěním a kyslíkem!
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: to že je to ve skále je výhoda, protože je to pevné, jak bych skusil samodomo hloubit
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    CUKI: to bych samozrejme rad, ale pod zemi mame tusim cca 3 skruze a pak je to ve skale. Byl u nas i typek, co vrta, ale pry nenavrta a delat vedle vrtanou urcite nechci, protoze to si radsi budu platit cisternu..
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: a nestálo by za to když je kopaná ji ještě trochu prohloubit?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    POHODAVOLE: jeste abych byl uplne korektni, tak musim doplnit, ze s vodou mame problem od doby, kdy jsem ji vytahl, protoze jsem nechal na zahrade zaplou hadici, ze ktere na slunicku upadla koncovka. Muze to mit nejakou spojitost?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    My mame prave s vodou docela prekerku. Mame kopanou 18 m a jsme hrozne zavisli na tom, jak prsi. Soused tvrdi, ze tenkrat v devadesatych ji u nas delali nejaci amateri, takze se tam typek pridusil a proto zkoncili v 18 m. Soused tam mel tenkrat znamyho, ktery delal geo prace pri stavbe D1 a tvrdil, ze u nas je ta hladina spodni vody ve 20 m, takze si bohuzel musime tak 3 x rocne objednat cisternu. Kazdopadne jsem rad, ze se tam voda drzi. Sousedum privezli jednu cisternu a vodal byla pryc do 20 minut..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: aha a co tedy vyznělo pro toho tvého zákazníka z tvého posudku před tim než začal kopat?
    že najde ve 110m vodu to asi ne, že? Co můžu od toho posudku očekávat? jakou má úspěšnost? a na kolik cca příjde?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: ne, jen hydrogeologické posudky. A radon.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: ty děláš studny?
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MAR_TINA: 110 m je teda peklo. To jsem netusil, ze je vubec mozny..
    CUKI
    CUKI --- ---
    POHODAVOLE: Hele já bych řekl, že každá metoda má svoje, proutkař cítí lépe proudění, ale nedokáže určit co to je a kde to přesně je, jen kde je pro něj nejsilněší energie.
    Hydrogeolog pomocí ultrazvuku, dokáže zase najít dutiny (respektive změnu materiálu) i 100m hluboko, ale nikdy ti neřekne jestli v té dutině je voda, nebo jestli ti ta voda tou dutinou neodteče ještě dál.
    Ultrazvukem jsme měřili při hledání nových cest v jeskyních, tak si tak dokážu představit jak to bude fungovat u vody.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    POHODAVOLE: mám zákazníka se 120 m hlubokou studnou, vodu má ve 110 m. Ale jemu se to i tak vyplatilo, i když vrtal v době, kdy byl metr za 2tis.

    Takže odpověď je rozhodně ne. Někde je voda ve 3 m aněkde není ve 100 m a někde vůbec.
    POHODAVOLE
    POHODAVOLE --- ---
    MAR_TINA: a nemuze to byt tim, ze kdyz clovek vyvrta 30 m, tak tam ta voda bude "skoro" vzdy? :)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Kdyz resite to UVckovy cisteni vody, co takhle to dezinfikovat ozonem?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: a to proutkaření není úplně blbý. Proutkaři mají vcelku slušnou úspěšnost, trochu vyšší než odborný odhad hydrogeologa. Pokud hydrogeolog umí s proutky (a to by měl), zvyšuje se šance slušně :D
    Na dolech se používají třeba na vyhledání ztraceného potrubí apod.

    (Připovrchová voda, meliorace, potrubí apod. mi docela jdou, na hlubší musím ještě cvičit.)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    MAR_TINA: to on rekne, to ja nerekl, ze ne. ale neruci za to :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KOOTCHA: to byli neuvěřitelní studnaři, asi si příliš šetřil.
    Jestli bude voda v 10 nebo v 50 ti dobrý hydrogeolog řekne. Takto hrubý odhad i podle mapy. ;)
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI: Jasne co nejmene starosti a nakladu, mam na to stejnej pohled a k tomu prace vsude kam se podivam. Jezirko mam taky v planu, vodni plocha je fajn, reservoar je to taky prima, cisticka je to jeste lepsi. Dokonce sem nekde narazil ze v Anglii maj za koupacim jkezirkem piskovou foiltraci a maj rozbor na pitnou vodu..
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: mechanickou filtrací se nezbavíš breberek, to už by musel bejt uhlíkovej fitr, kterej taky musíš vyměňovat. chci něco co nejvíc bezúdržbovýho. Ideálně bych to chtěl čistit nějakou vedetací. Jezírko kde se svinsto usadí a breberky zužitkuje nějaká rostlina. Ale asi SCI-FI. Mam zálusk na jeden pozemek kde je na hranici mého případného pozemku potůček, problém je ze nad tím jsou stavby ktreré tu vodu znečištují. Kdybych vyřešil jak ji vyčistit...
    ZORB
    ZORB --- ---
    ZORB
    ZORB --- ---
    CUKI:No sem k tomu UVcku skeptickej. Je to energeticky narocny, technologicky taky, v domacich podminkach to clovek nezmeri, sice si to muzu hodit pod mikroskop, ale kdyz nevim co hledat... A hlavne UV zarice proste starnou, jak pises.. Takze asi nejlepsi poradna predfiltrace, nadrz do zeme (chlad a tma) a obcas si dovnitr posvitit poradnym vykonem, aby clovek vedel jestli to nezelena a pripadne to Savo... No mel sem to za snadnou vec, ale asi si to necham poradne projit hlavou. Zatim je ve studni jeste metr vody a zustava a vedle nas zemni vodojem...
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZORB: UV ledky (alespoň ty co znám) maj hlavně dost blbou A/V charakteristiku, jsou strašně citlivé a ten polovodič mění v čase vlastnosti, tedy taky nejsou trvanlivé. Z výkonem by zas tak problém bejt nemusel protože by to chladila voda. Problém je, že výkon klesá se čtvercem vzdálenosti.

    V tom článku toho moc negativního není, krom toho maximálního výkonu na kterej je třeba si dát pozor. Tedy IBC kontejner pulzně je na prd. To znamená že je vhodné udělat průtokový systém a pokud bych ho nechtěl mít puštěn trvale tak čidlo na změnu tlaku jako spínač. Ale je to dost krkolomný a zbytečně častý spínání
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam