• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: přesně tak! "hormony, antibiotika, cytostatika a další léčiva" Některé z těchto látek se znovu "aktivují"
    Ono je vcelku známo jak tyto věci řešit, problém ale je jak řešit následnou legislativu.

    Je to takovej začarovanej kruh. Já si pěstuji plodiny aby byly prosty chemických látek a pak mě úřad donutí zalévat to a hnojit něčím co mojí snahu zničí?

    BTW teď řeším jak udělat kompost na zahradě kde je v okolí hodně potkanů, vraždit je nechci a krmit taky ne. Do plastového kompostu se mi moc jít nechce, protože ten přehazovat je docela problém...
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jj, je paradoxní, že v současnosti nejaktuálnější odpadní látky ČOVky vlastně vůbec neřešej - myslim různý hormony, antibiotika, cytostatika a další léčiva.


    CUKI: čtu to tady asi po měsíci, tak nejdřiv celý přečtu, pro mě taky zajímavý téma. myslim, že se toho dá hodně vyřešit tvorbou mikroklima a točit jí na zahradě. větší objemy bych "polo"zasakoval, ale hodně zaleží na dispozicích pozemku. Bohužel o tomhle málokdo něco ví.. trochu to řešej permakulturníci, ale to jsou často informace "netechnickýho" rázu, pro mě složitěji uchopitelné.. ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: bohušel mi někdo minulej tejdem šlohnul mobil, takže jediný co ti můžu říct, že to je nějakej týpek kousek od Mnichovic, ale odkud to bere on? Poptal bych prostě velké sklárny
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: měl znamená, že už nemáš?
    bral bych jich víc, tak si klidně dojedu prakticky kamkoliv, do sharan se toho vejde dost :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    skla se vyplatí dopravovat bohužel z větší dálky. Pod U=0,5 bych nešel.
    Měl jsem člověka co se živil přesklíváním a i on mi nabízel m2 dvojskel za 1200Kč a u trojskel 1700Kč s přesklíváním, dovozem vyfrézováním a zalištovaním. Takže předpokládám že to jde i mnohem levnějc

    Tady mám skláře za rohem, ale to bych se nedoplatil...
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Máte tip na výrobce izolačních skel? Jde mi jen o skla, ne o okna.
    U nás máme sice jednoho výrobce "za barákem", ale dle katalogu umí jen do U=1, zítra tam zavolám, ale i tak chci mít více možností
    CUKI
    CUKI --- ---
    MMMN: já bych se tý závislosti na elektrice rád vyhnul úplně i kdyby tam byl přívod. Pokud vypadne zdroj EE tak to musí fungovat taky. EE může být použita maximálně na nějaké aditivní f-ce, bez kterých to může běžet také. Ta maia má odvod i přívod (je to taková částečná rekuperace tepla) na PB je zvlášť tryska ale nevim jestli je součástí...
    MMMN
    MMMN --- ---
    CUKI: Cena zajimava (doted jsem myslel, ze nejlevnejsi topeni je neco do auta od Trumy nebo Eberspacheru za cca 18 tisic Kc);
    ale pisou jen o odvodu spalin, nepisou nic o sani. Zere to kyslik zevnitr, nebo zvenku?
    A taky kdyz to neni na propanbutan, tak to je pro malou ostrovni stavbu tezko pouzitelny.
    A taky z popisu nevim, jestli to nahodou nepotrebuje 230 V.

    Za ideal povazuju neco na propanbutan, 12 V, odvod zplodin, privod kysliku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: no spíše i kdyby jsi měl dřevo z vlastního lesa, tak vytápění dřevem tak malých prostor je tak neefektivní, že už dáš víc za benzín do pily, když to trochu přeženu :-)
    Toho plynu spotřebuješ v malém domku nebo maringotce třeba 40-50Kg za rok max.
    A tam už se dá nastavit alespoň minimální teplota (tady tedy zbytečně vysoká) a pak provozní bez zásahu uživatele to bude topit i když tam nebudeš....
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tím levnějším jako myslíš, že sice topení drahé, ale pořizovací náklady nízké?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Tohle by se zde mohlo někomu hodit na ostrovní systém: http://www.gas.cz/product/mora-top-maia-2-kw:6722/

    A kdyby někdo znal něco menšího (1/4 výkonu je až až) nebo alespoň levnějšího (nutnost trysky na PB) tak sem s tím :-D

    Ve výsledku často levnější než topení dřevem
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Jo a problém je že je stejně budeš muset nějak obbetonovat pokud půjdou do země, nebo alespoň opatrně obsypat pískem. Letos jsem jednu po 5ti letech ze země doloval prasklou. Bohužel to zasypali obyč zeminou. Takže jak se měnil obsah, tak se do toho postupně sesypávali kamínky co ji do boku udělali díru.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: prostě to vem co největšim sklonem k vršku. Min 3°, což si podle popisu můžeš bez problémů dovolit... Zakopávat metr hluboko je nesmysl Nádrže se nikdy tak tak hluboko nezakopávají. Těch 30cm je standard.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    KOOTCHA: no je to logická úvaha to jo .) Ale reálnou zkušenost co to může dělat nemám.
    CUKI: Vršek nádrže je asi 30cm od povrchu. Koleno, který bych použil má 87°, před něj gajgr.
    MAR_TINA: metr to zakopat nemůžu, to bych byl skoro v polovině nádrže.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: trochu hůř se spojujou, ale řešil jsem to natavením dn40 do víčka, ty origo spojky jsou šíleně přepálený.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jasny, neni problem jich koupit vic :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DON_PEDROPOULOS: doporučuje se alespoň metr pod zemí a sklon 2-3 stupně.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: na odpad mám velkou betonovou. 2 IBC jsou dost málo. Pokud je to jen WC tak doporučuju cca 2m3 na každou osobu.
    Do jímky házim pravidelně bakterie co se prodávaj všude
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: jaké jsi použil nádrže na sběr odpadních vod?
    Pohrávám si s podobnou myšlenkou a mám tu dvě 1000l IBC.
    V té WC nádrži jsi nechal rozvinout mikrofloru přirozeně, nebo jsi tam hodil kal z ČOV popř. nějaké speciální?
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Jak hluboko máš vršek té nádrže? Když to budeš mít pod vrchem tak to způsobí větší škody než když to bude nad zemí. Udělej to tak aby měla hlavně dostatečný sklon.

    KOOTCHA: Tak může se stát že pár decimetrů pod zemí bude mrznout a nad zemí bude xy stupňů...

    Ale aby to prasklo muselo by to bejt fakt vyjímečná událost. Pokud se tak stane vyměnit trubku je IMHO to nejmenší..
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam