• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    RAHANUR
    RAHANUR --- ---
    chtěla jsem se zeptat, rádi bychom postavili na pozemku něco jako tělocvičnu, zasedačku, nahoře 4 pokoje třeba k pronájmu pro kolisty. Už tu stojí jeden dům a tohle bych ráda pojala jako nízkonákladové, přitom s malou spotřebou. Budu ráda za rady a tipy. Stávající dům je z vápenopískové cihly.
    Napadlo mě, že by se okna daly koupit nová, ty co někdo špatně změřil. Prosím udělal jste to takhle někdo? Tuším jsem to četla tady a od té doby mi to vrtá hlavou :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: aha takže něco na způsob toho prvního videa z Afriky? Jak se "vyčistí ten zbytek?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: dělávalo se to fakt pomocí velké palice a dvou střídajících se chlapů
    na vrtanou musíš to jádro zavrtat
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: hmm tohle mam "uloženo" pod pojmem vrtaná. Na tohle potřebuješ těžkou techniku. První metr a pul cca bych dělal ze skruží tak jako tak aby technika i odchozí roura byla v nezámrzce.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: je to poddruh kopané. Na místo studny se narazí ocelová pažnice a zatloukáním se noří do země až na úroveň zvodnění. První 1 - 2,0 m hloubky se dělává klasická kopaná v betonové skruži o průměru 1000 m a zbytek se zarazí trubka (60-120 mm), voda v ní nastoupá nad úroveň sníženého terénu.
    Používá se v pískách a štěrkopískách, s vysokou propustností, s hladinou vody blízko terénu, při nízkých požadavcích na vydatnost a objem vody ve studni.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: kopaná zatloukaná studna? co to je? Jak se liší od klasický kopaný se skružema?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MATT: já vrtám max do 1,5m, kurevsky mě bolí rameno a předloktí z neustálého pohybu jedním směrem
    MATT
    MATT --- ---
    MAR_TINA: jasny, ale zjistis jestli tam je.. ale myslim, ze o moc hloubs nez je na fotce s tim stejne nezavrtas..
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MATT: takže víš, že tím vrt na vodu neuděláš, co :)

    nejlevněji snad vychází kopaná zatloukaná studna, ale není vhodná všude
    MATT
    MATT --- ---
    MAR_TINA: ja vim, ten na fotce jsem ja na skolnim experimentalnim povodi ;)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MATT: to první je ruční vrtná souprava na odběr vzorků půdy. Vrtá se s ní relativně dobře, krom štěrků a skalního masivu. Ale průměr díry je cca 8-10 cm, to nestačí na nic.
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: to vypadá jak z jizerek, ale tam by to ručně určitě nešlo (žula).
    Tohle je ale hodně tenká díra. to půjde mnohem snadněji
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: jojo nekde se da vrtat i rucne (viz prvni fotka), nebo existujou prirucni sbijecky, jednu jsem mel pujcenou z vodnich zdroju (na druhy fotce ma na rameni)



    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: to je jasný tady v Rudný jsem na skále po deseti cm, takže sice bych s timhle nic nezmohl, ale zase tu není takovej problém že to bude nepitný. Mě jde o to že zaplatíš majlant a pak zjistíš že je to nepoužitelný. Tady sestrojim za par tisíc stroj kterym vyzkoušim co tam je a v jaký hloubce. Pokud oslovim firmu tak málokterá má něco co se dostane mimo auto a za druhé musim zaplatit spoustu zbytečnejch hovadin okolo pro úřady. Koukal jsem 20cm vrt vyvrtat stálo 10m asi 6k ale ty věci okolo vyšly na dalších 10k za papíry. a litr za metr pažení.

    Tady dám 2KG 150mm 5m za 1200Kč celkem a trochu štěrku na obsypání...
    MATT
    MATT --- ---
    CUKI: nejsem vrtak, abych mel zkusenosti, ale vim, ze na chate (mezi strasecim a rakovnikem) mam problem kopat uz i pul metru pod zemi a to tam skala neni.

    zkus se zeptat tady [ GEOLOGŮV STÁNEK VĚDY aneb vše o kamenech, horninách a přírodě :-]]]]]]]]] ]
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: do skály se nedostaneš ale pokud znáš okolí (vis mapa co jsi mi posílal) a víš že tam skála není?
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: jo udělat takovejhle 2m vrták 200mm širokej a na to nasazovat postupně nástavec 1m, 2m, 1+2m, 4m, 4+1m, 4+2, 4+2+1 tak jseš v 9m. sestrojit nosnou konstrukci a malootáčkovej motor třeba z míchačky hlavně aby tam nebyly další převody. No a když voda bude tak dovnitř spustit KGčka 150ky a obsypat štěrkem 4-8mm. Vršek utěsnit. Pak bych to nechal teprve zpětně zkolaudovat, protože je to levnější a nemusíš být projekt bůhví za kolik.
    MATT
    MATT --- ---
    QNEDLEEQ: to ne, ale otazka co s tim odvrtas..
    CUKI
    CUKI --- ---
    MATT: joo, to bude ono, pěkně popsaný.
    CUKI
    CUKI --- ---
    QNEDLEEQ: to mechanické odpojení si právě neumím dost dobře představit.

    Jinak teď spíš řeším vrt svépomocí
    koukám na tohle: https://www.youtube.com/watch?v=uN2Ni92FnE8
    kdybych sehnal ten vrták tak ten zbytek nebude tak těžký vyrobit...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam