• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    CUKI: Mám to za stejnou cenu jako smrk tak proto, asi to nechám přes létou proschnout a na podzim opálíme
    CUKI
    CUKI --- ---
    DENDROBATA: Není na to modřínu trochu škoda? Jeho vlasnosti nahrazuje a vylepšuje právě tahle úprava. Jinak za mě fakt hoodně vysušit jinak na "komínky" zapomeň a vem ten nejsilnější hořák co najdeš.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Kdyby někoho zajímalo... Konference již tento víkend
    Zemělodě, konopí a krása přírodního stavitelství
    https://www.casopis-sifra.cz/zemelode-konopi-a-krasa-prirodniho-stavitelstvi/
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    CUKI: Jak si opaloval? Hořákem? Momentálně mi na pile osychá 4m3 modřínu k opálení tak se ptám :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    VLKOT: tak na to bacha, hlavně třeba u vřetenovejch čerpadel za pár sekund natavíš gumu a stojíš!
    VLKOT
    VLKOT --- ---
    CUKI: Díky, ja to budu muset jěště nastudovat.., nemam ve vrtu nic co by vyplo čerpadlo když bude nasuchu aby neběhalo naprázdno.........
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: to má v případě souvislého pažení, což zde evidentně nebylo. Jde jen o dříve běžný průskumný vrt 100mm pažnice.
    Kolísání vody mi to moc vysoko nedovolí, protože v létě je ta voda pár metrů nad úrovní čerpadla (bylo tak 2m nadednem, původně jen metr).
    Je mi jasné jak má vypadat vrt dle norem a to bejvalej majitel a celé okolí bohužel neřešilo. Respektive v té době by se tam nedostala ani patričná vrtná souprava.

    Napadá mě pokud bych si nechal vrt vyčistit, stejně se tam asi do 100mm nevejdou s čerpadlem co vybere i ten kal. Jen jsem koukal že to železo se likviduje i chemicky...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: posledních pár metrů vrtu by mělo mít zase plnou pažnici a fungovat jako kalník. čerpadlo se rozhodně usazuje nad kalník, v podstatě co nejvíš to kolísání hladiny dovolí.

    My máme studnu 21 m hluboký vrt s hladinou v 3,0 - 3,8 m p.t. a čerpadlo je puštěné tak v 5-6 m p.t.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Ještě otázka má smysl nechat, studnu-vrt vyčistit? případně to udělat nějak svépomocí?
    Pažení je cca jen 3 horní metry, jinak jsem v břidlici se spoustou železa (ravděpodobně příčina poruchy čerpadla)? Čištění vysokým tlakem by mohlo okolní horniny dost narušit...
    Navíc za to chtěj dost peněz... Nebo stačí jen nechat usadit a nedávat ke dnu. Studna se nečistila pravděpodbně od vyvrtání tedy odhadem 21 let...
    CUKI
    CUKI --- ---
    Je to venku!!!!!!!!!! To byl porod. Pravděpodobne zaselký o řelezný usazeniny, otázka jestli to nějak nevyčistit, ale jak?

    VLKOT:
    no je to jednoduchý hladinovej spínač ve studni je napojenej na časovač, takže tím omezíš cyklování. Dá se to udělat i přes hlídání 2 hladin, ale jen pokud máš dost vody a stálou hladinu, což já nemám ani náhodou.

    No a z tý retenční nádrže už to jede přes vodárnu. Stykač čerpadla ve vrtu je zapnutej pokud je nedostatek vody v retenční nádrži.
    VLKOT
    VLKOT --- ---
    CUKI: JJ přesně..

    Retenční nádrž taky plánuju, původně jsem do ní chtěl svést jen dešťovku, ale teď přemýšlim že bych do ní i přečerpával. Jak ti to funguje? můžeš mi to zkusit popsat? nebo nějaký schema? Díky
    CUKI
    CUKI --- ---
    VLKOT: no to bude těch 10m o který si přišel, protože ta trubka je dost tvrdá na to aby se minimálně kus nad čerpadlem nedostala ke kraji a to čerpadlo se tam pak nevejde, budeš rád když ho pak vyndáš.

    Já tou vodou šetřim tak i tak, přečerpávám do retenční nádrže, jinak bych to vymlask několikrát za den do sucha. V létě přitejká třeba jen 20l/h a víc než 60l najednou nedostanu. Na jaře ale dám i 200l...
    VLKOT
    VLKOT --- ---
    CUKI: ja tam to čerpadlo nechal i s trubkou (PE 32mm) bylo tam dost místa.... vrt cca 120mm a čerpadlo 75mm ale přišel jsem asi o 10m vrtu níž jsem ho nedostal.....a je to znát většinou ten sloupec vody vyčerpám přez den.... ale naučil jsem se šetřit vodou.
    Tu firmu už si nepamatuju...dostal jsem kontakt tušim tady http://www.studnyadamec.cz/...........byly taky z okolí Čerčan
    CUKI
    CUKI --- ---
    taky přemejšlim pokud ho vyndám, jak zajistit v případě záseku aby tam zůstalo jen to čerpadlo. Asi nutnost udělat spoj čerpadlo trubka nějak trochu křehčí a stejně tak kabel nějak oslabit v tomto místě. Asi pevně přichytit na začátku k tý trubce, aby se to v tom místě muselo utrhnout když budu tahat za trubku, pak jen rozříznu provázek a vytáhnu co se dá za trubku. Taky otázka jestli tam dát raději pevnou PE trubku nebo nějakou pružnější hadici, trerá nebude tak to čerpadlo tlačit do stran...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DARAIT: ty levný bejvaj krátký ale už jsem o tom přemejšlel i kdybych ho vyndal chci vědět jak to asi vypadá... jestli tam strčit nový nebo ani to nemá cenu. I když pravděpodobně určitě má novej vrt je tak na 3 měsíce práce a cca 100-200k Kč :-(
    DARAIT
    DARAIT --- ---
    CUKI: Netuším sice jak to v tom vrtu vypadá, ale tak zkus třeba koupit nebo pujčit kamerku se světlem, to podle mě seženeš do pár set korun. Dneska už je takovejdle blbostí mraky, zkus Conrad nebo Aliexpres..
    CUKI
    CUKI --- ---
    VLKOT: čert vem čerpadlo, to tam klidně nechám a ten necelej metr oželím, ale když nevyndám tu trubku tak jsem stejně v pr... protože tam nic nezasunu. Máš štestí že se ti podařilo vytáhnout tu trubku...
    Jinak u mě to není úplně dole, už jsem asi v deseti metrech, ale zase problém...

    jinak co to bylo za firmu?
    VLKOT
    VLKOT --- ---
    CUKI: Loni v létě jsem řešil stejný problém. vrt 48m a čerpadlo jsem povytáhl jen asi o metr. Obvolal jsem firmy v okolí a jen jedna měla techniku na vyprošťení. Řekli si 10 000 za pokus bez záruky. Nejčastější problém je prý nános usazenin nad čerpadlem(až 3m).......spustí dolů nějakou hlavici a tlakovou vodou rozhání nános který zaroveň odčerpávají, takže musí přijet s technikou.
    U nás byl problém že do vrtu kdysi spadnul majzlík, ten vytvořil klín a na to mi řekli že v 99% se to nepodaří vytáhnout, tak jsme nakonec spustili nové čerpadlo nad to původní.
    V některých případech zemní tlaky zdeformují pažení a to končí většinou novým vrtem.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Nemá někdo přehled o možnostech studnařskejch firem jak vytáhnout čerpadlo z vrtu? mám čerpadlo na pozink rourách 42m čerpadlo má 95mm a vrt má 100mm. Otázkou je jak hluboko je vypaženej. Nicméně vytáhnul jsem asi 8 a půl metru a dál to nejde. Ne že by se úplně seklo, ale prostě to o něco naráží, nerad bych znehodnotil celej vrt, je nějaká alternativní metoda než to zkoušet silou? Třeba by mi hodně pomohla kamera, protože vůbec netuším jak to dole vypadá, ale otázka je kolik by to stálo a jestli by to něco vyřešilo? Nicméně novej vrt je pro mě dost noční můra, protože se tam ani jen tak nějaká vrtná souprava nedostane :-(
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Tak s touhle myšlenkou se za určitých podmínek naprosto stotožnuji. Okna super!
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam