• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    PERSEEIDA
    PERSEEIDA --- ---
    CUKI: Na chatě jsme si vždycky platili vše kolem el.přípojky sami, máme dokonce se sousedem vlastní dřevěný stožár.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Zkusim tady, nenarazil jste nekdo na informace jak to je s al-pex trubkama na rozvod pitne vody? Jde mi o stalost materialu resp. vyplavovani molekul do vody. Na jednu stranu by al-pex bylo nejrychlejsi natahnout ale vadilo by mi kdyby se dostaval hlinik do vody. A vubec, jaka technologie je v tomhle asi nejvic koser?
    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH:
    hele LINKOS: má pravdu, teď jsem našel:

    zák.č. 458/2000Sb. v platném znění § 45 odst. 2

    - Náklady na zřízení elektrické přípojky hradí ten, v jehož
    prospěch byla zřízena. Elektrickou přípojku nízkého napětí do
    délky 50 m sloužící pro dodávku elektřiny domácnostem pro účely
    bydlení hradí příslušný provozovatel distribuční soustavy.

    A k doplnění mého tvrzení o tom, že přípojka zdarma asi nebude -

    zák.č. 458/2000Sb. v platném znění § 45 odst. 6

    - Při připojení odběrného zařízení pomocí smyčky se nejedná
    o přípojku.

    odstavec 6 využívá co jsem se dočetl hlavně EON.

    evidentně se dá i nařízení obejít

    sice si dobře pamatuji, že tam není nic o intravilánu obce, ale "pro dodávku elektřiny domácnostem pro účely bydlení" je dost podobný. Do toho se chaty asi nepočítaj co? Nicméně mi ji ČEZ v Černošicích i pro chatku.
    TSOH
    TSOH --- ---
    CUKI
    CUKI --- ---
    PERSEEIDA: tady je sání z místnosti (viditelné na obrázku), což moc nedoporučuju. Jeden z nepříjemných faktů těchto topidel, je krom nepohodlnosti a nemožnosti regulace, také to že berou kyslík z místnosti. Dříve to nevadilo, protože stavby nebývali těsné, ale pokud vyměníš okna za izolační, tak už je to hazardování se zdravím. pokud je to vůbec povolené (kamna a topení pevnými palivy nejsou zrovna moje parketa).
    PERSEEIDA
    PERSEEIDA --- ---
    CUKI: To jsem nevěděla. Chtěla bych něco takového: https://im9.cz/iR/importprodukt-orig/e85/e85459597606ad797fb915c99e5c9c33.jpg
    - a v popisu o zvláštním přístupu vzduchu nepíšou.

    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: já mám pocit že oni to maj hlavně nařízeno státem. To není nějaká jejich dobrovolnost. A jestli to vědí to je jiná věc, možná jen nechtějí vědět... Jsem teď línej abych to hledal protože už jsem to dlouho neřešil, ale nic o intravilánu obce si nepamatuju
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: je mozny,ze slo o jinej kraj,ale v nasem kraji to je takle a myslim,ze clovek kterej dela projekty na pripojky atd. by to mohl vedet ne?
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    TSOH: u te kanalizace by to mohlo klapnout: odbočka, potrubí, záslepka; voda záleží na provozovateli, ale zpravidla nepovolí provedení přípojky bez vodoměrné šachty, jestli nebe hlavní řad v komunikaci, tak se dá založit jen chránička
    finančně budou nejhorší zemní práce, ale zase záleží na konkrétních podmínkách, orientačně by ses mohl pohybovat kolem tis/m
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: tak pak ta střecha nebude mít plochu 60m2 ale víc, nicméně ten poměr se nezmění. Ty zdi jsou v porovnání se vším ostatním energetická bomba. ta izolace 20CM by stála asi 25k. to samé lepidlo, finálku můžeš udělat třeba za deset let.
    CUKI
    CUKI --- ---
    PERSEEIDA: hlavně moderní kamna mají přísun vzduchu vně budovy!
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: mám jinou zkušenost a bylo to mimo cokoliv. Jo ale pokud to máš 51m tak platíš vše
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: Lokalita je Brno, takže poměrně mírný pásmo myslím.
    Zateplení stropu (jestli myslíš pod sedlovou střechou) tak je to jak v šikminách, tak na ležato – prostě celý ten trojúhelník je vycpaný vatou.
    Díky za informace!
    PERSEEIDA
    PERSEEIDA --- ---
    MATT: Někde jsem četla, že moderní kamna pouštějí do komínu chladnější kouř a ten tam kondenzuje, usazuje se pára... asi to nebude jenom o větším výkonu.
    No nic, ty staré mají sotva 30 let... pár let ještě vydrží.:)
    MATT
    MATT --- ---
    PERSEEIDA: my na chate koupili vykonnejsi kamna a bohuzel nemaj se starym nevyvlozkovanym kominem dostatecnej tah. temer pokazdy, kdyz se priklada, tak jde kour do mistnosti.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: no, asi kazdej myslime neco jineho. Pojistkovej pilir je cezu,to je to co cez zajima,tam ti privedou stavu. vse za tim uz je tvoje, kabel,skrin s elektromerem, atd. cez to bere po pojistky. Jen elektromer mas pronajaty od cezu a chteji k nemu pristup,ale ta skrin s elektromerem je tvoje.

    Ale pokud je to mimo ten intravelan obce nemaji povinost ti to dovest ani k tem pojistkam. To o intravelanu mam od elektrikaru
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    PERSEEIDA: no to bude asi ta definice. já sem se ptal, jak je to s vložkou a revizema a on říkal, že pokud by to bylo na chatě, kde se občas dojede a topí, tak by se to vložkovat nemuselo, ale pokud to mám na stálý provoz, tak bych to vyvložkovat měl. zkus projet normu 73 4201, třeba to tam bude.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: 500 za 3x1A 200 za 1f A. Sloupek musíš platit ty osadíš a předáš pak už tvůj nebude.

    s tím "Pokud je to mimo intravelan obce" si nejsem tak jistý, nikde jsem o tom žádnou zmínku nenašel. To máš odkud?
    CUKI
    CUKI --- ---
    PERSEEIDA: zatím tuším že ne, ale bude jen a jen přísnější
    PERSEEIDA
    PERSEEIDA --- ---
    DOKKTOR: A je na "příležitostné topidlo" nějaká definice? Je to na chatě, kterou obýváme příležitostně, ale když už tam jsme, tak topíme/vaříme na kamnech. :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam