• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    IV0
    IV0 --- ---
    CUKI: Autojeřáb stojí pár stovek/tisícovek a dokáže bežně zvedat 10-20 tun a přesouvat tuto zátěž na vzdálenost třeba 10 m. Cokoliv běžného s rukou je primárně děláno na palety, tzn. dosah pár metrů a nosnost na plnou výlož cca. 1 tuna a méně, hned vedle auta třeba 3-4 tuny.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: sice nemam uplne relevantni zkusenosti, jezdil jsem jen s vyvazeckou s rukou v lese ale bezne auto s rukou ti maringotku moc daleko neda, spis tak slozi vedle auta. Cim dal se musi ruka vysunout tim min unese. Ikdyz nakou tu tunu unese. Takze spis jak tezky to bude a jak daleko to chces slozit z auta a podle toho hledej jerab. Ale to ti je urcite taky jasny.
    CUKI
    CUKI --- ---
    dám to ještě sem..
    Byl by tu někdo kdo má osobní zkušenosti s manipulací maringotky vzduchem. Tedy jeřáb. Plánuji udělat domek, co splňuje kriteria převozitelnosti a zároveň bude mít izolační parametry dnešní doby.
    Do 3,2m šířky není problém převážet po silnici a toho se chci držet. Ale budu muset šetřit trochu hmotou, aby to šlo z Auta umístit, co nejdále.
    Proto bych rád věděl co dokáže přenést běžné auto s rukou do jaké vzdálenosti a za jakou cenu. Nechci znát to nej na trhu, ale něco, co je relativně běžné a tedy dostupné za přijatelnou cenu.

    Dál by mě zajímalo jestli mám nějak víc řešit materiál spodní k-ce a nebo by stačilo to vše udělat ze dřeva a jen na přenos podložit dvěma traverzami na které se naváže řetěz k háku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EGGH: :-)
    Jak jsem psal jako celek mi to moc neříká. Hodnotím jen zajímavé nápady dvou konkrétních projektů.
    Těch náměstí asi sprznil víc.
    Navíc asi se ti nikdy nebude líbit všechno. Koukni na takového Hubáčka. Ještěd je opravdový skvost a to ostatní?

    A veřejné prostory v poslední době málo kdy vypadají obstojně, protože s obstojným projektem soutěž vyhrát nelze.
    EGGH
    EGGH --- ---
    CUKI: Bydlím na náměstí, jehož rekonstrukci projektoval pan Šépka a překvapilo mě, že i moji sousedé mají špetku vkusu a vždycky, když zaslechnou jeho jméno, tak si odplivnou a pokřižují se :) A ano, souhlasím s tím, že tradice se stírá vlnou blahobytu a jednoduchosti.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EGGH: Mě se to taky jako celek moc nelíbí, ale jsou tam dobrý nápady, který je škoda kvůli celku odsuzovat. A identický to podle mě je a co jsou tradice? V dnešní době je tradiční anonymní katalogový šikmostřech, tak tohle má určitě na víc.
    EGGH
    EGGH --- ---
    Šépka, zabiják identity a tradic.
    CUKI
    CUKI --- ---
    A tady:

    ŠÉPKA ARCHITEKTI
    http://www.sepka-architekti.cz/index.php?lang=cs&page=project&name=dum-s-klenbami

    by mě zajímalo jak je řešena izolace...
    CUKI
    CUKI --- ---
    zajímavý nápad založení stavby:
    ŠÉPKA ARCHITEKTI
    http://www.sepka-architekti.cz/index.php?lang=cs&page=project&name=dum-v-sadu

    předpokládám že tou nohou prochází voda a tedy je tedy elegantně chráněná proti zamrznutí...
    CUKI
    CUKI --- ---
    DEIKSAC: Jenže tu tekutou stejně pouštíš někam dál. To už to někam dál můžeš pustit všechno.
    Podle mě je to dohromady hodnotnější, než separovaný. Jedinou výhodu to má, že to nepotřebuje splachovat ale zasypávat.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    CUKI: vyhoda separace je imho, ze cloveku staci mensi kyble a mensi mnozstvi zasypu (kamaradi provozujou s 10l plechacem, kterej jednou tejdne vysypou na kompost, tekuta frakce tece hadici do lesa). My zatim zkousime sbirat do zaviracich kybliku s tim, ze se to az toho bude vic naraz zkompostuje (aka lovable loo), pricemz 10l kbelik vydrzi dvema osobam tak dva vikendy kor kdyz prijede nejaka navsteva. ale zas jich mam prubezne docela prisun, tak mi to je fuk
    CUKI
    CUKI --- ---
    A small house for Ecuador | Velasco Roldan and Hevia Antuña | Small House Bliss
    https://smallhousebliss.com/2016/01/29/velasco-roldan-and-hevia-antuna-prototype-house-exterior/
    ..aneb vše se točí kolem stromu :-)

    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Tak to je na 3x3m hoodně málo i kdybys ty prkna pokládal na vejšku.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: no chtěl jsem zaexperimetnovat a na vnější nosný "rám" použít co mi tu tak zbylo (cca 100x150) a jako žebra použít prkna 24x100 po 60cm případně po 30cm, kdyby to bylo málo nahusto.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: jo dej vědět až budeš mít zkušenosti s tou separační toaletou. Mě to zatím moc nenadchlo z důvodu toho, že do kompostu je třeba stejně lepší obojí najednou, tak proč to dělit, ale jistě to bude mít i nějakou výhodu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: jaké průřezy trámů jsi na to plánoval?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: hmmm, zajimavej poznatek
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Podle mě není ani tak problém s únosností zeminy, jako s tím čím to budeš podpírat. 3x3m je strašně moc. Viděl bych to spíš na min 3 vruty na šířku x 5 vrutů podélně. Tedy cca 1,5 x 2,5m rozteč.
    Osobně dělám ještě hustší rastr a to má podkladní rastr cca 35cm výšku (tedy trám, kontra trám a pochozí vrstva. S minimální doporučenou výškou odspodu 30-40cm je to už i tak celkem vysoko.

    U mariny to ale nebude asi problém.

    Zemní vruty jsem používal jen jednou a podruhé bych do nich nešel z důvodu ceny. Takže vesměs všechno stavim na patky. Oni totiž ty vruty mají jednu velkou nevýhodu. Ty levné končí v délce kolem 650mm a pokud k tomu připočteš podmínku aby to bylo alespoň 30cm nad zemí, tak se ani nedostanou tam kam mají. To nepočítám výškové rozdíly terénu.

    No a ty co se dají nastavit jsou zase ve výsledku příliš drahé a ty dlouhé se nedají kotvit bez drahé techniky.

    No a centrovat jich 5 aby jsi je měl v ose je docela pakárna.

    Podle mě je to super na ploty a podobné stavby a na to ostatní je to drahý špás.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    Chystáme se u mariny udělat terasu a rád bych si vyzkoušel zemní vruty.
    Terasa bude cca 10x3m, konstrukce lehká dřevěná, podlaha z omítaných prken. Předpokládám, že bych vruty dal v rastru cca 3x3m, tudíž bych měl 8 vrutů, ale je možné počet zvýšit. Zemina je těžká jílovitá, bez kamenů.
    Google mi předhodil https://www.brufus.cz/-katskup82336.php případně pak klasiku Vrutex nebo Krinner.
    Nějaké doporučení na konkrétní výrobek nebo výrobce obecně?
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAJK01: Pokud ti jde jen o to bydlet rychle a levně tak bych asi doporučil nějakou rámovou dřevostavbu
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam