CUKI: hele jemu je jedno, jak je to prkno silný, žere prostě od kůry směrem do středu. Larva žere dřevo, dokud je měkký (běl). Žere dokud má dobrou teplotu a hlad, pak se zakuklí a vyleze brouk, kterej jde klást další vajíčka do kůry.
Samotnou oloupanou kůru žrát nebude, dřevo bez kůry tento druh tesaříka nezajímá (potřebuje kůru ke kladení vajíček). Stačí mu kousek kůry i staré přischlé.
Jako můžeš se na loupání vybodnout, ale byl jsem na rozhledně, která byla postavena za x dotačních milionů z modřínového dřeva, které bylo prolezlé tesaříkem a člověk z toho nemá vůbec dobrej pocit. Vznikne to tak, že dřevo se v zimě pokácí a pak celé léto leží v kůře na skládce než se dostane na stavbu , díky tomu se zapaří a je pak velice náchylné na houby a dřevokazný hmyz. Hmyz cítí, mrtvý/oslabený strom a jde do něj. Pokud je dřevo bez kůry a v suchu, tak vydrží stovky let.
Další kapitola je Lýkožrout smrkový (kůrovec), ale ten žere pouze lýko a v podstatě neovlivní struktur dřeva jako takovýho. Jde jen do živých nebo čerstvě poražených kmenů.