• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Jedná se o tento týden nařezané dřevo. Bohužel před katrováním to nikdo neudělal. Mám možnost ho jako nesámované koupit o litr levněji. Tak bych chtěl vnitří plášt udělat ze sámovaných a vnější z nesámovaných aby to bylo pěkně nepravidelné. Chtěl jsem to nechat a rovnou opalovat i s kůrou, protože se bojím, že odkorněná část bude špatně hořet a určitě nepůjdou dělat komínky.
    Opalovat to teď nemá smysl když je budu potřebovat třeba v Prosinci. Zima taky ještě moc není na to abych to mohl nechat být, co? :-(
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    LINKOS: čím odkurňuješ?
    Mám tu velkej jasan a lípu (oba stromy až 90cm v průměru) a pár "špejlí" jako švestka, dub, líska. Pak se tu všude po remízkách váli haldy hezkých kousků, co je škoda nechat shnít.
    Chci to nasušit a časem na pásovce (ty velký vezmu na pilu) pořezat dle potřeby na takovýto domácí truhlaření.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: nejlepsi je odkornit pred katrovanim,pak je s tim mnohem vice prace,imho. Par kubiku uz jsem takle oloupak,mesic je myslim jeste v pohode,zvlast ted. Do jara bych se toho asi v nebal
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Odkornuje se to kvuli hmyzu protoze tam snad krome zimy nalitne vzdy.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: může ti tam nalétat hmyz. Záleží na ročním období.
    CUKI
    CUKI --- ---
    ZATAMOKO: Já se bojim že právě na to nebude čas a prostor, proto řešim, jestli to nechat s kůrou na obyč cm prokladech. Případně jestli stačí to tak nechat třeba měsíc?
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CUKI: truhláři mi říkali odkornit a uložit do sucha/luftu.
    Mám takto uskladněný cca 3m3 v pětimetrech a dobrý.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Blbej dotaz. Je potřeba nesámovaný prkna nějak líp skladovat aby neplesnivěli? Nebo ta kůra na nich není problém?
    VDFLAT
    VDFLAT --- ---
    CUKI: Tohle mě zaujalo, hodil bys sem půdorys, jak to u vás vypadá? Díky.
    CUKI
    CUKI --- ---
    CUKI: Protože se vás ozvalo nemálo, prosím jen o lidi z mé lokality, co mají zájem o dlouhodobější spolupráci a nepotřebují práci každý den. Ideální je oboustranná flexibilita.
    Jinak dík za zájem
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: Na tom sice něco je, ale zde se projeví spíš to jak těsné máš dveře do vedlejší místnosti a nebo jsou li vůbec zavřené. A za druhé na noc je nedostatečných i těch 15m2. VZT nemusí nutně znamenat respirační problémy. To je záležitost špatně navržených a špatně používaných VTZ.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Hmm nevim jak vy ale ja osobne mam trochu problem s malymi pokoji. Kdyz nema vzduchotechniku tak ho za chvilku vydejchas zvlast spis li ve 2 a vzduchotechniku spatne snasim respiracne takze bych si ji domu nikdy nedal. Tudiz pokoj na spani za me minimalne 12-15m2 a pak uz ty metry naskakujou.
    MAD_MAN
    MAD_MAN --- ---
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Nemáte někdo (pozitivní) zkušenosti s domácí vodárnou s filtry na tvrdou a železitou vodu?
    Potřebovala bych znát výrobcem značku nebo prodejcem na koho se obrátit. Středočeský kraj.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    prave pro me byl inspiraci podkrovni byt kamaradu v parizi, na plochu asi 40 m2 se vesel obyvak s kuchynskym koutkem, koupelna s vanou a dva sice maly, ale nezavisle pouzivatelny pokojicky, takze se tam tri lidi dokazali nezavrazdit
    CUKI
    CUKI --- ---
    DEIKSAC: Tohle by se mělo tesat!
    Pokoj pro hosty není špatná věc, otázkou je poměr toho využití vs. neupotřebení a zbytečnému zadlužení.
    V 48m2 mám 3+kk a a spalo tu na návštěvě devět lidí (3rodiny) v bezproblémovém soukromí.

    Dneska už bych si dokázal v takové dispozici poradit s mnohem menším prostorem.
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    JADR: dobře vymyšlenejch 70m2 může bejt lepší než běžnejch 100 :-) ale zas třeba pokoj pro hosty neni blbá věc
    JADR
    JADR --- ---
    CUKI: díky za tip na ten Slaný. jj, je PRG. S dětma si menší barák moc nedovedu představit. Minimálně 100m2 obytný to bude chtít.
    Ještě nemám rozmýšleno těžkou stavbu, psal jsem asi. O dřevostavbě jsem přemýšlel ze začátku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    JADR: Tak dřevostavba nepotřebuje, žádné masivní základy. To je její velká výhoda. Taky při stejně široké stěně, bude mít mnohem lepší izolační parametry. Je mnohem snadněji recyklovatelná. Tedy pokud na to nějaký ignorant nenalepí EPS a neudělá omítku.
    130m2 bungalow je trochu mimo tohle fórum, ale zde bezesporu ušetříš majlant jen na těch základech.
    Na zasklení určitě nešetři.
    No a pokud to nutně musíš dělat zděné, tak bych šel do BST.
    Tím letištěm myslíš PRG? Ve Slaném se dělá třeba Neico...

    LINKOS:
    Tak je to ze své podstaty těžší než Ytong to dá rozum, křehký je to taky, ale flexou se to řeže jako máslo.
    A přístavba v patře mimo nosné zdi bývá zděná nevhodná jakákoliv. Tam se uplatní montované SDK příčky. Nejde ani o to že by to ten strop neudržel, ale řešit průhyb taky není jen tak od věci.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: a jak se s tim pracuje? Cim se to reze, jak to je tvrde,krehke. Predpokladam,ze to bude vyrazne tezsi nez ytong,to myslim kvuli pristavbe v patre
    JADR
    JADR --- ---
    CUKI:
    Bude to přízemní domek jednoduchý obdélník asi sedlová nebo plochá střecha. Zastavěná plocha tak kolem 130m2.
    Okna Počítáme s trojsklem. Ctyřsklo asi bude dost mastný...

    Klidně bych šel do toho betonového monolitu, ale nemám s tím tolik zkušeností.

    V čem by byla výhodnější dřevostavba ? Sloupkovou konstrukci , i-nosniky nebo clt ?
    Myslel jsem že masivní konstrukce bude co se týče hluku a akumulace lepší..





    CUKI
    CUKI --- ---
    TSOH: Co by jsi chtěl za info? :-) Jinak pro tebe to asi zrovna moc zajímavý nebude, hledám někoho z okolí, kdo to vidí spíš jako příležitostnou práci, ne trvalej job 5 dní v tejdnu 8 hodin denně po celý rok.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam