• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Pokud se bavíme o hlubinných čerpadlech do vrtů tak máš 2 možnosti. Buď vřetenové nebo oběhové. vřetenové jsou levnější na opravu a porouchat se ti na to může prakticky pouze netěsnost toho vřetena. Výměna triviální. Ale zato velice náchylné na ostré kamenivo a hlavně na přilepení po delší odstávce.
    No pak jsou oběhové, které nejčastěji spálíš, ale jinak ti ve vrtu vydrží asi mnohem déle bez servisu.

    Cenově je to podobný, záleží na kvalitě.

    Obě tyto čerpadla jsou ale založeny na klasickém elektromotoru. Tedy nejideálnější použití je na 3f. Nicméně většinou je k-ce stejně jednofázová a jede na L N a třetí fáze je nahrazena kondenzátorem. To je také jedna z možností poruchy, proto bych se vyhnul čerpadlům, které mají tento kondenzátor přímo v těle čerpadla. Nevýhodu to má ale tu, že čerpadlo potřebuje kabel se 4 vodiči. Tedy u větších délek to bude o něco dražší.
    Pokud chceš zálohovat zdroj pomocí UPS, je 3f verze o něco dražší, ale zase budeš teoreticky lépe využívat čerpadlo. V běžné záloze domácího čerpadla je výhodnější jet ale na 1F. A popřemýšlel bych krátkodobé výpadky nahradit retenční nádrží u povrchu, kde můžeš nasadit mnohem méně výkoné čerpadla.
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Je tam rozdíl v tom, že třífázovej elektromotor (400V) funguje prostě snadněji a má možnost mít vyšší výkon na výtlak. A záložní zdroj záleží, co tím myslíš. Jestli je to diesel/benzín elektrocentrála, tak to dává smysl, když máš dostatek paliva. U baterek to pokryje asi jen pár hodin výpadku, což nemá podle mě vůbec smysl nějak řešit. Já jsem se na to úplně vykašlal a dlouhodobej výpadek elektřiny (myšleno týdny, měsíce) bych řešil spouštěním nádoby do studny a taháním vody pěkně postaru, ručně :) Pár dní se bez sprchy celkem dá obejít. Mnohem důležitější než vodu z vrtu je potřeba mít při výpadku (dlouhodobým) pořešený vytápění. Aneb je potřeba mít možnost topit bez čerpadla (čerpadel).
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: zdar, ještě k těm vodním čerpadlům do vrtů.
    Nevíte někdo jak moc velký je rozdíl mezi čerpadlem na 220V a 380V - předpokládám že ve výkon a že by asi na 380 mělo víc vydržet?
    Zvažuju taky nějakou nezávislost ve smyslu, co když nepojede el. síť - to bych pak mohl u 220 čerpadla jít z nějakého záložního zdroje, což by asi u 380V č. asi nešlo ne? Díky.
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Tuk je ve větším množství problém i když obejde filtr. S fosfáty jsi mě zaskočil, ale to bude tím že prací prášky už nepoužívám cca 20let :-) Musim se v obchodě porozhlídnout. co se prodává.


    MAR_TINA: Nemůžeš alespoň naznačit? :-)
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    LINKOS: meni to snad na podstate veci neco?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    DEIKSAC: psal jsem praci prasek
    DEIKSAC
    DEIKSAC --- ---
    LINKOS: jenže ono si pak koupíš bezfosfátové tablety do myčky a ejhle, obsahují fosfonáty. nám teď vysvětloval jeden přednášející výživář z mendelovky, že třeba za fosforovou eutrofizaci mohou primárně domácnosti, že splach ze zemědělských půd je proti tomu zanedbatelný
    MILIS
    MILIS --- ---
    MAR_TINA: doplnim, ze u mne to neni o odsouzeni, jako spise o prakticnosti... a nekdy i lepsi ucinnosti :)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MAR_TINA: neco konkretnejsiho?
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    já bych jen doporučila si trochu pozjišťovat dřív, než odsoudím zlou chemii z drogerky a začnu milovat sodu, ocet a kokos ;)
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: fosfaty se co vim diky pani Gaillyovy z Ekologickeho institutu Veronika u nas uz do pracich prasku nedavaji. Oleje a tuky jsou problem,zacpavaji potrubi atd. V kompostu napustene treba v pilinach no problem. Slevat do nejake nadoby a nosit na kompost,ne lit do odpadu.
    MILIS
    MILIS --- ---
    OGMIOS: sice nebydlim v eko stavbe, ani v baraku, ale pouzivam:
    - sampon - vlasy umyt jedlou sodou, nechat chvili pusobit - oplachnout, jako kondicioner jablecny ocet...
    - zachod - posypat sodou, pak postrikat octem a nechat par minut reagovat, pak vydrhnout.. nemam vyresene usazeniny, tak obcas, kdyz nejsem doma, necham par dni pusobit louh...
    - praci prasek - tam bohuzel jeste nejsem, protoze peru dvakrat do mesice, ale da se z praskove a jedle sody a praciho mydla...
    - zubni pasta - jedla soda + kokosovy olej, zkousel jsem i kurkumu smichanou s kokosakem, ta vsak barvi usta, prsty, kdyz si nedavas pozor...
    - nadobi - tady tez nejsem, protoze mycku tez pouzivam dvakrat do mesice, tak to zatim neresim...
    - podlaha - voda, ocet, jedla sul - pomery neresim - davam od oka...

    na netu je techto diy vyrobku cela rada... nebo mne mozna doplni zkusenejsi, vcetne odpadni vody.. ta jde u mne do kanalu... a tez pripadne uvitam dalsi rady, tipy, at se priucim.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    -No sampon by me taky zajimal nakej eko a kterej myje.
    -Dalsi vec je jak cistit/desinfikovat splachovaci zachod?
    -Prat teda v mydle?
    -Co zubni pasta, uz se shanim po bezfluorovy. Jeste neco co by nemela obsahovat?
    -a cim nejlip myt nadobi?
    Resim jestli na chalupe korenovku a nebo to nahdozeny odbouravani skrz zizaly ci nejakou kombinaci jako ze vykaly zizalam a zbytek do korenovky. Jeste by mohlo bejt rozumny vypoustet pres stepku ze to zaprvy nasakne do ni a za druhy houby by se mohly o dost veci postarat.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Ještě bych dodat že nejhorší odpady jsou fosfáty. Tedy hlavně prací prostředky. a i když se tváří většina jako eko, tak má pouze snížené množství!

    Další problém jsou tuky, které je třeba nějakou cestou rozložit a mají s nimi problém i běžné čovky.

    A dále tu někdo napsal - "nevadí tráva roste dál", ale je třeba se zajímat i o pronikání do podzemních vod! Tedy o udržení čistoty pitné vody!!!
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    NYKRUK: prej nadnarodni... myslis treba? https://eshop.tierraverde.cz
    Sice nedelaj sampony a sprchovy gely (ale mohli by :) nicmene firma co zacinala v garazi na kraji Brna...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    NYKRUK: jádrové mýdlo na vlasy bys mi nabídl jednou a pak bych už nepřijela ;)
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Je kvanta ekologicky odbouratelných prostředků: Misiva, Ecover, DM drogerie má taky své,...
    NYKRUK
    NYKRUK --- ---
    Na to neni potřeba žádných značkových eko fičur, které za mrzký denár poskytnutý nadnárodnímu řetězci zaručí čisté svědomí. Desetiletími ověřené je jádrové mýdlo, na které se bohužel díky masivními marketingu zapomíná. Stojí třicet korun a na chatě se tím bude umývat celá rodina dva roky.
    Mýdlo – Wikipedie
    https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C3%BDdlo
    Mýdlo s jelenem mi vystačí na celou domácnost, tvrdí blogerka - iDNES.cz
    https://hobby.idnes.cz/...-s-mydlem-s-jelenem-pne-/hobby-domov.aspx?c=A110304_102953_hobby-domov_bma
    DARJEEL
    DARJEEL --- ---
    Presne tak, ve zdravych vyzivach pripadne v dm drogerii maji sampony a sprchove gely z kokosovymi apod saponiny.
    Nakonec i treba tuzemska yellow&blue. Da se objednat na netu
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    DOKKTOR: existují prostředky určené pro mytí se v přírodě, kdybys to mytí chtěl mít úplně bez výčitek (neměla bych problém nalít stromů trochu ředěného šamponu). Prodávají outdoorové a bioobchody.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam