• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    CUKI: Nemůžou být bez (BPA je monomer, jehož polymerizací PC vzniká), ale ano, vyrábí se PC s podlimitní úrovní BPA. Mimo potravinářství jsem se s tím ale zatím nesetkal, měl bys datasheet nějakých stavebních desek, který by to splnily?
    CUKI
    CUKI --- ---
    THERIDANE: Už jsou i bez bisfenolu, jen je nekoupíš v prvním hobby marketu.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Polykarbonát co použili má životnost 20-30 let, s těmi jevy se počítá. Fotooxidací to matní, křehne. Dlouhověká krytina to není, ale konstrukce vypadá, že umožní snadnou výměnu.

    Zajímavostí je, že voda z takové střechy není pitná ani po úpravě, protože z PC se v poměrně velké míře uvolňuje bisfenol-A, kterej se klasickou filtrační kaskádou (mechanika + aktivovanej uhlík) nezachytí.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: aha, já myslel že to nějak reaguje na UV a případně že se to zašpiní a chytne to nehezkou patinu. Přesah je cool to jo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    _SRANDA_: Někde na TZB-Info byl kdysi v diskusi odkaz na jednoduchý prográmek, který počítá (měl by) dle ČSN EN 832 (73 0564). Normu jsem bohužel nikdy neviděl, tak nevím jak moc se o ni opírá, ale za mě jsou tam zásadní "nedostatky". Protože se řeší jen základní věci. To ale v moderní výstavbě dost ztrácí význam, Když je slunce, vyhřeje to přes okna dům i bez Trombeho stěny a když není, tak to dává jen větší ztráty. Navíc tím zaplácáš jižní stěnu.

    Podle mě je prostor pro vývoj v tomto směru, soustředit se na tu akumulační stěnu, která může fungovat jako kolektor a posílat teplo řízeně dál.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Proč střecha je klasický skleník, ten vydrží. Spíš nechápu které teplo ušetří? To od toho skleníku musí být velice důkladně odizolované, jinak by v době kdy je tepla moc ho měl ještě víc a v době kdy je potřeba to nefunguje, spíše naopak.
    Přesah se mi ale líbí.
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    Zdravim. Mate tu někdo zkušenost s Trombeho stěnou? Jde mi o to jak vypočítat velikost průduchu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: Ty mam v kamenné vatě bohužel taky :-(
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: IMHO nic jiného podobně přírodního u nás ani neseženeš. Taky lamentoval, že pro to musí tak daleko. To bydlí až u Domažlic.
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: zatím ok, jen do toho lezou spát kočky a taky vrhat koťata :))
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: jo, to jsme dávali cca před pěti lety kámošovi na chalupu do stropu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Má někdo zkušenosti s touhle firmou: http://www.isolena.cz/produkty/isolena-premium/ a produktem ?
    Zatím je to jediná firma, co jsem našel, která snad nepoužívá plastové výztuže. Otázkou je co o vydrží.
    A taky ta šílená doprava není zrovna uhlíkově neutrální....
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: Pokud to postavíš někde v jehličnatém lese, tak se to asi vytopit dá. Ale pokud je to na otevřeném místě, tak se v tom v létě upečeš.
    Do těch trámů se to nedá frézovat, tu budou pracovat jak prase, takže musíš používat hodně hluboký lištování. Pasivní to nebude ani náhodou, ale do výstavby z 90tých let by jsi se asi tabulkově vešel. Dneska už ti to ale neprojde ani našimi měkkými stavebními normami. Čistě jižní stěna a nebo v nějakém uzavřeném atriu by se to ale vyjímalo asi pěkně.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Jak moc bych musel dimenzovat v pripade takoveto podobne stavby ty nosne drevene prvky mezi okny aby to prijatelne k dnesni dobe izolovalo?
    CUKI
    CUKI --- ---
    PRASECI_SOIREE: To bude trvat měsíce než to vyschne a budu vůbec moct pokračovat dalšíma vrstvama :-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    Zkusil bych doma svarit jen kus zelezny trubky s ploskou kde si predvrtam diry a natrel to poradnou barvou co vydrzi. Sice ses na tu recyklaci, ale asi nakou pur. Davat to pozinkovat asi nema smysl.
    CUKI
    CUKI --- ---
    CUKI: Ty první 2 víka vypadají asi použitelně, pokud bych tam narval šroub směrem nahoru, tak bych mohl udržet ten trám, tak aby se nebortil...
    trámek cca 50x200
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: To mě taky napadlo, ale hledám nějaké víc univerzální řešení. Ono když to děláš doma a nemáš na to vhodné vybavení, budeš to dělat mnohem dýl než když si to pořídíš někde jinde. Pozink se například dost blbě sváří, musel bys to pak složitě zatírat a pod... Už jen to vrtání děr, případně dělání závitu nebo navaření matek. na to si musíš vyrobit kopyto aby to nějak fungovalo.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: nemas svarecku si tohle spichnout?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Hledám nějaké cenově rozumné řešení na založení terasy ve svahu na zemní vruty. Vzhledem k ceně bych rád zakládal na ty nejlevnější 660mm a zbytek k-ce bych řešil jinak, levněji, protože ty různé nástavce a koncovky jsou cenově děsně přemrštěné. Má někdo nějaký tip? Pokud to těch klasických narvu nějakou lešenářskou či nejlépe jinou pozink trubku už nevyřeším rozumně to napojení trubky a nosného trámu.
    Něco jako tohle:
    https://www.kutil.cz/...prvky-pro-drevene-konstrukce/zemni-vruty/viko-vnejsi-na-trubku-48-5mm-bayos/
    a nebo tohle:
    https://www.kutil.cz/...aci-prvky-pro-drevene-konstrukce/zemni-vruty/viko-zakladaci-pro-trubku-60mm/

    případně něco dalšího. Ale tyhle ceny se mi dávat nechce, budu toho potřebovat dost a hledám nějaké univerzálnější řešení.

    případně třetí možnost patka U, T a nebo L:
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/135-patka-u-70
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/144-patka-t
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/143-patka-l

    ale zase ideálně na univerzální trubku....

    Plánuju na to dávat profily cca 50mm široké většina patek je zbytečně širších a to není dobré pro trvalinost těch trámů...

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam