• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    Toto téma je pro všechny, co hledají alternativu k předraženým katalogovým šikmostřechům, které nedokáží splnit ani běžné požadavky na ekologickou výstavbu.

    Cena bydlení není pouze kupní cenou, je potřeba započítat i provozní náklady!

    Pro všechny, co právě staví, nebo se chystají stavět své nové bydlení, ale i pro ty kteří už bydlí a mají zkušenosti z provozem a chtějí se o ně s ostatními podělit..

    V této diskusi by se měli řešit hlavně praktické konkrétní problémy se stavbou, nebo při projektovaní domu. Jaké materiály a jak  použít, kde je sehnat, jak vyřešit konkrétní problematické detaily k-cí, na co si dát pozor.
    Stejně tak by zde měl být prostor pro věci které se stavbou přímo souvisí, zákony, problémy s úřady, zajištění elektrické energie a pitné či užitkové vody pro domácnost, fotovoltaika a ostrovní systémy, solárrní kolektory, Rekuperace a VZT, způsoby vytápění a ohřevu TUV, Jímky a ČOVky
    rozbalit záhlaví
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: To mě taky napadlo, ale hledám nějaké víc univerzální řešení. Ono když to děláš doma a nemáš na to vhodné vybavení, budeš to dělat mnohem dýl než když si to pořídíš někde jinde. Pozink se například dost blbě sváří, musel bys to pak složitě zatírat a pod... Už jen to vrtání děr, případně dělání závitu nebo navaření matek. na to si musíš vyrobit kopyto aby to nějak fungovalo.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: nemas svarecku si tohle spichnout?
    CUKI
    CUKI --- ---
    Hledám nějaké cenově rozumné řešení na založení terasy ve svahu na zemní vruty. Vzhledem k ceně bych rád zakládal na ty nejlevnější 660mm a zbytek k-ce bych řešil jinak, levněji, protože ty různé nástavce a koncovky jsou cenově děsně přemrštěné. Má někdo nějaký tip? Pokud to těch klasických narvu nějakou lešenářskou či nejlépe jinou pozink trubku už nevyřeším rozumně to napojení trubky a nosného trámu.
    Něco jako tohle:
    https://www.kutil.cz/...prvky-pro-drevene-konstrukce/zemni-vruty/viko-vnejsi-na-trubku-48-5mm-bayos/
    a nebo tohle:
    https://www.kutil.cz/...aci-prvky-pro-drevene-konstrukce/zemni-vruty/viko-zakladaci-pro-trubku-60mm/

    případně něco dalšího. Ale tyhle ceny se mi dávat nechce, budu toho potřebovat dost a hledám nějaké univerzálnější řešení.

    případně třetí možnost patka U, T a nebo L:
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/135-patka-u-70
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/144-patka-t
    http://www.zemnivruty.cz/produkt/143-patka-l

    ale zase ideálně na univerzální trubku....

    Plánuju na to dávat profily cca 50mm široké většina patek je zbytečně širších a to není dobré pro trvalinost těch trámů...

    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    OGMIOS: a co takhle tu zapustenou stavbu jak bys chtel delat, tak co ji udelat kruhovou? Eventuelne pouze z odkornene kulatiny? Myslim ze kdyz to uprostred vyneses tak budes mit statiku i na docela peknej prostor stredne velkyho baraku. Kulatina je dneska levna a za tradicni stavebni workshopy ti lidi jeste budou platit ze ti to muzou postavit
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: jak velka je pro tebe velka stavba?
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: Ne to ne, jen nevím jak bych na to využil rozumě tu rohož. Obecně jak bych řešil tu nosnou k-ci. U velkých staveb kde ten mnohoúhelník představuje spíše ten kruh je to asi schroupnutelné, ale tam je zase problém statika té střešní k-ce.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: tak ono se to dělá v rohožích, takže se to dá ohýbat, atd. Minimálně len a drevovlaknu, u konopi, nevím, tam je problém spíše cena.
    Ale mě spíše zaujalo, že to vyznělo jako neekologicke materialy
    CUKI
    CUKI --- ---
    LINKOS: No není moc možností jak to dobře použít v takových geometriích. Jak by jsi řešil s tímto typem izolace ty roky mnohoúhelníka? Případně jak by měla vypadat k-ce přímo kruhové stavby?
    Tou vhodnou izolací jsem myslel třeba PU nástřik, který je vhodný tím, že není problém udělat jakýkoli tvar.
    Klidně nastříkáš zevnitř nebo zvenčí k-ci ve tvaru iglů- tedy nejideálnější tvar. Ale kvůli tomu abych měl ideální tvar nebudu používat takovéto materiály.
    Konopná, lněná i dřevovláknitá izolace je přeci vždy deskový materiál a nebo bys to musel použít jako tu slámu, nebo ne?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    CUKI: co je neekologickeho na konopi, lnu, drevovlaknu?
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: Je to pěkný, líbí se mi to. Nemám rád pravé úhly. Ale na stavbu je to bohužel finančně děsně nepraktické a tedy pro levné stavby ne úplně vhodné. Druhá věc je izolace. Z těch lepších co do ekologie, jich kromě slámy moc nezbývá :-(
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    CUKI: ja myslel neco novodobyho. Ja jsem preci jen zhyckanej krasnym evropskym nadstandardem. Si myslim ze pri trose snahy jdehladce kombinovat krasa prirodnich materialu, starych technik a dnesniho komfortu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    OGMIOS: Když už jsme u těch kruhových staveb, tak oni se stavěli, za keltů pravděpodobně i u nás, ale vzhledem k absenci základových kůlů, se toho moc nedochovalo. Alespoň ne tolik jako v Irsku.
    Narozdíl od teepee se zakládalo na vyvýšené kamenné volně ložené zdi. Pravděpodobně se i jinak stavělo. Nedělala se základní trojnožka na zemi, ale začalo se na umělé vytvořené středové podpoře.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    PRASECI_SOIREE: tak kruhova drevostavba se da postavit. Me se to taky libi, cas od casu na to nekde narazis. Respektive spis teda obvodova stena bejva v tvaru nakyho pravidelnyho mnohouhelniku.
    CUKI
    CUKI --- ---
    Nevíte někdo, kde se dá teď narychlo natěžit pár kbelíků lepšího jílu? Dneska jsem dělal pec-grill a bylo ji trochu míň než jsem čekal...
    lokalita ideálně kolem Berouna, Hořovic, Rudné,...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: ráda bych, kdyby mu to někdo vysvětlil. i násilím. fakt mě nebaví lidem říkat "radon je nízký,a le vy musíte mít odvětrání za majlant".
    CUKI
    CUKI --- ---
    MAR_TINA: To je právě ta ujetina. Jak si tvůrce těchto norem představuje že vypadá souvrství podlahy s podlahovkou? V dnešních stavbách tam žádný významný tepelný rozdíl není...
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: článek na Oslu není ozdrojován, nedokážu najít původní text k tomu výzkumu, tím ho nedokážu posoudit.
    Od roku 2008 kdy vyšel, se v žádných materiálech, které jsem četla (musela číst) neobjevila jiná informace, než že škodlivé účinky jsou bezprahové a práh stanovujeme jen s ohledem na ekonomickou náročnost opatření.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    VO_D_KOLEK: radon se do interiéru stavby dostává spolu s půdním vzduchem, ten je nasáván (komínový efekt) z podloží tím více, čím větší je rozdíl vnitřních a venkovních teplot. Podlahové vytápění rychlost (to má prý SUJB změřené) nasávání vzduchu z podloží zvyšuje.
    Měřit se může jen za podmínek, že teplota uvnitř stavby je každý měřící den alespoň po dobu 10 hodin o alespoň 5 st. C vyšší než venkovní teplota. Obecně se nemá provádět měření v letních měsících (červen až srpen) a ideální je měřit vytápěnou stavbu, aby se zachytily hodnoty vyšší.
    VO_D_KOLEK
    VO_D_KOLEK --- ---
    CUKI: Ta podlahovka mě taky zajímá. Když jsem loni v létě objednával měření, říkal mi pracovník, že s vypnutým topením to budou vyhozené peníze, protože při topení je koncentrace o řád vyšší.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: celkem se nám zdá, že autor normy potřebuje dál a dál spolupracovat s SUJB, že aby se dál dobře měl.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    CUKI: já mám radon ve vztahu ke své osobě na háku asi jako doktoři kouření :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam