• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CUKIEkologické, nízkonákladové a nízkorozpočtové stavby (max do milionu Kč)
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    CUKI: Předpokládám myslíš tohle https://forum.tzb-info.cz/107680-trombeho-stena
    Bohužel tam nic moc neni:-( V podstatě vše kolem je mi jasné, jen průměry :-(( Vím že každej jinej, ale jakej...:-((
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: JJ to zkusím určitě. Zavolat jo. Jen dost pochybuju, že to dodává někam do okolí.

    Mám ještě nějaký kontakt ze skanzenu vila nova. Který je mnohem blíž (alespoň to není po D1 :-D). Ale ono je to i tom materiálu.
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: no nevim, jestli seženeš jiného výrobce. když sem u něho byl předloni, říkal, že dodává všude vpodstatě jenom on. česko, slovensko, rakousko. myslel sem to tak, at mu zavoláš, kam zrovna neco prodával, kde se zrovna něco staví nebo opravuje
    CUKI
    CUKI --- ---
    DOKKTOR: Dík, případě nouze zkusím, ale hledal jsem spíš primárně někde v okolí. Už jen kvůli materiálu. I když tam bych raději viděl původní žitný došek. Bohužel dnešní žito už vypadá jinak, hlavně má kratší klas. Za druhé se sklízí před uzráním, takže je to takové kontraproduktivní...
    DOKKTOR
    DOKKTOR --- ---
    CUKI: zkus zavolat pavlicovi v hroznove lhote
    Pavlica František - Výroba slámových kruhů a doškové střechy
    http://www.slamove-vence.cz/
    Vyrabi slamene dosky a dodava do skanzenu apod. Treba ti da tip, kde zrovna neco delaji
    CUKI
    CUKI --- ---
    Neví tu někdo o někom, kdo právě dělá nebo rekonstruuje doškovou střechu? Nabízím zdarma pomoc, rád bych si to vyzkoušel.
    Došky z původních českých plodin výhodou :-)
    CUKI
    CUKI --- ---
    THERIDANE: jo jasný o PC se ve skutečnosti nejedná. Není to o tom že se nahradí část něčím jiným, ale jde se na to odznovu.

    Těch firem je už víc, jedna dělá i klasické deskové materiály, ale zapoměl jsem jak se to jmenuje.
    sklo je sklo :-D
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    CUKI: díky, není to teda PC, ale je to PC-like, dokonce lepší :)
    CUKI
    CUKI --- ---
    New Bio-based Engineering Plastic "DURABIO" | Products | Mitsubishi Chemical Corporation
    https://www.m-chemical.co.jp/en/products/departments/mcc/sustainable/product/1201026_7964.html
    CUKI
    CUKI --- ---
    THERIDANE: tuším že Mitsubishi vyrábí PC z celulózy, který krom absence BPA také nežloutne a průsvitnost má asi 93%, pevnost a ohebnost je také větší. Viděl jsem to před pár lety jako novinku.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    CUKI: Nemůžou být bez (BPA je monomer, jehož polymerizací PC vzniká), ale ano, vyrábí se PC s podlimitní úrovní BPA. Mimo potravinářství jsem se s tím ale zatím nesetkal, měl bys datasheet nějakých stavebních desek, který by to splnily?
    CUKI
    CUKI --- ---
    THERIDANE: Už jsou i bez bisfenolu, jen je nekoupíš v prvním hobby marketu.
    THERIDANE
    THERIDANE --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Polykarbonát co použili má životnost 20-30 let, s těmi jevy se počítá. Fotooxidací to matní, křehne. Dlouhověká krytina to není, ale konstrukce vypadá, že umožní snadnou výměnu.

    Zajímavostí je, že voda z takové střechy není pitná ani po úpravě, protože z PC se v poměrně velké míře uvolňuje bisfenol-A, kterej se klasickou filtrační kaskádou (mechanika + aktivovanej uhlík) nezachytí.
    DON_PEDROPOULOS
    DON_PEDROPOULOS --- ---
    CUKI: aha, já myslel že to nějak reaguje na UV a případně že se to zašpiní a chytne to nehezkou patinu. Přesah je cool to jo.
    CUKI
    CUKI --- ---
    _SRANDA_: Někde na TZB-Info byl kdysi v diskusi odkaz na jednoduchý prográmek, který počítá (měl by) dle ČSN EN 832 (73 0564). Normu jsem bohužel nikdy neviděl, tak nevím jak moc se o ni opírá, ale za mě jsou tam zásadní "nedostatky". Protože se řeší jen základní věci. To ale v moderní výstavbě dost ztrácí význam, Když je slunce, vyhřeje to přes okna dům i bez Trombeho stěny a když není, tak to dává jen větší ztráty. Navíc tím zaplácáš jižní stěnu.

    Podle mě je prostor pro vývoj v tomto směru, soustředit se na tu akumulační stěnu, která může fungovat jako kolektor a posílat teplo řízeně dál.
    CUKI
    CUKI --- ---
    DON_PEDROPOULOS: Proč střecha je klasický skleník, ten vydrží. Spíš nechápu které teplo ušetří? To od toho skleníku musí být velice důkladně odizolované, jinak by v době kdy je tepla moc ho měl ještě víc a v době kdy je potřeba to nefunguje, spíše naopak.
    Přesah se mi ale líbí.
    _SRANDA_
    _SRANDA_ --- ---
    Zdravim. Mate tu někdo zkušenost s Trombeho stěnou? Jde mi o to jak vypočítat velikost průduchu.
    CUKI
    CUKI --- ---
    EL_KO: Ty mam v kamenné vatě bohužel taky :-(
    EL_KO
    EL_KO --- ---
    CUKI: IMHO nic jiného podobně přírodního u nás ani neseženeš. Taky lamentoval, že pro to musí tak daleko. To bydlí až u Domažlic.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam