CUKI: Počkej, když pustím podlahovku, je to cajk, jde mi tam (co pamatuju z loňska, první zimy) nějakých 23–24 stupňů, to už se dá v pohodě chodit bosky. Ale to nechci, ne v říjnu. Teď jsem měřil teplotu ve výdechu VZT v patře (neizolované spiro nad SDK) a bylo to 22°. Kdyby to bylo o stupeň víc a nebyla by chladná podlaha, byl by to bez topení ideál.
Prostě, maloval jsem si to trochu jinak. Pasiv to není (to už jsem psal několikrát, delší historie), ale přitápět od října? Zvlášť když čtu různě na internetu skazky od majitelů pasivů s 20 cm EPS v podlaze o tom, jak je jim od nohou teplo.
Ještě ke skladbě podlahy, pro jistotu (zespoda): 15 cm PUR, 40 (tuším) cm spirolu, 6 cm EPS + myslím 4 cm EPS v systémové desce podlahovky. Oproti desce vylité na XPS je rozdíl v tom, že pod PUR izolací je vzduch (v suterénu asi nemrzne, ale provětrává to, to je i cítit) a tepelný most v podobě izolované zdi napojené na neizolovanou desku. Přemýšlím, jak moc se tohle liší od skladby u okolních domů, které mají neizolované pasy v zemi, pak izolovanou desku a na ní už EPS atd. Těm přes pasy chladnou zdi a deska, ale podlaha nad ní je pak izolovaná, kdežto já ten chlad pouštím vlastně až nad tu pěnu (což je pro mě podstatná část izolace podlahy). Sice menší množství, protože stěny suterénu (vlastně ekvivalent pasů) mám izolavány, ale zase nemám z boku ničím chráněnu desku a seshora je pak úplně odkrytá (proto se ptám, jestli je nepřiklopit), ale hlavně (podle mě, třeba se pletu): chlad, který stoupá od desky (a do ní se dostane ze všech stran, ale nejvíc asi zezhora?), může nerušeně „vlézt“ do panelu mezi PUR a EPS – a pak mě skoro napadá, že kdyby byla pěna až nad panelem (což nešlo, samozřejmě), bylo by to mnohem lepší.
(Chlad nestoupá, je to opačně, ale rozumíme si.)
Když jsem tohle konzultoval s Romanem Studeným (asi znáš), tvrdil, že moje skladba je ještě lepší než ta původní, která počítala ne s teplovodní podlahovkou, ale s rohožemi, takže zbylo víc prostoru na EPS přímo pod roznášecí vrstvou (ale zase žádná izolace vnitřku suterénu a i zbytek izolace byl úplně jinde: bez pěny pod střechou, zdi 15 cm bílého EPS a suterén zvenčí tuším spíš symbolických 5 cm XPS).
Krytina, co máme, je podle mě v pohodě – ve srovnání s dlažbou v kuchyni, chodbě a koupelně rozhodně. A vzhledem k zátěži si neumím představit, že by ji nechránilo ani to málo laku, co na ní je. Měl jsem se tenkrát rozhodnout pro epoxid a byl klid.